IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво възпира световната икономика?

Нито паричните власти, нито финансовият сектор правят това, което се очаква от тях, пишат икономистите Джоузеф Стиглиц и Хамид Рашид

15:32 | 11.02.16 г. 26
Автор - снимка
Редактор
Какво възпира световната икономика?

И отново нищо от всичко това не се оказа полезно за реалната икономика. Ясно е, че задържането на лихвите до равнище, близко до нулата, не означава задължително повече кредитиране или инвестиции. Когато на банките се дава свободата да избират, те избират печалбата без риск или дори финансовите спекулации, а не кредитирането, което би могло да помогне на решението на по-обхватната задача за постигане на икономически растеж.

И обратното, когато Световната банка или Международният валутен фонд дават евтини пари на развиващите се страни, те налагат условията какво може да се прави с тях. За да се постигне желаният ефект, политиката на количественото облекчаване би трябвало да се съпътства не само от официални мерки за възстановяване на отслабналите канали на кредитиране (особено на предназначените за малките и средни предприятия), но и от определени конкретни целеви показатели за кредитирането на банките. И така, вместо на практика да стимулира банките да кредитират по-малко, Фед трябваше да ги наказва заради това, че държат прекомерни резерви.

Свръхниските лихвени ставки донесоха ограничена полза на развитите страни, но пък излязоха скъпо на развиващите страни. Непреднамерена (макар и очаквана) последица от смекчаването на паричната политика стана резкият растеж на трансграничното движение на капитали. Общият приток на капитали в развиващите се страни се увеличи от близо 20 млрд. долара през 2008 г. до над 600 млрд. долара през 2010 г.

През тези години много развиващи се страни трудно се справяха с внезапния и мащабен приток на капитали. Само малка част от тези средства отиваше в дългосрочни инвестиционни проекти. Нещо повече, през следкризисния период нарастването на инвестиции в развиващите се страни значително се забави. А през тази година се очаква развиващите се страни, взети заедно, за първи път от 2006 г. да отчетат нетно изтичане на капитали на стойност 615 млрд. долара.

Нито паричните власти, нито финансовият сектор правят това, което се очаква от тях. Изглежда морето от ликвидност диспропорционално е отишло за създаването на финансови богатства и за раздуването на балони на пазара за активи, а не за укрепване на реалната икономика. И макар че по целия свят котировките на акциите рязко спаднаха, пазарната капитализация, измерена като дял от световния брутен вътрешен продукт, остава висока. Така че не може да се пренебрегва рискът от още една финансова криза.

Има друга политика, която дава надежда за възстановяване на трайния и всеобхватен растеж. Тя започва с пренаписването на правилата на пазарната икономика с цел да се гарантира по-голямо равенство, с по-дългосрочно мислене и обуздаване на финансовите пазари с ефективно регулиране и подходящи структури за стимулиране.

В същото време обаче ще бъде необходимо и да се увеличат значително държавните инвестиции в инфраструктурата, образованието и технологиите. Те би трябвало да се финансират, поне частично, от нови екологични данъци, включително въглеводородни налози и данъци за монополистите, както и от други видове ренти, станали прекалено разпространени в пазарната икономика и активно допринасящи за увеличението на неравенството и забавянето на темпа на икономическия растеж.

(БТА)

Задава ли се нова финансова криза? Отговор на този въпрос търсят преподавателят в катедра "Финанси" в УНСС доц. Виктор Йоцов и Свилен Колев в изданието на седмичното обзорно пазарно предаване "InvesOr?", което ще се излъчи на 14 февруари, от 20 часа, по Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 0 rate down comment 0
skmesov
преди 5 години
Заради нас самите! - ние сме си най-голямото препятствие.https://***.faberlic-business.eu/преодоляване-на-препятствия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 8 години
не е нужно да си правиш дъвка спишката ми, не е оргигинално. и е хубаво като кажа някоя глупост да ме цитираш, както правя аз с твоите а не само да ми говориш общи приказки като останалите кухи мурзилажи тук .... че ми писна от разбиращи комунисти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 3
citizen_bg
преди 8 години
...Обикновено обаче дрънкаш глупости....(Инвестор, вземете да вградите един коректор към коментарите.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 3
citizen_bg
преди 8 години
Ха-ха, кухел, не се и пъни излишно да коментираш. Както ти казах ПОНЯКОГА и куха кратуна като твоята може да изръси без да еосъзнава нещо смислено. Обикновено обадрънкаш глупости. Не си насилвай късмета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 8 години
То пък един "контент", то една аванта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 8 години
кух комунист :) пазара бил хората да се мамят, без коментар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
SolarPower
преди 8 години
Напълно си прав !Подобен е например закона данък викенд. Тотална безумица.По добре да направят ДДС-то 21%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Около 1900год. един америк.гражданин го каза ''ако искаш бизнес си прокарай закони'' и така си направиха частна монет.банка(ФЕД) през 1913год.Историята се знае но ЗАЩО се повтаря ???? - отдавна казвам това ,че става въпрос за умишлени действия като например премахването 1999год. на закона ''Глас-Стигъл'' от 1933г. за разделянето на инвест. и търг.банкиране и премахването на златният стандарт през 1973г. го разбирам защото банк.с частичен резерв все пак е правила еднакви за всички макар ,че 100год. нямаше одит на ФЕД - http://krizata.blog.bg/biznes/2012/09/05/pyrviiat-odit-na-fed-shokira-s-rezultatite-si.996829 Обяснил съм за казаното от Мойсей ''на чужденец давай с лихва'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099 а те го направиха идеология ,система
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 4
Илко
преди 8 години
ФАЩ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
отдавна казвам това ,че става въпрос за умишлени действия като например премахването 1999год. на закона ''Глас-Стигъл'' от 1933г. за разделянето на инвест. и търг.банкиране и т.н. събрал съм фактите - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685За манипулациите на ЛИБОР с които се откраднаха около 8 трлн. и за Форекса на който дневно се въртят около 4-5трлн. и кражбите също са огромни е отделна тема Всичко стана с ''вратички'' в закона или премахването на някои закони чрез идеологии като неолиберализма тоест за финансовият капитализъм трябва тотални регулации и най-простата мярка за първо време е таван(100% данък) на доходите и печалбите което при бамките ще увеличи ликвидността и капитал.адекватност а при индустриалният капитализъм ще има инвестиции в енерг.ефективност и увеличение на заплатите ,и стигаме до С.Т.О. и нещата са сложни защото ще трябва протекционизъм и т.н. Останалото в коментар 13 и 14
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още