IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пет години ЕЦБ инжектира пазара с пари, а ръст на цените още няма

Централните банкери искат убедително обяснение защо не се случи точно това и какво може да се предприеме от тук нататък

10:32 | 23.01.20 г. 20
<p>
	Мъгла обгръща сградата на ЕЦБ във Франкфурт. <em>Снимка: Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Мъгла обгръща сградата на ЕЦБ във Франкфурт. Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Откакто Европейската централна банка обяви масивните си парични инжекции, за да предотврати дефлация, минаха цели пет години, а ръст на цените все още липсва, пише в свой анализ Bloomberg.

Твърдението на икономиста Милтън Фридман, че инфлацията е „винаги и навсякъде парично явление“, което предполага, че цените ще се повишат, ако има достатъчно пари, е подложено на съмнение. ЕЦБ не успя да постигне целта си за инфлацията, а в останалата част от Европа и Япония ситуацията е същата.

Нетните покупки по програмата за изкупуване на активи на ЕЦБ бяха възобновени с месечен темп от 20 млрд. евро от 1 ноември. А очакванията за инфлацията за 2020 г. са тя да бъде 1.2% - доста под целта на банката от близо, но под 2%.

Въпреки че Федералният резерв се справи малко по-добре, централните банкери в САЩ правят стратегически преглед на паричната си политика. Сега Кристин Лагард възнамерява да постигне съгласие за провеждане на преглед на дейността на ЕЦБ на двудневното заседание на банката, започнало в сряда. Това се случва половин десетилетие, след като нейният предшественик Марио Драги обяви количествените облекчения като най-добрия инструмент за възстановяване на ценовата стабилност.

Централните банкери искат убедително обяснение защо не се случи точно това и какво може да се предприеме от тук нататък. Анализатори предлагат множество обяснения, сред които глобализацията и дигитализацията.

Пазар на труда

Може би най-голямото недоумение е защо затегнатият пазар на труда не успява да генерира достатъчно голямо увеличение на заплатите, което да повиши потребителските цени. САЩ и Великобритания регистрират най-ниските нива на безработица от десетилетие.

Едно от възможните обяснения за еврозоната, където безработицата е най-ниска от 2008 г. насам е, че от Източна Европа са дошли много евтини работници. Заплахата, че компании могат да преместят заводите си, също ограничава ръста на заплащането, особено в Германия.

Залезът на синдикатите, които организирано договарят заплати, също вероятно е оказал своят ефект. Делът на френските работници, които са членове на профсъюз, намалява до 9% от 23% през 1975 г. В Германия техният дял намалява на 17% от 35%.

„Тази тенденция се е отразила на реалните разполагаеми доходи, нарастването на потреблението и в крайна сметка на инфлацията“, заяви Беноа Кьоре, член на Управителния съвет на ЕЦБ, в последната си реч преди мандатът му да приключи миналия месец.

Заглушени очаквания

Дори в държави, където заплатите се повишават, ефектът върху инфлацията е приглушен, поставяйки под съмнение връзката между цените и икономическия застой, известен като кривата на Филипс. Изследванията на ЕЦБ се стремят да докажат, че кривата все още е валидна, дори и да е по-плоска отколкото преди. Може би ключово е проучване от юли, което показва, че инфлационните очаквания са най-важният фактор за растеж на цените.

Свързан свят

Глобализацията често е обвинявана за понижаването на заплатите и инфлацията, тъй като компаниите преместват производството и услугите си на места, на които това им излиза по-евтино, като например сглобяване на лаптопи в Китай или кол центрове в Индия. 

Технологиите, които осигуряват възможности за споделяне на различни услуги като Uber, повишават несигурността на пазара на труда. „Ефектът на Amazon“ пък засили конкуренцията при търговията на дребно, принуждавайки компаниите да се конкурират в световен мащаб.

Ив Мерш от ЕЦБ смята, че технологиите затрудняват точното отчитане на инфлацията, тъй като компании като Google предлагат услуги безплатно, но правят печалби от реклама.

