IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ако не Китай, то кой ще търси петрол?

От 2010 година растежът на търсенето на енергия в Народната република се забавя повече, отколкото неговият БВП

17:53 | 27.01.16 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Твърдо убеждение сред петролните анализатори е, че вълчият апетит на Китай към изкопаемите горива ще поддържа световното търсене на енергия за десетилетия напред. Сега това предположение изглежда все по-разклатено, пише в материал за MarketWatch Брадли Олсън.

В новата си прогноза за търсенето на енергия, която бе очаквана с нетърпение и публикувана в понеделник, компанията Exxon Mobil Corp. е понижила очакванията си за Китай. А и излиза поредица от данни, сочещи отрицателните последици от отслабването на икономиката за китайското енергийно търсене, което е сред най-важните фактори в определянето на цената на суровия петрол. 



Exxon намали предварителната си оценка за годишния растеж на търсенето на енергия в Китай с близо една десета до 2,2 % до края на 2025 година. За едно десетилетие преразглеждането е по-голямо от сегашното годишно потребление на петрол в Бразилия. Exxon очаква също така до 2030 година жаждата на Китай за енергия да достигне връх.
Компанията не отдава такова значение на промяната в цифрите си, основани на предишната й оценка, че работещото население в Китай достига пика си, заяви Бил Колтън, вицепрезидент по корпоратитвното стратегическо планиране.
"Страните понякога трябва да преживяват преходни периоди", казва той. "Едно нещо е валидно за икономиката, тя никога не е права линия", допълва Колтън.

Котировките на петрола спаднаха със 7,4 % до 29,80 долара за барел, след като китайски данни, оповестени в понеделник, показаха, че употребата на дизелово гориво е намаляла през 2015 година спрямо година по-рано.
Според изследване, представено миналата седмица от консултантската компания ESAI Energy, пък темпът на растеж на търсенето на петрол в Китай между тази и 2030 година ще бъде под половината на равнището за предходните 15-годишен период.

"Ако от Китай не идва търсене, то кой ще заеме мястото му?", пита Ерика Даунс, висш анализатор в Eurasia Group, занимаваща се с енергийния сектор в страната.

Някои енергийни компании вече направиха конкретни стъпки, за да се пренасочат от петрола, тъй като икономическата трансформация на Китай и глобалните усилия за намаляване на въглеродните емисии правят по-несигурно бъдещето на суровината.

Royal Dutch Shell PLC, Chevron Corp. и други изпълняват проекти за милиарди долари, които зависят от природния газ, отделящ по-малко въглерод от петрола и по-евтин или по-рентабилен за използване в производството на електроенергия. Според анализатори газът в крайна сметка ще изпревари петрола като най-преобладаващ източник на гориво.

Shell е в заключителните етапи на придобиването на световния газов гигант BG Group PLC за 50 милиарда долара, а Chevron и партньори инвестират над 80 милиарда долара за изграждането на два мащабни завода в Австралия. Там ще се втечнява природен газ, който да може да бъде доставян по море в Азия и отвъд нея.

Тези стъпки обаче могат се окажат проблемни, ако търсенето на енергия в нововъзникващите икономики не се засили.
Китайското потребление на енергия се е повишило само с 0,9 % миналата година, според оценки на правителството, а брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 6,9 %, най-слаб годишен темп от четвърт век. Неочакваният краткосрочен спад хвърля сянка върху перспективата за силно покачване на цените на петрола тази година. Миналата седмица котировките на американския петрол и други референтни сортове спаднаха под 27 долара за барел за първи път от 2003 година.

Сегашното пренасищане с петрол първоначално бе предизвикано от технологичните пробиви, отблокирали още горивни залежи от земните недра. Само че свръхпредлагането бива удължавано и задълбочавано от по-слабото от очакваното търсене.

Съчетаването на фактори направи трудна за преодоляване на тази низходяща тенденция при черното злато. Ако вялото енергийно потребление от Китай продължи, това би могло да повдигне дълбоки въпроси за стабилността на петролните и газовите производители по света, твърдят анализатори.

