IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо е толкова трудно разпадането на еврозоната

От юридическа гледна точка излизането от валутния съюз означава напускане на самия ЕС, като въпросът е, ще покани ли обединена Европа Гърция отново в общността, пише FT

19:03 | 21.09.11 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Нещо повече, ще се окаже, че Гърция не може да напусне еврозоната по бърз и безболезнен начин. Ще станем свидетели на масова разпродажба на облигации. Правителството ще трябва да ограничи изтеглянето на капитали от банките, ако не и директно да ги затвори. В същото време капиталовите буфери, които Атина ще се наложи да въведе, ще са в нарушение на договора за ЕС.

Гърция може да се отрече от договорите за задълженията си, сключени на територията на страната. Това обаче няма да е възможно за дълговите споразумения, сключени в чужбина. Като следствие много корпорации ще фалират. Според доклад на UBS само през първата година цената за Гърция ще достигне 40–50% от брутния вътрешен продукт на страната (БВП).

Разпространението на дълговата криза в други страни от еврозоната ще е неизбежно. Вероятно ще бъдат положени усилия за издигането на защитна стена между напускащата страна и други уязвими членки на еврозоната. Натискът обаче ще бъде огромен, тъй като голяма част от гръцкия дълг е чуждестранен.

След като веднъж страна е напуснала еврозоната, валутните рискове за уязвимите икономики, включително Италия и Испания, ще се окажат дори още по-реални. Нито правителствата, нито корпорациите в тези страни ще могат безпроблемно да продават облигации. Пазарите ще изолират банките, а ЕЦБ ще бъде принудена да отпуска кредити в неограничено количество.

Глобалната взаимосвързаност на банките ще се окаже ужасяваща. По данни на Банката за международни разплащания (BIS), само щатските банки имат експозиция от 478 млрд. долара към Гърция, Ирландия, Италия, Португалия и Испания.

Напускането на еврозоната дори на малка и слаба страна е плашещо събитие. Какво да кажем ако еврозоната бъде напусната от силна страна като Германия? Юридически въпроси ще възникнат и тук, въпреки че Германия вероятно ще наложи промяна на договора за ЕС в своя полза. Отново ще станем свидетели на масивно пренасочване на капитали, този път обаче към Германия. Излизането на страната от еврозоната ще дестабилизира допълнително жалките останки от валутния съюз и вероятно ще доведе до разпадането му.

Междувременно, Германия ще трябва да се справи със сериозни сътресения, тъй като местните банки ще са понесли загуби от експозицията си към чуждестранни активи, а германският износ ще бъде засегнат от загубата на конкурентоспособност. Според анализатори на UBS, при подобен развой на събитията, само през първата година страна като Германия може да претърпи загуби в размер на 20–25% от своя БВП.

Освен това ако най-голямата икономика в Европа напусне еврото (според сегашното законодателство и самия Европейски съюз), това ще застраши не само единната валута, но и самата структура на следвоенна Европа. Това също така ще изолира Германия и Франция и ще ги ощети стратегически.

Ето защо еврозоната не може да се отрече от миналото си, но е и прекалено травмирана, за да продължи напред. Все пак, самата мисъл за напускане на еврозоната е дестабилизираща.

Европейските политици създадоха еврото и сега трябва да го накарат да проработи. Необходима е агресивна икономическа експанзия в сърцето на еврозоната, която не на последно място може да бъде постигната чрез разхлабване на валутната политика на ЕЦБ и силната подкрепа за страните с нисколиквидни облигационни пазари.

В отделни случи трябва да се прибегне и до преструктуриране на някои дългове.

В дългосрочен план еврозоната се нуждае от значително по-висока степен на фискална консолидация и дисциплина, както и банкова система със значително по-висока капиталова адекватност. Възможно ли е това? Не знаем, но трябва да сме на ясно какво рискуваме, ако не тръгнем в тази посока. На еврозоната може и да не й е приятно да се пържи в тигана, но определено не трябва да скача в огъня, завършва Улф.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Ясно е че Евросъюза потъва заради лошото управление на парите. Дори и тук в България парите на евросъюза се харчат безразборно и потъват в различни сметки. Лошото обаче е, че САЩ са обвързали не само Европа, но и Азия и са се вкопчили като кърлеж навсякъде и промяната на една такава политика е нещо много трудно и много генерални промени ще изисква, защото са обвързани освен банките и големите пазари, петролните потоци и т.н. Така че сриването на банковата система, което междувпрочем не може да се случи просто ей така, не би променила нищо, просто би утежнила нашето положение. Самият ЕС вече осъзнава тежкото си положение и разбира, че края на този съюз идва и то не за друго, а заради многочленството и финансирането на това многочленство. Това е бил един добър съюз на едни на брой държави в началото, затова е бил стремежът на всички да са в него, сега вече не е!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Гърция е фалирала отдавна, въпрос на време е това да се признае официално!Меркел е против изгонването на Гърция от еврозоната, защото това би предизвикало ефект на доминото и за останалите 16 държави!Меркел казва пък , че няма нищо страшно за еврото, но Х. Кол не е съгласен с нея , както и повечето германци, които се безпокоят повечето за еврото.......а не за безработицата !!! Най-големите кредитори на Гърция са: 1- гръцките банки, 2- Сосиете дженерал. Най-големия кредитор на Италия - Уникредит. Тези всичките държат над 70% от банковия капитал в БГ. Така че ако не сте пълни глупци явно разбирате какво ще стане с "БГ" банките, при евентуален фалит на Гърция и Италия! Само пълни *** могат да си мислят, че като Гърция потъне, на България ще и се размине...?!Накратко кризата в БГ сега идва, до сега беше само предястието!!!Не е луд тоя, който яде зелника, а тоя който му го дава !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
amanotumnici
преди 12 години
Отдавна е ясно, че гърците трябва да излязат от еврозоната. Те са дебалансирани. След като се върнат към драхмата, тя ще се обезцени. Разходите им ще паднат. Това, което е неизбежно, стандартът им на живот, също ще падне. Огромният дълг ще бъде още по-трудно възможен за възстановяване, но поне няма да потъват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
Иван Митев
преди 12 години
Наистина е чудно, как е възможно да се допуска продължаване развитие на сегашна криза само заради запазване на конкретна държавна финансова грешка, която ако се прекрати ще осигури премахване на сегашни трудности?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
Патилан
преди 12 години
Еврото се срива автоматично с краха на фондовите борси! Край на ЕС, на еврозоната и еврото! ! Как ви звучи, индекса Dow Jonson, на ниво 1000 до края на годината? Тригодишно разминаване в 5 вълни, на всички индикатори спрямо индекса, само едно означава: Фалит! Който ще се случи от 3 до 6 месеца. Бъдете готови за най-лошото!И къде ще са тогава хората от ЕС.....на улиците естествено, във всеки европейски град и държава, ще има международен хаос и хаоса ще дойде от Америка....защо ли...??? И Русия ще започне да продава газ и петрол и суровини в Рубли ......защо ли...???Изводите си ги направете сами!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още