IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Имаме ли наистина проблем с неравенството?

Според някои бедните нямат проблем с него, защото се надяват, че един ден ще бъдат богати

15:57 | 29.06.19 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Една област, в която проблемът с неравенството е най-остър е заплащането на главните изпълнителни директори. В САЩ съотношението между него и средното заплащане нарасна от 30 пъти до над 300 пъти, според Института за икономическа политика, мозъчен тръст във Вашингтон. Това повдига няколко въпроса. Първо, отразява ли заплащането на ръководителите това, което те допринасят? Или не са ли те просто в позиция да се възползват от усилията на другите? Струва ли си Тим Кук (главният изпълнителен директор на Apple – бел. прев.) 136-те милиона долара, които прибра през 2017 г.?

Изменчивостта на представата за това да бъдеш платен колкото заслужаваш се илюстрира и от националните различия. Според консултантската компания Willis Towers Watson медианното възнаграждение на главните изпълнителни директори на големи компании през 2016 г. е било 11,7 млн. долара в САЩ, 5,3 млн. долара във Великобритания и 1,2 млн. долара в Япония. След като ръководителите често твърдят, че се състезават на глобален пазар за таланти, е трудно да си обясним защо японските шефове „заслужават” една десета от това, което вземат американските.

Това е още преди да отчитаме наследеното богатство. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), на дете, родено в бедно семейство във Великобритания, ще са му нужни пет поколения, за да достигне до средния доход. Противно на това, на най-богатите хора в Обединеното кралство не се е наложило да се изкачват много нагоре.

Идеята за чистата меритокрация е понякога възприемана като идеал. Наистина ли е така? Тя може да накара тези на върха да вярват, че го заслужават. В „Капиталът през 21 век” Томас Пикети казва, че тези фактори могат да се отразят много зле на онези извън най-богатите и най-успешните: „Те са бедни и са описвани като безгласни и незаслужаващи.”

Споменавайки Френската революция, която отчасти е предизвикана от неравенството, той отбелязва язвително, че „поне никой не се е опитвал да изобрази неравенството отпреди революцията като справедливо”.

Означава ли това, че западните общества са близо до точка на пречупване? Позовавайки се на Годишния справочник на ЦРУ Миджс заявява: „Трябва само да погледнете Латинска Америка, за да видите докъде може да стигне неравенството.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 3
Solar Power
преди 4 години
"И когато тези хора са свободни да творят , човечеството върви напред" - точно поради тази причина всички нови неща приложими в ежедневието на човек са измислени в западния свят. Русия също е давала много на науката , но след 1917-та година има ЕДНО НИЩО. Ракетите и подобни съоръжания за смърт не ги броя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 6
Solar Power
преди 4 години
А ако не слушаш музика може да видиш историята на IKEA например или Mars :) Не са евреи. В много от семействата се прави фамилен бизнес от над 200 години !!!. За съжаление при нас това беше унищожено от "пролетарията" и се случи така,че 50 години сме назад. Сега имаме още 50 да наваксаме ... разбира се ако пролетарията не ни върне отново 50 години назад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 5
Solar Power
преди 4 години
ABBA - и не всички богати са евреи :) Има и много които не са евреи :П
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 6
Solar Power
преди 4 години
ABBA - отново глупостите ти. Ето ще ти дам друг пример. Металика. Бедни момчета от нулата и сега са милионери. Просто приеми,че ХОРАТА са РАЗЛИЧНИ ! Един може да рисува, друг да пее, трети да прави пари и т.н.Простичко е :) И когато тези хора са свободни да творят , човечеството върви напред. Това е. Други примери искаш ли ? Вземи Beatles ако искаш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 7
ABBA
преди 4 години
За следовниците на американската мечта:Чича ви Бил Гейтсов, ако не бе евреин, Ротшилд нямаше да му поръча ОС за новия IBM.А Били е знаел от кого да купи DOS-a за 5000$.Не казвам, че не му е разбирал.Казвам само, че 5000$ са били трохи от сделката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 2
doba
преди 4 години
Е то в БГ и Сф пак 1% държи повечето ресурс.Както и града, в който живея, както и по целия Свят.Пак са мистични образи, но това е друга тема.А по същество: липсва революционна ситуация. И ще липсва, докато няма гладни.Тези 1% свръх-богати са се погрижи за това(помнят 1917г), а и не само те.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
vajvaj
преди 4 години
Мисля, че говорим за различни неща - става въпрос не за богатите, а за свръхбогатите. Този 1%, който държи над половината от общия финансов ресурс. Съмнявам се, че познаваш такива хора, а и случайно да ти се е случило, няма как да направиш статистика. Човек, притежаваш 2-5М, не е таргет на мразещите неравенството - тези хора са достъпни, в повечето случаи наистина са земни и влизат в контакт с нямащите. Онези, обаче, са по-скоро мистични образи. Лесно е да намразиш мистичен образ и още по.-лесно е да го обвиниш за твоите неволи. А в собствените ти очи, личните неволи са огромни, дори ако се изразяват в невъзможността ти да си купиш последен модел Въйфон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 4
doba
преди 4 години
vajvaj, да - бъдещето ще покаже.Не всички богати са такива като описаните от теб.Повечето(поне от които аз познавам) са скромни хора, които и не парадират толкова с парите си.Може би понеже 'умните и красивите' се набиват в очи създават такова впечатление.Но пак да се повторя - революционна ситуация по Ленин няма...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 2
vajvaj
преди 4 години
Всъщност, бъдещето ще покаже :) Много ми се иска ти да си прав, а аз да не съм, но нещо всички данни към настоящия момент сочат, че нещата вървят в посока промяна на статуквото. И този процес се ускорява от арогантността на свръхбогатите, които просто не искат да си признаят, че в най-честия случай това свръхбогатство се дължи главно на случайност. Те изграждат нещо като вътрешна защитна версия за статуса си, чрез която успокояват съвестта си - това е мантрата "аз съм много умен и много красив, затова съм и много богат".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 0
doba
преди 4 години
Пак в същото стихотворение, малко по-горе:'гладнинавъсениизмършавели от трудзагрубели от жега и студ'Гладни и загрубели от жега и студ в неравенството на цивилизацията ни няма.Няма и дори един от елементите на революционната ситуация(по Ленин):1. Невъзможност на управляващата класа да запази в неизменен вид своето господство, т.е. това е ситуация, при която управляващата класа не може, а потиснатите класи не искат, да живеят постарому;2. Рязко изостряне на всички обичайни нужди и бедствия на угнетените (потиснатите) класи;3. Значително повишаване активността на масите и тяхната готовност за самостоятелно революционно творчество.Така че изравняването се отлага.Поне засега...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още