IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как САЩ трябва да подходят към Китай?

Америка трябва да отстоява пазарната икономика, да защитава свободата на словото и да се застъпва за човешките права

08:20 | 20.11.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Накратко, това, на което Пилсбъри гледа с ужас, е не просто правдоподобно, но и естествено. С какво, освен война, САЩ биха могли да го спрат? Отговорът е: с почти нищо друго. Да, Америка може да прекрати вноса от Китай и да се опита да блокира всички трансфери на технологии. Подобни действия биха засегнали развитието на Китай, но е малко вероятно да го спрат. Това могат да направят само китайски грешки, които винаги са възможни.

Това не е повик за пораженчество, а за реализъм, за който призовава самият Пилсбъри. Китай вероятно ще се превърне в най-голямата икономическа сила в света, тъй като е едновременно голям и способен. Дори и САЩ да не останат най-голямата икономика през следващите десетилетия, те би трябвало да запазят три значителни предимства: демокрация, управлявана от закона; икономика на свободния пазар; и икономически мощни съюзници. Това са източници, съответно, на възхищение, динамичност и сила. За съжаление, САЩ ги загърбват един по един. Президентът Доналд Тръмп изглежда не знае какво е либерална демокрация. Американската икономика бавно се превръща в рентиерски капитализъм (монополизация на достъпа до различните видове собственост и извличане на значителни печалби без да се допринася за обществото – бел. прев.) САЩ освен това станаха ненадежден и дори откровено враждебен съюзник - питайте германците.

Последното е може би най-голямата грешка от всички. За своята военна сила САЩ наистина трябва да разчитат главно на себе си. Но в икономическата политика или по отношение правата на човека това не е така. Съюзниците на САЩ носят огромна допълнителна тежест на масата (за разлика от Русия, която е единственият мощен съюзник на Китай). Вземете търговията: износът на Китай за близките съюзници на САЩ значително надвишава този само за Америка. Много от тези съюзници също споделят притесненията на САЩ относно пазарния достъп, лошата защита на интелектуалната собственост и искането на Китай да бъде третиран като развиваща се икономика. САЩ обаче захвърлиха лоста, който съюзниците можеха да им дадат. Ако американците бяха насърчили преговори с Китай в рамките на Световната търговска организация по тези въпроси, в съгласие със своите съюзници, те щяха да се радват както на повече лостове, така и на по-висок морален статут.

Разбира се, не е достатъчно за САЩ само да оценят своите ресурси. Те също трябва да знаят какво да правят с тях. Америка не трябва да се превръща във враг на законното желание на китайския народ за по-добър живот. Още по-малко пък трябва да мечтае за смяна на политическата система в Китай. Такива цели не са нито разумни, нито постижими. САЩ трябва да отстояват една отворена и динамична световна икономика, основана на пазарни принципи, да защитават свободата на словото и да се противопоставят на погазването на правата на човека в Китай. Но също така трябва да се признае, че за да постигне човечеството икономически прогрес, да поддържа мира и да запази глобалната общност, е необходима и по-висока степен на сътрудничество между суперсилите.

