IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Краят на епохата на лесните пари

Фактът, че цените не се повишават, е един от признаците, че икономическият растеж е под средното ниво

08:09 | 05.11.17 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	&quot;Не разполагате с достатъчно наличност...&quot;. Скоро на бясното печатане на пари може да се сложи край. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

"Не разполагате с достатъчно наличност...". Скоро на бясното печатане на пари може да се сложи край. Снимка: Ройтерс

ЕЦБ

Президентът на ЕЦБ Марио Драги обеща преди пет години, че ще направи “всичко, което е необходимо”, за да спаси еврото. Дотук за това бяха необходими над 2 трлн. евро. С толкова се е увеличил балансът на централната банка. На 26 октомври ЕЦБ обяви, че изкупуването на облигации ще продължи до септември 2018 г., но количеството ще бъде намалено наполовина до 30 млрд. евро месечно след януари. Институцията наблегна и на факта, че ще реинвестира постъпленията от дълга с настъпващ падеж в продължителен период от време.

Европейските централни банкери бяха сред най-твърдите по отношение на кампанията си за сваляне на лихвите по кредитирането. Те въведоха дори отрицателни лихви, които оставиха инвеститорите, които избраха да вкарват парите си в правителствени облигации, с по-малко, отколкото преди начинанието си.  За разлика от Фед, която ограничи изкупуваните активи до държавни и ипотечни облигации, ЕЦБ купува и корпоративен дълг. Правейки това, тя подпомогна компаниите в Европа, на които иначе случай можеше им да се наложи да съкращават разходите си.

Тази агресивност никога не се е харесвала на германските представители, които предпочитат традиционно по-строг контрол, за да бъде запазено ниско равнището на инфлацията. Мандатът на Драги изтича през октомври 2019 г. Евентуален германски кандидат би имал предимство за позицията, като се има предвид, че най-голямата европейска икономика никога не е имала свой представител начело на ЕЦБ.

ФЕД

Фед вля около 3,6 трлн. долара в американската икономика в периода 2008 г. – 2014 г. Връзката между монетарните стимули и пазарите е забележително тясна - повече от половината от ръста на S&P 500 от 2008 г. до края на 2015 г., когато Фед започна да вдига лихвите, е реализиран в дни, в които централната банка е обявявала решенията си по отношение на паричната политика. По тази причина, въпреки уверенията на председателя на Фед Джанет Йелън, че намаляването на баланса няма да бъде „нещо забележимо“, е невъзможно да се изключи някаква рязка реакция на пазарите.

Фед преустанови замяната на някои облигации с падеж през октомври и на практика остави процеса по свиването на баланса на автопилот. Централната банка ще премахва по 50 млрд. долара на месец от пазарите на облигации до октомври следващата година.

Четиригодишният мандат на Йелън изтича през февруари. Президентът Доналд Тръмп обяви управителя от ФЕД Джером Пауъл за неин наследник. Очаква се той да продължи статуквото по отношение на паричната политика. Пауъл е републиканец, който бе назначен от предишния президент Барак Обама и има репутацията, че действа неидеологически и прагматично. Той симпатизира на призивите на Белия дом за облекчаване на финансовите регулации.

Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 1
крас
преди 6 години
Както Бил Гейтс беше казал през 1995 - банкирането е необходимо, но банките не са" !!При блокчейн технологията изчезва необходимоста от третата страна участваща при всяка една сделка - БАНКАТА. Финансовата индустрия ще бъде преобърната именно от това, че посредниците, третите страни, ще станат излишни.Факт е , че Китай промени първоначалното си негативно отношение към този вид финанси и реши да се превърне в гарант на издавана от него криптовалута. В НАВЕЧЕРИЕТО СМЕ НА РЕВОЛЮЦИОННИ ПРОМЕНИ, КОИТО ЩЕ ПРОМЕНЯТ НЕ САМО ОТНОШЕНИЕТО КЪМ ОСНОВНИТЕ РАЗПЛАЩАТЕЛНИ ВАЛУТИ, но ще изхвърлят от пазара ПОСРЕДНИЦИТЕ стоящи между производителя и крайния клиент. Създаване на паралелна на съществуващата финансова система може да се възприеме, като разделяне функциите на съществуващата на две части, като в банковата система остане само тази за която са създадени самите банки, а разплащанията на страните по договор остане в преругативите на блокчейн технологията .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
dani de vito
преди 6 години
Изявлението че ще спре печатницата е евтина пропаганда. САЩ качиха дълга си с 650 милиарда $ за месец ,агрегатите им М 1- М 3 се качват като по часовник с над 40 млрд долара месечно.Че те един ден без нови пари не могат да изкарат.Кой ще плати на армията ,пенсии , потребителските стоки от Китай?Блъфирането ще е до началото на другата година ,а може и по-рано ,като ще се извинят смутено и ще обявят QE с една нула повече :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 8
Иван Митев
преди 6 години
При достатъчно време прогресът побеждава. Досега не се знаеше за държавната грешка и затова тя съществува и нанася вреди.При обществено изясненост на грешката, същата ще бъде прекратена.Когато пиша за тази вредна за всеки държавна грешка се намират хора, които изразяват несъгласие с представената от мен необходимост за прогрес и в същото време реално плащат щетите от държавната грешка, с която са реално са съгласни.Няма база по която да определи коя държава първа ще прекрати сегашната грешка в паричната система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
majnata
преди 6 години
"Спасението" ше е у некой други , по добър свят , Иване ... тука нема шанс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 9
Иван Митев
преди 6 години
Статия без реална полезност за спасение от актуалните злини, защото при нея не се зачита лошото влияние от разпространената в света грешка в паричната система.Истината е, че сега е с разпространена в света грешка в паричната система, която е водещият причинител за актуалните злини.Все още началото на катастрофалната криза се забавя, защото Централната банка приложи занижен основен лихвен процент. Подходът е с кратък ефект и за сметка на завишени бъдещи щети.Сега ЦБ не може да спаси от актуалните злини, защото ЦБ няма необходимата компетентност.Спасението е възможно само с премахване на причината за злините, т. е. с въвеждане на подобрената парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още