Очакванията за силно търсене на енергия винаги са били свързани не само основно с Китай. Предполагаше се, че Индия, азиатските държави тигри и други нововъзникващи икономики с огромно население, изгарящо от желание да премине в средната класа, ще последват възхода на Китай в икономически план и на фронта на енергийното търсене. Някога популярните очаквания, че скоро петролът в света ще се изчерпа, бяха разбити от изобилното предлагане, отприщило се през последните години. Появилите се опасения от пик на търсенето сега започват да издишат.
От 2000 до 2010 година бързата индустриализация в Китай създаде скок на търсенето на петрол, с който да се захранва икономика, обвързана с промишлеността и износа. През това десетилетие на Китай се падаха над 40 % от растежа на световното търсене на суров петрол.

Привидно ненаситната нужда свари пазара неподготвен, изтласквайки цените до рекордните 147 долара за барел през 2008 година. От 2010 година обаче растежът на търсенето на енергия в Китай се забавя повече, отколкото неговият БВП. През 2012 година, например, китайският БВП нарасна с близо двойно по-силен темп, отколкото потреблението на енергия. Миналата година БВП на страната се увеличи шест пъти по-бързо от търсенето на енергия, според данни на Китай и Световната банка.

Някои анализатори са на мнение, че цифрите отразяват несигурност около достоверността на данните, идващи от Китай. И все пак дори и да се отчита вероятността оценката за БВП да е раздута, разделянето на икономическия от енергийния растеж предполага, че преобразяването на Китай може просто да не изисква толкова изкопаеми горива, колкото мнозина прогнозираха.

Точно както енергийните компании подценяваха китайското търсене през първото десетилетие на този век, сега те може би го надценяват, коментира Антъни Бароун, старши вицепрезидент по сделки и преструктуриране в консултантската компания Argo с централа в Чикаго.

"Техният растеж се забави и вярата, че те ще бъдат топ страната, осигуряваща дългосрочно търсене на енергия, изглежда оптимистична", казва той.

В прогнозата на BP PLC, излязла през 2015 година, бе заложен растеж от 3,9 % на търсенето на енергия в Китай до 2020 година, над четири пъти по-висок от миналогодишното действително увеличение на потреблението в страната.
Оценката на Международната агенция за енергията пък е близо двойно по-висока от реалната цифра за търсенето на енергия.

Очакванията за огромна вълна от енергиен растеж от Китай, Индия други бързо нарастващи страни се основават на съвсем истинска тенденция. Тъй като тези икономики достигат зрялост, стотици милиони хора ще влязат в средната класа и ще използва повече енергия, шофирайки автомобили или използвайки климатици. Ето защо Exxon все още споделя мнението, че от 2014 до 2040 година глобалното търсене на енергия ще се повиши с 25 %, според доклада Енергийни перспективи на компанията, публикуван в понеделник.

Няма съмнение, че китайците от средната класа потребяват повече бензин и електричество, за да захранват домовете и колите си, но засега това не е достатъчно, за да компенсира стагниращата промишлена активност.
Всички прогнози, които се опитват да предскажат предлагането и търсенето на петрол или други суровини за десетилетия напред, използват историята и зараждащите се тенденции, както и информирани "догадки", уточнява анализаторът в областта на суровините Ерик Ли от Citigroup. 

"Китай няма да продължи да поглъща петрол ненаситно", отбелязва коментаторът. "Каквото и да стане, Китай ще има свое собствено уникално развитие", допълва той.  

