fallback

Щатските ДЦК са „junk”, a доларът е на път да колабира

Единствената причина, поради която САЩ са в състояние да плащат лихвите по дълговете си е фактът, че самите дългове никога не се изплащат, коментира анализатор

19:19 | 02.05.12 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Доларът и облигационният пазар в САЩ са на път да колабират, тъй като Федералният резерв (Фед) губи способността си да управлява дълговете на страната чрез „изкуствено ниските“ лихвени проценти, смята Питър Шиф, изпълнителен директор на Euro Pacific Capital, цитиран от CNBC.

„Моето мнение е, че щатските ДЦК са „junk” (облигации с неинвестиционен рейтинг)“, казва Шиф. „Единствената причина, поради която щатското правителство е в състояние да плаща лихвите по дълговете си и забележете, „да плаща“ в кавички, е защото ние никога не изплащаме самите дългове. Ние взимаме нови заеми и се правим че плащаме, но единствената причина, поради която тази схема работи са изкуствено ниските лихвени проценти на Фед“.

Фед поддържа ниски лихви по 10-годишните щатски ДЦК чрез програмите за изкупуване на облигации (QE). Това обаче в крайна сметка ще доведе до „колапс“ на американската икономика, коментира Шиф.

„За съжаление ще станем свидетели на повече програми за вливане на ликвидност, отколкото са сериите „Роки“ (легендарният боксьорски персонаж, изигран от Силвестър Сталоун в шест филма). В момента в който QE програмите приключат, всичко ще колабира“, допълва той.

Коментарите на Шиф са направени, след като двама официални представители на Фед предупредиха във вторник, че не е изключено към края на годината САЩ да се окажат на ръба на „фискална пропаст“ в случай, че правителството се опита едновременно да увеличи данъците и да ограничи бюджетните разходи.

В същия ден Бил Грос, изпълнителният директор на Pimco, най-големия облигационен фонд в света, заяви, че ако САЩ не подобрят фискалната си позиция, ще изгубят първокласния си „AAA“ кредитен рейтинг.

„Не става въпрос единствено за 15-те трлн. долара висящи дългове“, казва Грос. „Става въпрос за вероятно 3 или 4 пъти по-голяма сума, като нетна настояща стойност, ако прибавим здравните програми Medicare и Medicaid и системата за социално осигуряване“.

„Така че, ако САЩ не вземат мерки за понижаване на структурния си дефицит, който Бюджетната комисия към Конгреса и Международният валутен фонд (МВФ) определят като 6, 7 или 8 процентни пункта над този на която и да е друга страна, освен Япония и Великобритания, ние ще сме все по-близко до „АА“ рейтинговите нива“, допълва той.

Шиф прогнозира слаб долар, който ще доведе до инфлация при суровините и горивата. Това евентуално би накарало Фед да повиши лихвените проценти.

„Фед обаче няма да го направи. Фед знае, че единственото нещо, което подкрепя разнебитената щатска икономика са нулевите лихвени проценти и вливането на ликвидност. Според мен, когато пазарът осъзнае това, ще окаже дори още по-голям натиск върху долара“, казва той.

Шиф е известна „мечка“, който през 2008 г. прогнозира, че доларът ще колабира на фона на хиперинфлация. Това не се случи и до края на 2009 г. доларът поскъпна спрямо повечето основни валути.

Андрю Икономус, директор стратегии на JPMorgan Asset Management заяви, че като задържа цената на кредитирането и насърчава банките да отпускат повече заеми, Фед се опитва „да купи време“.

„Аз не съм адвокат на Фед, но в края на краищата председателят на централната банка Бернанке прави единственото нещо, което може, и това е да купува време“, казва Икономус.

„Това от своя страна ни дава възможност да се справим с тези структурни проблеми, за които се притесняват "мечките". Тази политика позволява на корпорациите и домакинствата да продължат да понижават дълговата тежест и рисковете в балансите си“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:37 | 14.09.22 г.
fallback