IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германското икономическо чудо наближава своя край

Икономическият гигант в Централа Европа започва да боледува и от това трябва да се притеснява целият свят

09:20 | 18.01.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Експертите по международна икономика за пореден път се захласнаха по бюджетния излишък на Германия в момент, когато Берлин трябва да стимулира икономиката чрез данъчни облекчения и по-високи разходи. Излишъкът за 2019 г. е в размер на 13,5 млрд. евро (15 млрд. долара). Излишък се отчита за пета поредна година, като този е най-големият до момента, пише Андреас Клут за Bloomberg. 

Много германци все още възприемат подобни стойности като знак за икономическа сила и потентност, докато страната продължава да редуцира обществения дълг и да се радва на високи нива на заетост. Уви, тези положителни индикатори най-вероятно означават забавяне, а не обратното. Това е така, тъй като една необичайна ера се намира в своя залез. Онази същата, която някога големият икономист Берт Рюруп определи като „второто икономическо чудо“.

През последните 15 години, в които, може би случайно, Ангела Меркел държеше кормилото на икономиката, Германия се превърна от „болния човек на Европа“ в мощна експортна сила и двигател на икономически растеж за целия регион. През следващите 15 години изобщо не е задължително страната да се „разболее“ отново. Само че, както пише Рюруп, вероятно икономиката ще „посивее“, преминавайки към слаб растеж за неопределено време.

Основните причинители на „чудото“ бяха реформите на предшественика на Меркел Герхард Шрьодер, насочени към пазара на труда и благосъстоянието, чрез които той притисна безработните да си потърсят работа.

Акцентът падна върху експортния сектор и етикета „Произведено в Германия“, включващ индустриални химикали, машини и, разбира се, автомобили. Китай се нахвърли върху германските продукти, както направиха и останалите страни по света. Така Германия се превърна не само в основен бенефициент на Европейския съюз (ЕС), но и на глобализацията.

Сред големите индустриални икономики тя е най-отворена към света. Количеството внесени и изнесени продукти съставляват средно почти 90% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през последните 25 години. За сравнение, тези два показателя допринасят за около 60% от БВП на Великобритания и Франция, 37% за Китай и 27% за САЩ.

Същата тази „отвореност“ сега се превръща в слабост, тъй като ерата на глобализация премина в период на протекционизъм и икономически национализъм.

Германия ще страда толкова силно, колкото и останалите големи икономики от настоящата ситуация и очертаващите се търговски войни, без значение дали става въпрос за спор между САЩ и ЕС, или САЩ и Китай. Появилите се търговски бариери под формата на мита и други икономически защитни средства вече принуждава компаниите да преразгледат своите глобални вериги на доставка. Много от тях вече напускат Германия, търсейки по-благоприятно място за растеж.

Индустриите, засегнати от тези сътресения, включват автомобилния сектор и машиностроенето. И в двете производството се свива. Дори и без наличието на повече търговски войни, големите германски производители вече се сблъскват със сериозната конкуренция от страна на китайските дружества, които за няколко години успяха да подобрят с бързи темпове продуктите си, съкращавайки значително разходите.

Последна актуализация: 07:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 24 rate down comment 31
Стоян Петров
преди 4 години
Като ти гледам драсканиците, на плитичък анализ си направил плитичък коментар. Сравняваш цената на тока с тази в Русия, а защо не го направи с тази в Бангладеш? И като тока е толкова евтин в Рашата, защо икономиката и не е конкурентна? Не само немските, ами и френските, японските, а вече и китайските концерни строят фабрики където и да е. С колко вдигнаха раждаемостта Орбан и Путин в страните си въпреки парите които предлагат, та чакаш Меркел да го направи? Уж си сериозен мъж, пък плитичък коментар?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 3
Ruddy
преди 4 години
И как излишъка прави една държава болна,за съжаление не можах да разбера!Много странно,как изобщо човек може да си помисли,че излишъка(на който е наблегнал автора)изобщо може да бъде нещо лошо?Аз ли съм невеж по въпроса или истината е както в повечето случаи, много на дълбоко?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 47 rate down comment 20
Императорът
преди 4 години
Плитичък анализ, защото авторът явно го е срам да посочи основните фактори за.Например защо не се споменава, че Германия плаща най-скъпият ток - 30 евроцента на киловат? как това е свързано с т.нар. "ВЕИ", които уж произвеждат половината електроенергия в Германия? За сравнение - в Русия цената на токът е 7 американски цента !!! Където енергията е скъпа, страдат хората, страда и индустрията.Автомобилната промишленост стана жертва на терора на собствената си държава - Германия се опитва да умори от глад кокошката, която и снасяше златни яйце - неслучайно големите немски концерни вече строят фабрики където и да е, само не и в Германия !!! Като има демографска криза - какво направи яловицата, за да увеличи раждаемостта на ГЕРМАНСКИЯТ народ? НИЩО - вместо това напълни държавата с нигъро-талибани !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още