IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Западът да спаси Беларус от руската "сива зона"?

Западните лидери трябва да прекратят опитите за разширяване на НАТО и ЕС в зоните на влияние на Москва при определени условия, според анализ

11:44 | 29.08.20 г. 17
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg</em></p>

 Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg

Гледката на стотици хиляди граждани на Беларус, демонстриращи мирно за прекратяване на диктатурата и фалшифицирането на изборите, е добре дошла и вдъхва надежда у демократите в Европа и целия Запад. И все пак броженията в Минск крие риск от повторение на събитията, предизвикани от предишни демократични катаклизми в Украйна и Грузия. Това пише в свой анализ Пол Тейлър за онлайн изданието Politico.eu.

И в двете страни протестите бяха последвани от руска военна намеса и създаването на „замразени конфликти“, чрез които Москва оказва натиск върху бившите съветски републики, които живеят неспокойно в „сивата зона“ между Русия и Запада.

Беларус е тясно обвързан с Русия икономически и военно и затова залозите са големи за президента Владимир Путин. Той претегля доколко може да подкрепи управлението на Александър Лукашенко и дали да се опита да създаде контролиран преход на властта, или да позволи на събитията да следват своя естествен ход.

Западните сметки също са сложни. Как европейците и американците могат да помогнат на хората в Беларус да постигнат своята демократична цел без да предоставят предлог за руска намеса?

Има някои очевидни неща, които могат и трябва да се направят, посочва Тейлър. Западът например може да откаже да признае преизбирането на Лукашенко. Западът може да осигури морална и политическа подкрепа за гражданското общество в Беларус, синдикатите и независимите медии. Западът може да наложи целенасочени санкции - както Европейският съюз (ЕС) се готви да направи, на лица, считани за отговорни за фалшифициране на изборите, за репресиите и изтезанията, въпреки че тези санкции до голяма степен са символични.

Западът може също така да подкрепи участието на политически неутралната общоевропейска организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която има опит в надзора на избори. Западът може да призове Путин да работи чрез институцията, за да го уверят, че няма западен план за заграбване на Беларус. Западът, освен това, може да обещае икономическа помощ на истински демократичното правителство на Минск.

Има обаче и по-широка геополитическа борба, засенчваща събитията в Минск, в които Европа трябва да постигне правилния баланс. За последните 20 години борбата за надмощие между Русия и Запада обрича хората в Беларус, Украйна, Грузия, Молдова, Азербайджан и Армения на нестабилност, бедност и неразбирателство. Ако Западът иска да избегне изчезването на Беларус в бездната на „сивата зона“, той ще трябва да изиграе правилно картите си и да преосмисли начина, по който взаимодейства с Русия в този регион, казва Тейлър в анализа си.

Кремъл е решен да попречи на страните, които смята, че са в сферата му на влияние, да се присъединят към НАТО или ЕС. САЩ и техните европейски съюзници отхвърлят това понятие като реликва на отминала епоха, дори когато пазят ревниво собствените си сфери на влияние в Латинска Америка или Африка, и твърдят, че всички европейски нации трябва да бъдат свободни да избират своето бъдеще, включително съюзите си. Някои активисти във Вашингтон и Централна Европа отидоха и по-далеч и проведоха кампания в подкрепа на незабавното присъединяване на тези страни към НАТО.

Този краен подход към региона причини повече вреда, отколкото полза. Москва не успя да спре разширяването на НАТО на изток през 90-те години след разпадането на съветската империя, но Путин очерта червена линия срещу по-нататъшното разширяване през 2008 г., когато САЩ неразумно подтикнаха обявяването по време на срещата на върха на НАТО в Букурещ, че Украйна и Грузия ще се присъединят към Алианса без да определят дата. За да не провокират руснаците, Франция и Германия осуетиха приемането на План за действие за членство за двете страни.

Последна актуализация: 18:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 7 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
инак - глад ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 7
Hahoto
преди 3 години
Ватьооооу, само като ти прочете човек ника и разбира, че ти лично никак не си се отскубнал. А като ти прочете един коментар, разбира че не само не си се отскубнал, ами и дълбоко са ти го набили от "Мордор" - щом "оргазмичиш" под всеки материал за Русия! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Това си е,страхотна липса на късмет и малшанс - да си съсед на Кремълския Мордор! Добре, че ние се отслубнахме навреме и въпреки цялата пропаганда и кремълски слугинаж, сме с развитите и богатите страни! Не е случайно, че заплатите в бившите ссср республики вече са в ПЪТИ над Мордор!Няма държава в "приятелския" кръг на Масква, където има висок стандарт на живот.Факт.Добре, че се отскубнахме навреме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 8
khao
преди 3 години
ооо, ти изтрезня и се завърна с тъъъпотите във форума... добре долшъл!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 9
nobel
преди 3 години
Е, ти поне от подобни драми си имунизиран. Понеже нямаш син няма как той да се ожени за немец. А понеже нямаш и дъщеря, значи няма кого да възпитаваш. За това запълваш тази празнина в живота си като пишеш по форумите с надеждата все някой да те чуе
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 8
khao
преди 3 години
ако твоя син е женен за немец, а дъщеря ти е ку... във франция, вината сине лично твоя, а не на ЕС!Личната ти драма няма как да е държавен приоритет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 7
serafima
преди 3 години
Похвално е събуждането на гражданското общество в Беларус, както и у нас, но в начина на чевръста подкрепа от външни сили там си мисля за аналогия с Украйна. Илюстрация: "Това ги чака: Дошло е време, когато Украйна е приета в ЕС. Сeдят двама хохла и се черпят. Първият пита: и ко ? Вторият отговаря: Ко, *** е тоз ЕС- аз без работа, жената в Италия мие подове, синът се ожени за немец, дъщерята *** във Франция!!! И за всичко това са виновни москалите!!! Казваха ни; не влизайте в ЕС, не влизайте в ЕС!!! А знаеха подлеците, че ще им направим напук!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още