БТА

Всичко за цената на петрола следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 1
Pyramid
преди 8 години
"Ако не Китай, то кой ще търси петрол? "Самият въпрос е грешно поставен. Търсят тези, дето добиват. Китай може да потребява, но му го доставят: Иран, Русия, Ангола, СА... А потреблението е време да се посвие, наистина. Атанасио е прав: Колкото по-умерено се харчи, толкова за по-дълго ще има: Не искаме да опоскаме Земята тъй, щото да не остане за нашите деца, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
крас
преди 8 години
Китайците ще строят две атомни електроцентрали в Иран, а срещу това ще получават дългосрочно ирански петрол!ТАКА РЕШИХА ПРЕДИ ДВА ДНИ Хасан Рухани и Си Цзинпин !!ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ЧЕ КИТАЙЧУГИТЕ ПО ПОДОБЕН НАЧИН СЛОЖИХА РЪКА И НА ПЕТРОЛА ВЪВ ВЕНЕЦУЕЛА!КИТАЙ НЕ УЧАСТВА ВЪВ ВОЙНАТА В СИРИЯ, НО НЕГОВИЯТ САМОЛЕТОНОСАЧ Е БАЗИРАН В ОРМУДСКИЯ ПРОЛИВ В ПОМОЩ НА ИРАН И ЗАЩИТА НА ТРАФИКА НА ТАНКЕРИТЕ ПРЕВОЗВАЩИ ПЕТРОЛА ЗА КИТАЙ!!КИТАЙ НАЕ КРАЛСКИТЕ КОРАБИ ЗА ДОСТАВКА НА ВТЕЧНЕН ГАЗ ОТ ИРАН!!Случващото се е резултат от НЕПОСЛЕДОВАТЕЛНАТА и СБЪРКАНА политика на РУСИЯ към ИРАН било то в строителството на атомни централи , било то при доставката на ракетите С - 300!ОТ СЛУЧВАЩОТО ГУБЯТ И САЩ И НАЙ ВЕЧЕ РУСИЯ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Китай трябва да са наясно ,че петрола е изчерпаем източник ,и ако е карат така към 2025год. около 80% от консумираният петрол ще е внос Добре ,че има смог и наскоро 8 града обявиха бедствено положение тоест тоеа може да ги накара да минат на ел.коли - транспорт Аз незнам какво им се върти в главите но по действията им - http://***.investor.bg/aziia/336/a/kitai-planira-izgrajdaneto-na-visokoskorostna-jp-liniia-do-vladivostok-195212/ гадая ,че явно са наясно ,че за бъдеще превоза на стоки и хора ще става само с ел.влакове защото няма да има петрол или казано иначе ще е скъп - http://***.economy.bg/world/view/5367/MVF-Cenata-na-petrola-mozhe-da-skochi-s-do-1400%25-do-20-godini и в коментар 1 съм обяснил - забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща за да се избегне глобалното затопляне и петролната катастрофа а за финансовата катастрофа е отделна тема но нещата са взаимосвързани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Ако вие контролирате петрола, вие управлявате цели държави; ако контролирате животоосигуряващите продукти, вие управлявате хората. Ако вие контролирате парите, вие управлявате целия свят Хенри Кисинджър. - http://infobalkani.wordpress.com/2013/05/18/%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC/Фредерик Уилям Ингдал, американски икономист, политолог го казва точно -''десетилетия бавно, но вярно, интересите на шестседем от най-крупните банки на Уолстрийт, на военната промишленост и интересите на нефтените компании фактически извършваха държавен преврат - http://infobalkani.wordpress.com/2014/08/09/вашингтон-заема-мястото-на-третия-рай/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
През 1956год. главният геолог на Шел д-р Хъбарт казва ,че 1970год. ще е пикът на петрола в САЩ и точно така ставаЗатова Джими Картър поръчва и 1980год. има официален държ.доклад за запасите и политиките на САЩ водят до убийства на милиони след 20 секунда тук - https://***.youtube.com/watch?v=incycb3wUL8 Въпроса е защо 1996год. убиха ел.колата - http://***.emic-bg.org/news/item/663 Тоест защо 20-30год. не се прави нищо ?! Дори за горивна ефективност - http://***.greentech.bg/archives/58888 Ядосан съм защото Жак Фреско още 1974год. говори за ресурсно базирана икономика след 4 минута - https://***.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Кой колко петрол консумира - http://***.economy.bg/world/view/9280/Koj-kolko-petrol-konsumiraЗа мен е престъпление 320млн. в САЩ да консумират повече от Китай,Индия и Япония взети заедно Най-страшното е ,че петрола е изчерпаем енерг.източник и основният въпрос е на колко процента може да се откажем от петрола - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558 за да се избегне и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още