В отношенията си с Китай САЩ и техните съюзници трябва да се противопоставят, да се конкурират и да си сътрудничат в множество области. Днес това изглежда немислимо. Вместо това ние виждаме разпадащ се съюз и осеяни с проблеми връзки между САЩ и Китай. Нищо от това не вещае добро бъдеще за човечеството. Запомнете: може да е толкова по-добре.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 0
Mit1
преди 4 години
Какво точно предлагате да направи обществеността. Да се вдигне на въстание, защото лихвите са ниски? Обикновенно такива неща стават, когато нещата станат зле за хората, а ТОЧНО сега не е баш така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Mit1
преди 4 години
Много точно казано. Китай не го интересува дали управлява диктатор, демократ, републиканец, консерватор, популист и т.н. Даже предпочита да е някой диктатор, за да има по-голяма предвидимост и последователност. И това, дава стабилност на разни популисти и диктатори да правят сделки с Китай и от другата страна изключителна трудност за демократични правителства да правят сделки с ЕС / САЩ, които са притиснати да правят реформи, натискани за разни законови и други промени, което им клати тъй или иначе крехкия мандат. В Китай предпочита да има ясна и стабилна корупция и силна власт в държавата, с която са партньори, да има следене и манипулиране на населението. Това е добре за властта, защото така е по-лесно и по-безпроблемно да си правят каквото си искат и да няма бунтове и права.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
Иван Митев
преди 4 години
Представянето на истината е полезно.Все още обществеността пренебрегва неправилната дейност на централната банка и възникват нови щети. Защо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Това, което авторът на статията е пропуснал е, че има една огромна разлика между китайската икономическа експанзия и американската - Китай инвестира огромни суми по света, без да поставя никакви политически условия на приемниците, докато американските инвестиции са предшествани от планини от политически условия. Това е и причината, поради която китайскити инвестиции са добре приети, а за да се ограничат или спрат, се прилагат отново груби политически манипулации и непазарни командни технологии. Няма нищо пазарно и демократично в идеологическата истерия и политиката на санкции, износ на секви метежнически сезони и държавни преврати с цел неконституционно сменяне на законно избрани правителства и лидери.Демагогията и двойните стандарти са нещото, което ще затрие Запада, защото с тези инструменти може да построи само система, срещу която на думи се бори... Лъжата и манипулацията са кофти строителен материал - много по-кекав от откровената диктатура и плановата икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Къде се губиш бе, Митев. Отдавна не бях чувал нищо за щетите от централните банки. Винаги с удоволствие ти чета коментарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 4 години
Централните банки на САЩ и Китай неправилно емитират (съответно) долара и юана.Заради фаталната банкова грешка колкото повече е икономическия растеж в САЩ и Китай, толкова повече са техните щети и са с наближаваща катастрофална криза. Чрез търговско и друго противопоставяне една спрямо друга, САЩ и Китай правят опит да реализират допълнителни ползи за подпомагане отлагане началото на катастрофална криза.При запазване на банковата грешка националния стопански крах е сигурна последица и една от САЩ и Китай ще изпревари другата държава с начало на катастрофална криза.За спасението на държава от национална криза е необходимо нейната централна банка правилно да емитира пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Няма разлики между САЩ и Китай, има разлики между развита и развиваща се икономика. С прогреса на Китай разликите ще стават все по-малки. Същото което се случи с Япония и Южна Корея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
dr.5rov
преди 4 години
"САЩ освен това станаха ненадежден и дори откровено враждебен съюзник - питайте германците." Ще добавя - и руснаците. Дълго време управляващите в Русия наричаха САЩ и ЕС нашите партньори. Сега, когато го казват, влагат цялата възможна ирония в това."Последното е може би най-голямата грешка от всички. За своята военна сила САЩ наистина трябва да разчитат главно на себе си. Но в икономическата политика или по отношение правата на човека това не е така. Съюзниците на САЩ носят огромна допълнителна тежест на масата (за разлика от Русия, която е единственият мощен съюзник на Китай)."Кога Русия стана мощен съюзник на Китай? Не ми е ясно, защо нещата не се казват ясно.Русия потърси съюзник в лицето на Китай, когато САЩ и ЕС я обявиха за враг. Това е толкова естествено. Изобщо, крайно време е в САЩ да си видят (и осъзнаят) стратегическите грешки от времето на Обама, когато някакъв кръг от хора в САЩ, използваха последния като кукла и си правеха каквото си решат. Точно сблъсъкът на Запада с Русия, отвори пространството, което беше необходимо на Китай за да стане това което е сега. Елитите в САЩ и ЕС, може и да не искат да го признаят защото е много болезнено, но ние трябва да си даваме сметка за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Whitestar
преди 4 години
Разликите между Щатите и Китай са необозрими. В този смисъл поведението на чичо Доналд е много повече символично от колкото реално. Именно така той дава ясни сигнали, че не одобрява самия начин с който Китай прогресира. Плановите методи трябва да отстъпват място на пазарните, икономическите мотиви трябва да направят място за правата на гражданите и техните интереси, а интелектуалната собственост да бъде поставена на нова, по-друга полоса. На всеки е ясно, че митата на Тръмп няма да объркат тази огромна икономика с контрагенти от целия свят, но те ще дадат ясен синал за посоката, която трябва да следва не светът, а човечеството!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още