Какви са другите възможни обяснения вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 24
qnidopi
преди 4 години
Ако няма инфлация, то ще има обратното - дефлация. Това ще срине реалната икономика. Ако с 1 лев днес можеш да купиш по-малко отколкото с 1 лев утре, то харченето се свива с цел увеличаване на покупателната способност. Точно след няколкоя тримесечия реалният бизнес ще издъхне, тъй като икономиката стимулира потербителя да спествява, а не да харчи. Резултата - намаляващи приходи за бизнеса и свиване на реалната икономика, която създава добавена стойност. Последващото се нарича дефлационна спирала, което завършва зле. 2% на година се смята за здравословна инфлация, стимулираща икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 7
Бидонойл
преди 4 години
Вече ще ти викам Дънинг-Крюгер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 4
SS-23
преди 4 години
И да ми слагате "минуси" факт е, че всичко познавам , без да имам "грам" икономическо образование!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 1
SS-23
преди 4 години
Хората нямат пари за наема и ипотеката на скъпото жилище , с какво ще плащат едно поскъпване на водата ?----Ако парите не ти стигат, първото нещо което трябва да напарвиш е да спреш големият харчлък , който дефакто те е закопал - апартаментчето!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Абсолютно не съм съгласен, че не стимулират, но просто парите попадат в грешните ръце - тези на мениджмънта, чиито заплати и бонуси зависят пряко от цените на акциите на компанията - ето защо имаме рекордно обратно изкупуване на акции и надуване цената на акциите чрез вземане на евтини кредити, които не се ползват инвестиция в нещо, а за финансов инженеринг и бонуси за шефовете. Всяка система с фиатни пари е базирана на инфлация, защото от нея идва свежия капитал и финансирането на пробитата социална държава... Инфлацията се ползва с цел да се поддържа социалната система, защото последната ще се срине ако инфлацията замръзне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 6
SS-23
преди 4 години
За Европа не знам, но тук ценита за 5 години, скочиха 3 пъти, т.е. тройно, т.е. инфлацията скочи сериозно.Но е вярно, че тази инфлация не е плод на завишено, физическо купуване, а плод на увеличени цени, при падащо физическо потребление.А иначе в глобален план точно преди 5 години бях казал /който иска да потърси в архивите/, че НИЩО няма да се промени в търсенето, независимо от вагоните с "пари", които ще се изсипят. А няма да се промени по една простичка причина, която всички я знаят и не знам защо правят на изненадани - "дълговете" (кавичките не са случайни). Колкото и пари да ми изсипят, само ще ги кътам, но няма да изхарча 1 лв, ако виси секирата на измисленият "дълг"! Казах още преди 5 години - ОТПИСВАЙ или ще те потопя заедно с мен! просто и ясно! Има ли нещо, което аз /НЕикономиста/ да не съм предрекъл още преди 5-6-7 години и да не се е случило на практика!?!Пак казвам - имаш само един шанс за измъване от калта - ОТПИСВАЙ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 1
Mohave __
преди 4 години
Все повече предлагането и все по- малко търсенето . Търсенето все повече кредитно зависимо .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 33 rate down comment 0
CGY
преди 4 години
Абсолютно.+ Твърде вероятно е повечето и по-евтини пари днес да не стимулират толкова търсенето, колкото предлагането. Като добавим и технологичния напредък, понижаващ разходите, то обяснения няма какво толкова да се търсят.Всъщност защо трябва да има инфлация? Целта на централните банки не е ли ценова стабиилност? Откога 2% означават стабилност?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 2
Mohave __
преди 4 години
Хората нямат пари за наема и ипотеката на скъпото жилище , с какво ще плащат едно поскъпване на водата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 52 rate down comment 1
studioaa
преди 4 години
Това са пълни лъжи, а цените имотите, акциите, ритнитопковците броите ли ги? То бива лъжи и пропаганда, но е това вече е прекалено...Твърдението на Фридман е абсолютно вярно, но просто инфлацията не е в заплатите в Европа, а някъде другаде заради глобализацията...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още