IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ може да подкрепи растежа в Европа чрез покупка на акции

По този начин централната банка ще намали цената на капитала за европейските компании

10:57 | 25.07.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Централата на ЕЦБ във Франкфурт. <em>Снимка: gettyimages</em></p>

Централата на ЕЦБ във Франкфурт. Снимка: gettyimages

Всички тези фактори повдигат един фундаментален въпрос: как точно ЕЦБ може да повлияе положително на частния сектор и да подобри перспективите за растеж в Европа?

Ключова част от решението би било да се стимулира търсенето на капитал, а не да се намалява допълнително цената на дълга. След като почти изчерпа възможностите си по отношение на дълга, ЕЦБ следва да обмисли разширяването на количествените улеснения като включи инвестиции в акции, за да намали цената на капитала за европейските предприятия. Това може да намали необичайно големия спред между цената на капитала и икономическия растеж. Намаляването на цената на капитала ще стимулира растежа чрез органичните канали за инвестиции, включително научноизследователска и развойна дейност, които могат да осигурят трайни икономически ползи.

Японската централна банка също закупи акции като инструмент от политиката си, като ползите бяха спорни. Европейската икономика обаче в много отношения е различна от тази на Япония. Европа има привлекателни условия на търговия и силен приток на капитали, инфлацията на заплатите и посоката при заетостта са по-добри, а демографията,  макар че е спънка, не е толкова лоша, колкото тази в Япония.

През последните години наборът от добре обмислени политики, предложени от ЕЦБ, беше осуетен от липсата на последващи национални фискални политики. Президентът на банката Марио Драги многократно призова за по-голяма фискална помощ, след като централната банка запази реалните лихви ниски, но значима помощ така и не дойде.

Инвестициите в акции следва да се предприемат в партньорство с правителствата от еврозоната и да бъдат съобразени с икономическо развитие, растежа, инфлацията и бизнес климата в Европа. По този начин ЕЦБ би могла да насърчи правителствата на държавите-членки и ключовите корпорации да мислят и инвестират дългосрочно.

Технологичният сектор следва да бъде в центъра на тези усилия, които трябва да се насочат към образованието, иновациите и предприемачеството. Чрез партньорството си с образователните институции централната банка може да помогне за намаляване на младежката безработица и да предотврати превръщането на „изгубеното поколение“ в непреодолим проблем за следващите 50 години.

Досега Драги проявяваше смелост пред кризите. Силно се надяваме, че неговата наследничка Кристин Лагард може да има същата дългосрочна визия, помагайки на региона да разчупи дългогодишната стагнация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 1
abdul
преди 4 години
"Всички".. освен тия, в чиито ръце ще изтече срока на годност на въпросните "пари".Че то това не е патент на бернанке, нъл знаеш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
GiRo
преди 4 години
Дай да го видим този правилен начин. Досега само празни приказки. Обоснови се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 0
dobri
преди 4 години
Вместо това по-добре да раздаде определена сума на калпак с условието да да се похарчи в определетен срок. Така по-ефективно ще се стимулира потреблението и респективно икономиката. Така ще спечелят всички. А не както досега със стимулите на ЕЦБ - парите и печалбите да остават в банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 32 rate down comment 4
vstoykov
преди 4 години
Помните ли когато комунистите национализираха? А плана на Хитлер да национализира големите компании?ЕЦБ да купува акции (да придобива части от частни корпорации) е по-лошо от национализация.ЕЦБ е наддържавен орган на ЕС. Тоест имаме имперска национализация. Империята (на злото - защото няма добри империи) иска да национализира.Япония върви вече по този път, тяхната централна банка купува ETF-и (които пък купуват акции на тяхната фондова борса). Швейцарската централна банка (чиито акции се търгуват на борсата!) купува акции в САЩ и други държави. В огромни количества. Това го прави като печата франкове, с които купува долари, а с доларите купува акции. Тоест печата пари, с които купува акциите. Те печатат пари и купуват, а ние се налага да печелим парите за да купим. Познайте кой има нечестно предимство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 11
Иван Митев
преди 4 години
Чрез подобрение и въвеждане на правилен начин за работа Европейската централна банка (ЕЦБ) може да създаде условия за устойчив европейски просперитет.При запазване на сегашната практика: ЕЦБ работи по грешен начин е с нови европейски щети и подсигуряване на катастрофална европейска криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 31 rate down comment 3
mvr0306
преди 4 години
Остави социалните разходи, не са голяма драма, а проблема е твърде многото администрация, бюрокрация, разрешителни, лицензи, регулации и т.н. които пречат на бизнеса. Просто в ЕС се създава една искуствена заетост на немалко хора в държавни и общински администрации, които уж правят нещо, но от това нещо - полза никаква. А те висят на данъците на бизнеса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 2
osoitza
преди 4 години
Нещата не са добре, но евтините пари няма да ги оправят. Един от големите проблеми на Европа е прекалено мудния/консервативен пазар на труда. В редица икономики в ЕС не се назначават нови хора защото после не можеш да ги съкратиш/уволниш или ти излиза много скъпо и съответно безработицата е висока. Съчетано с високи данъци съчетано с щедра социална система демотивира предприемача. Това е и една от причините да няма много еднорози. Другата е работата че те в някои случаи са големи балони и въобще не са полезни. А няма и политик който да реформира този батак защото е много непопулярно да режеш социални придобивки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 8
abdul
преди 4 години
Истинска развита пазарна икономика, зрял капитализъм и мухлясала демокрация.Абе, верно ли турция спряла да приема бежанци от европа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 2
Mohave __
преди 4 години
Направо да премине към закупуване на панелки на тройна цена .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още