IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прекали ли Полша?

Ако на Варшава не ѝ харесват основните демократични принципи на ЕС, нека просто напусне клуба, пише Барбара Везел за DW

08:56 | 03.06.16 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Човек може да остане с впечатлението, че Полша иска да подложи ЕК на изпитание. Еврокомисията е известна с това, че винаги намира високопарни думи за основните демократични принципи, които обаче рядко биват последвани от дела. Но в случая с Полша ЕК си показа зъбите - и задвижи процедурата за върховенството на закона, пише в коментар за Deutsche Welle Барбара Везел.

От началото на годината Брюксел и Варшава се карат заради предприетото от полското правителство орязване на правомощията на Конституционния съд. Партията "Право и справедливост" очевидно има проблем със състава на полския КС, тя блокира неговите решения и прави всичко възможно, за да ограничи независимостта му. А това представлява грубо нарушение на основните демократични правила и принципи на ЕС. Защото е вън от съмнение, че когато едно новоизбрано правителство прекроява Конституционния съд според собствените си нужди, тогава става дума не за правова държава, а за държавен произвол. 

Полша направи всичко възможно, за да шиканира отговорния еврокомисар. Само преди два дни от Варшава неочаквано се дочуха сигнали за помирение. Споразумението било възможно, дори желателно. И представителят на Брюксел отпътува още въднъж за среща с полската правителствена ръководителка. Но и на тази среща Варшава не направи приемливо предложение. Цялата история беше просто финт.

В последната си реч пред полския парламент правителствената ръководителка Беата Шидло повтори най-малко 20 пъти думата "суверенитет". Тя говори за брюкселския "диктат", за "ултиматуми" и за "правото на самоопределение на нациите". Всичко това беше гарнирано с няколко напудрени фрази за "цивилизационното наследство и националната идентичност". И в крайна сметка стана ясно, че цялата тази врява преследваше една-единствена цел: да бъде потъпкано едно от най-големите цивилизационни достижения - независимостта на правосъдието.

Връхна точка в обвиненията срещу Брюксел беше твърдението, че ЕС едва ли не бил излъгал Полша, тъй като при подписването на присъединителните договори преди 12 години процедурата за върховенството на закона все още не съществуваше. Това беше може би най-глупавият от всички малоумни аргументи. Защото задължението за спазване на демократичните принципи на ЕС е съществувало винаги. А в спора с Варшава става дума само и единствено за това.

И още веднъж за всички, които се правят, че са го забравили: ЕС не е просто някаква касичка за пари, най-малкото пък за правителства, които се стремят към авторитарно управление. Тази общност си има правила и те категорично изключват подобно поведение. И който е подписал присъединителния договор, трябва да ги спазва. А ако междувременно е решил, че ЕС вече не му харесва, нека просто го напусне. Варшава е свободна да вземе такова решение. При това напълно суверенно. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:57 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 39 rate down comment 3
misanthrope
преди 7 години
Къв суверенитет бе, поляците са яко комплексирани на тая тема, понеже суверенитета им винаги е бил силно застрашен. Ако не ги ошамарят руснаците, ще ги ошамарят немците. Кофти място, между воденичните камъни на Европа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 5
todis
преди 7 години
И поляците като нас, с тази разлика че са големи и не могат да си позволят да ги пренебрегват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 8
edimi
преди 7 години
"шиканира" е ...., като и да е.В думите суверенитет, брюкселски диктат, ултиматуми и самооопределяне на нации, няма нищо лошо. Още повече, когато става дума за отстояване на национален интерес. И не е добро тава показно раздразнение на ЕС. Това лъха от оригиналната статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 5
misanthrope
преди 7 години
А да, забравих ИЗРИЧНО да добавя, че в това "всички" включвам и източна Германия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 17
misanthrope
преди 7 години
че великите поляци и унгарци са същите измикяри като нас,точно толкова гладни и прости, ама веднага бера шутове, щото.. как сакън мога да кажа че не сме най-големите измикяри в света?От цяла източна Европа, само Чехия имА успех и се доближи до запада, останалите ВСИЧКИ сме си второ качество и един дол дренки. Някои може да се мислят за повече, може и наитсина да са МААААЛКО по-добре, ама толкова малко, че ми е трудно да го видя
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
misanthrope
преди 7 години
Аз от кога обяснявам тука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 1
IQ96
преди 7 години
Май не само ние сме "отличници"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още