IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Raiffeisen вижда възстановяване на глобалния растеж през 2014 г.

Експертите на банката очакват свиването на паричните стимули на Фед да започне от първото тримесечие на идната година

08:47 | 12.12.13 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Raiffeisen вижда възстановяване на глобалния растеж през 2014 г.

“Водещите индикатори сочат към възстановяване на глобалния растеж за 2014 г. Развитите икономики поемат водачеството, като нетният износ и частните инвестиции оказват подрепа на растежа. Можем да очакваме 2,5% растеж за САЩ, 2,3% за Япония и 1,5% за Еврозоната. Развиващите се пазари, например страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), ще отбележат умерен растеж в рамките на малко под 2%“, пише в своя преглед на 2014 г. Петер Брециншек, главен икономист на Raiffeisen Research.

ЦИЕ – Централна Европа повежда пред страните от ОНД

“Очакваме положителен растеж за Централна Европа в размер на около 2,3%, което е значително над прогнозата за Югоизточна Европа (1,7%) и ОНД - 1,6%.  Движещите сили в региона ще бъдат Полша, Чехия и Словакия. Унгария ще реализира по-скромен ръст от около 1,5%, а Словения очакваме да остане в рецесия и през 2014 г.“, продължава Брециншек. "Важно е да се отбележи, че страните със силни експортни връзки с Германия ще се възползват повече в сравнение с останалите, поради което страните от Централна Европа поеха водачеството пред Русия и Украйна."

Политически аспекти в ЦИЕ – избори, планове за данъчно облагане и регулаторни мерки, като основни фактори за несигурност

Въпреки че 2014 г. ще бъде интересна изборна година за някои страни в ЦИЕ, анализаторите на Raiffeisen Research разглеждат реакцията на пазарите по-скоро като неутрална. Само предсрочни избори в Словения и нестабилно ново правителство в Унгария биха могли да доведат до негативни пазарни реакции. Истинско бреме за пазарите, от друга страна, биха могли да бъдат потенциални нови специфични данъци или регулаторни мерки. В Полша важен фактор остава новата пенсионна реформа, поради все още непредсказуемия й ефект върху пазарите на акции и облигации.

Централните банки – краят на свръхликвидността оказва влияние върху финансовите пазари

Въпреки изненадващото изявление на Федералния резерв на САЩ през септември 2013 г. за намерението му да продължи действащата програма за изкупуване на облигации, експертите от Raiffeisen Research очакват намаление на размера на програмата, което ще започне от първото тримесечие на 2014 г.

"Краят на свръхликвидността в Америка ще повлияе на финансовите пазари. Дотогава очакваме икономическият растеж да се превърне във водеща пазарна сила. Въпреки това обаче смятаме, че Индия, Бразилия и други развиващи се пазари отново ще бъдат под напрежение, тъй като структурните проблеми в тези страни още не са решени", посочва Брециншек.

Ефектът върху ЦИЕ остава временен и не особено силен, след като зависимостта от чуждестранни инвестиции намаля значително. Анализаторите на Raiffeisen Research очакват силен щатски долар през първата половина на 2014 г., като валутата ще се повлияе от тази промяна във фискалната политика.

Китай – мекото приземяване намалява цените на суровините и укрепва юана

През октомври и ноември лидерите на Китай взеха редица решения за провеждане на реформи. "В допълнение към икономическите реформи за оказване на подкрепа за по-сериозна пазарна ориентация и повишаване на частното потребление,  фокусът през 2014 г. ще бъде върху допълнителна либерализация на капиталовите потоци и обменните курсове”, обобщава развитието на Китай Брециншек.

Анализаторите на Raiffeisen Research очакват китайският юан да отбележи слаб ръст спрямо щатския долар, но и виждат и риск при евентуално по-бързо поскъпване на валутата. По-силен щатски долар спрямо еврото ще има положително влияние върху европейския износ през 2014 г.

Европа по пътя към банков съюз

Европейската централна банка (ЕЦБ) ще постави на 4 ноември 2014 г. първия стълб на съвместния банков съюз - интегрираният Европейски банков орган (ЕБО). Дотогава 124 банки в Еврозоната, които са определени като системно важни, ще преминат през Преглед на качеството на активите и стрес тестове. Експертите от Raiffeisen Research не очакват Прегледите на качеството на активите да окажат отрицателно влияние върху пазарите, дори напротив – те прогнозират по-голяма яснота относно реалното състояние на тези банки.

До оповестяването на резултатите през октовмри 2014 г., съответните банки ще имат възможност да вземат мерки срещу потенциален дефицит, което също се смята за положителен фактор от експертите. “Тази всеобхватна оценка на банките ще постави стабилна основа за бъдещо съпоставяне между тях. Тогава и високите рискови надбавки на банките биха могли да отбележат умерен спад”, така Брециншек прави първия си положителен извод за поетия път на Европа към банков съюз.

Последна актуализация: 12:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 10 години
Да, напълно съм съгласен, че е точно така. Но между другото дразни ли те, че ника ми е нобел. Аз самият не обичам много изобретателя на динамита, нито уважавам нобеловите награди, защото те са си нещо малко като гузна съвест. А за нобеловите лауреати по икономика няма какво да говорим - там е пълен ужас. Но ти предполагам знаеш моето отношение към тях, защото следиш постовете ми. Ника си го избрах съвсем случайно, защото докато се регистрирах в инвестора бях отворил един сайт за ветроходство и там пишеше Nobel Register. Нашият Нобел няма нищо общо с изобретателя на динамита и си е съвсем положителна личност. Иначе за почти всичко си прав. Извинявай, че те ядосвам от време на време, ама аз съм си такъв. Малко ми е чепат характера, ама кой ли няма недостатъци. Поздрави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
Напротив, те /Raiffeisen/ виждат това , което трябва да се спусне до маймуните , точно защото маймуните не вярват че може и ще да стане! А той /ЪП-а/ е точно заради това -> за да фикс-не отчаянието, което кара маймуните да бягат от субективизма, притиснати от обективната реалност... и да ги потопи пак чрез субективизма в чакащите ги чужди новички манипулационни "очаквания" и стремежи - ФЕД пренаглася новата машина чрез поредните нобелови *** ползвани да разработят непроведеното в полза на титлите им!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още