IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дава ли Източна Европа на Западна повече, отколкото получава?

Опитите за намаляване на бюджетните средства на ЕС за Изтока рискуват да разрушат негласния европейски социален договор

08:14 | 20.02.20 г. 45
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Когато лидерите на ЕС се срещнат днес във връзка с новия седемгодишен бюджет на Съюза, те ще се опитат да разрешат въпрос за 1 трлн. евро, базиран на поредица от погрешни схващания, пише за Financial Times Клотилд Арманд, румънски евродепутат, член на бюджетната комисия на Европейския парламент (ЕП).

Бюджетните преговори често се представят погрешно като битка между хленчещи държави от Централна и Източна Европа, които искат повече пари, и пестеливи северняци, настояващи, че щедростта им си има граници. По-богатите страни изобразяват себе си като благотворителни души и критикуват източноевропейските гласоподаватели за избирането на евроскептични автократи, които прибират големи субсидии от ЕС, докато същевременно роптаят срещу Брюксел.

Ако погледнем по-голямата картина, ще видим различна история. Голяма част от богатството в Европа тече от по-бедните страни към по-богатите, а не обратното. Да започнем с изтичането на мозъци. Периферията на Европа се лишава от млади кадърни работници, чието образование е било платено от данъкоплатците в техните страни.

Между 2009 и 2015 г. Румъния загуби половината от лекарите си. Всяка година около 10 на сто от тези, които са останали, се набират активно от агенции за човешки ресурси, които търсят практикуващи за лечението на застаряващото западноевропейско население.

Това не е само румънски въпрос. Полша загуби поне 7 на сто от своите медицински сестри и лекари за едно десетилетие. Проучвания сред полските студенти по медицина показват, че повече от половината планират да напуснат страната, след като завършат. В България тази цифра е 90 на сто. Хърватия, която се присъедини към ЕС през 2013 г., вече е загубила 5 на сто от своите медици.

Напускането на тези кадри е фактически трансфер на богатство и то голям. Образованието на един лекар струва на румънската хазна около 100 000 евро. Тези разходи не фигурират в електронните таблици на преговарящите за бюджета на ЕС, а би трябвало. Само годишното изтичане на лекари представлява повече от една четвърт от финансирането, което ЕС отделя всяка година, за да помогне на Румъния да настигне останалите от съюза.

Богатите страни, които искат да намалят средствата на ЕС за по-бедните региони, също така изключват други важни фактори от бюджетното уравнение, като например частните трансфери на пари. Печалбите, които западноевропейските компании правят в Централна и Източна Европа, далеч надминават публичното финансиране, което се насочва на изток.

Между 2010 г. и 2016 г. Унгария, Полша, Чехия и Словакия получиха средства от ЕС, приблизително равни на 2 до 4 на сто от брутния им вътрешен продукт. Само че отливът на печалби и доходи от собственост от тези страни към Запада за същия период варира от 4 до 8 на сто от БВП.

Днес френските гласоподаватели може да са обезпокоени от присъствието на полските водопроводчици, но източноевропейските избиратели се изнервят от френските главни изпълнителни директори. У дома в Букурещ аз пазарувам във френски супермаркет, а телефонният ми оператор и ВиК компанията също са от Франция, подчертава Арманд. Плащам сметката си за газ във френска мултинационална компания чрез френска банка, разбира се, посочва още Арманд.

Членството в ЕС донесе огромни ползи за Централна и Източна Европа, но западните икономики също спечелиха подобаващо от процеса на разширяване. Крайно време е политиците там да обяснят това на своите избиратели. Парите на ЕС не са благотворителност, те са компенсация.

Идеята, че има победители и губещи в бюджетната игра на ЕС, е просто погрешна - всички имат полза от единния пазар. Това схващане е и политически опасно. Когато Източна Европа се присъедини към ЕС, беше сключен негласен пакт. Изтокът премахна търговските бариери, което позволи на западните компании да отвоюват дял от неговите икономики. В замяна Западът обеща да прехвърля средства на изток, за да може бившият комунистически блок да изгради инфраструктурата, от която отчаяно се нуждаеше.

Западът реализира печалба, а изтокът постигна напредък. Сделката беше взаимно изгодна. Ако сега западът започне да се отмята от тези обещания, той рискува да разруши европейския социален договор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 10 rate down comment 7
дядя Вова
преди 4 години
Защо никога на ЕС не е правен одит?Защото има скрити фондове.За своите к0пелета.На това се и държи ЕС.Затова и ги храни.Замо най в началото имаше европари малко за народа.Другото е за нашите кyчи синове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 10 rate down comment 8
korn
преди 4 години
Западняците с право мрънкат, но трябва и да прояват разбиране.Източно европейците 45 години сме живеели в една система където е нямало общество, а стадо. Никой не се е опитвал да гради и създава нещо,от индивида не зависише нищо. Раждаш се в една утопия, в която нищо не се слчучва и променя. Правиш се че работиш, приготвяш компотите, пиеш си ракийката и гледаш БНТ. Няма как изведнаж да осъзнаем, че от нас зависи да има ред, закон и справедливост. Че от нас зависи държавата ни да просперира. Че трява да се конкурираме с другите държави по света. Че трябва да комуникираме с хора и народи различни от нас. Че сме свободни сами да решаваме съдбата си. Не случайно много българи например пак искат да станат руски роби, защото свободата е отговорност и не е лесно. Нещо като в ''Матрицата'', където Морфеус, обесняваше на Нео, че много хора предпочитат да си останат в Матрицата.Това важи и за западняците, на които изведнъж им се наложи да живеят със странни тарикати от Източна Европа. Но важното е че вървим напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 9 rate down comment 2
Sokratus
преди 4 години
Наистина е много хубаво да се направи едно изследване, колко пари получаваме и колко даваме. Това е много грубо казано, но е важно да се знае. Защото данните наистина ще му дадат редица отговори. Засега това са само спекулации, което е идеална среда за фалшиви новини! Със сигурност ползата е взаимно изгодна, но е адски нечестно парите от ЕС да ги усвояват приближените на властта, а всички ние да ги даваме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Оп, оп...празната русофилска глава в действие.Леко, да не се задавиш в пяна. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 4 години
изключително неадекватно предложение направи :)имаше статия от оня ден, в която се обясняваше как днешната младеж даже не иска да учи тук... ти вече изходни визи сложи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 7
michaelis23
преди 4 години
нещастница е мaйкa ти, аре марш на околовръсното да въртите бибитки и двамата, кaвaли такиа ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
"Примитивни коне са живеели в Северна Америка още в праисторически времена, преди около 5 мил. години. Видът им измира в края на последния ледников период, преди около 10 12 хил. г., вероятно поради промени в климата или под въздействие на пристигналите на континента през плейстоцена хора. Завръщането на конете в Северна и Южна Америка започва с Колумб, който през второто си пътуване през 1493 г. внася опитомени коне от Испания."Прав си, мислех, че са имали мустанги и преди това, но явно те са в следствие на испанците. Което прави предвижването им из Америка, още по-ограничено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 11
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Няма да отговори.И на моя въпрос също.Не е удобно, някак си или не бил видял...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 10
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Моля за конкретен отговор на въпроса: Къде живеят децата на руския елит, включително и на Путин? Неудобен ли е въпроса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 1
terziеv
преди 4 години
Ехо! Какви коне в Америките? Съвсем на фантастика го избихте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още