IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще се провали ли “Северен поток 2" в последните метри?

Проектът за милиарди евро сега е изложен на риск, а водещите германски политици са под силен натиск да намерят решение

08:19 | 08.09.20 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ще се провали ли “Северен поток 2" в последните метри?

 

Лост за Путин?
 

Освен това, казват те, сделката показва шокиращата степен, с която германците са подценили опасността, излъчвана от Русия на Путин. Подозрението е, че тръбопроводът е част от неговите геополитически амбиции, който ще му даде още един лост, с който да упражнява натиск. Това би му позволило просто да прекъсне доставките на газ за страни, които преди са били в съветската сфера на влияние, без да влияе на потоците към клиенти по на запад.

 

Словакия, България, Румъния, Чехия, Унгария, Латвия и Естония са зависими от природния газ от Русия. Най-голям риск обаче има за Украйна, където Русия от много години подкрепя сепаратистите в далечния Изток на страната. Около 40% от природния газ, внесен от ЕС от Русия, течат през Украйна.

 

Таксите за транзит, които Украйна начислява, допринасят значително за икономиката на страната и след като газопроводът „Северен поток 2“ бъде достроен, тези такси ще изчезнат. Страните от Източна Европа предупреждават, че Русия ще може просто да заобиколи страната, като същевременно продължи да доставя газ за западноевропейските страни. Това, от своя страна, ще позволи на Москва да упражни по-голям натиск върху Киев, като по този начин потенциално саботира опитите на страната да установи по-тесни връзки с Европа.

 

Полският премиер Матеуш Моравецки казва, че Москва ще печели “големи пари" с европейците, средства, които Москва може веднага да инвестира в оръжие. Моравецки използва случая с посещението на държавния секретар на САЩ Помпейо в средата на август, за да похвали американските санкции срещу компании, участващи в изграждането на “Северен поток 2”.


Много държави от ЕС, които досега критикуваха газопровода, обаче сега чувстват необходимостта да покажат солидарност с Германия в лицето на суровите санкции от страна на САЩ. В средата на август 24 от 27-те държави членки на ЕС изпратиха на Държавния департамент строго формулирана протестна нота под формата на видеоконференция. Унгария, Латвия и Румъния не се присъединиха към протеста. И все пак има много други държави членки на ЕС, които не биха били тъжни да видят, че проектът се проваля. „Естония винаги е била критична към „Северен поток 2“, казва естонският министър на отбраната Юри Луик. „Не бих се разочаровал, ако се провали”, добавя той. 

 

Гледната точка на Брюксел е различна. Ако САЩ постигнат успех с тактиката си на тормоз, казва дипломат, всяка държава членка на ЕС ще трябва да се подготви за това, че в даден момент ще бъде обект на атака от САЩ - и по този начин зависи от помощта на своите партньори в блока. “Днес акцентът е върху "Северен поток 2", но утре може да е върху компютри, кораби, коли или нещо друго", казва Даниел Каспари, ръководител на германската консерваторна група в Европейския парламент. “От самото начало трябва да се съпротивляваме”.

 

Една от причините за тази гледна точка е широко разпространеното в Брюксел мнение, че САЩ не само се интересуват от защита на ЕС от руското влияние, но са фокусирани основно върху намирането на нов пазар за втечнен природен газ. “Ако САЩ въведат санкции, ЕС ще трябва да прилага контрамерки", казва Бернд Ланге, ръководител на мощния комитет по международна търговия в Европейския парламент. Социалдемократ от германския град Хановер, Ланге казва, че всяка една щета за европейската икономика трябва да бъде компенсирана чрез "мита и санкции".


„Можете да имате различни възгледи за „Северен поток 2“, казва Дейвид Макалистър, ръководител на комисията по външни работи в Европейския парламент. “Но при  всички случаи екстериториалните санкции от правителството на САЩ са неподходящи”, пояснява той.  

 

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вече работи по разработването на по-ефективни оръжия, съизмерими с методите, използвани от американците. Тя бе на поста си едва от две седмици, когато в средата на декември предложи да ревизира Регламента за прилагане на ЕС, който е ключов инструмент за защита на търговските интереси на блока. Ревизираният регламент трябва да позволи на Комисията да предприеме по време на търговски спорове действия срещу други държави, дори преди Световната търговска организация да е постановила присъда.

 

Дали новата наредба ще има ефект, предстои да разберем. Райнхард Бютикофер, член на Европейския парламент от Зелената партия, се оплаква, че промяната в регламента е подобна на "опита за проникване в стоманен сейф с отварачка за консерви". Той предупреди за "напълно необмислена реторика на контраатака". В краткосрочен план, казва той, няма „перспективи ЕС да успее да се защити успешно от санкциите на САЩ“. В крайна сметка, твърди той, най-важният въпрос за големите европейски компании е дали могат да се справят без американския пазар. „И в по-голямата част от случаите отговорът е „не“, казва Бютикофер.

 

Германското правителство отдавна се надяваше, че изграждането на терминал за втечнен природен газ (LNG) в Брунсбютел до Хамбург ще бъде достатъчно, за да успокои американците. Длъжностни лица в Министерството на икономиката в Берлин смятат, че САЩ са атакували “Северен поток 2” толкова агресивно, главно защото искат да продадат собствения си газ на Европа. Тед Круз, например, един от подписалите писмото, изпратено до Сасниц, е от Тексас, където се експлоатира много газ чрез техниката, известна като фракинг.

 

Въз основа на това предположение германското правителство се съгласи да плати за свързване на терминала за втечнен природен газ към германската мрежа за природен газ, за намаляване на бюрокрацията и за ускоряване на строителството. Но усилването на натиска за санкциите ясно показва, че терминалът не е достатъчен, за да успокои Вашингтон. 

Последна актуализация: 10:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 2
red6
преди 3 години
Имбератора тук е пред щизофрения - на любимата му могучая компания Газпром санкции за Северен Поток2 набива оранжевия гибон, който той е самоопределил за "великия мъж"... :D :D :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
cherney
преди 3 години
Освен в Москва и Санкт Петербург, аз съм бил в Мурманск, Петрозаводск, Сиктивкар, Воронеж, Воркута и още поне двадесет по-малко населени места. Това е реалната Русия, а не това, които ти си мислиш. Средностатистическия руснак живее с $200 долара месечно - в т.нар. глубинка. 90% от руските села и малки градчета в Русия нямат пътища, канализация и елементарни удобства, характерни за 21 век. Апропо, през 2019г. гостувах на приятел в Санкт Петербург. Той работи на същата позиция, на която и аз в България. Неговата заплата днес е 90.000 рубли месечно след данъци. Моята е 180.000 рубли. P.S. В Русия е много сериозно мизерия. Извън Москва и Санкт Петербург е third world. А дори и в тези градове има много хора, които живеят зле. Между другото, много руснаци, които работят в Москва, не живеят в този град, а пътуват ежедневно между 40 до 100 километра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 2
cherney
преди 3 години
"Какво ни интересува някакъв див селянин? СП 2 ще бъде построен, цяла Европа е зад него."-----------------------Нито ще бъде построен, нито пък цяла Европа е зад него. Половината от този проект е финансиран от партньори на Газпром. Някои от тези компании бяха вече посочени в един от предните коментари. Те очакват да печелят, след като СП2 заработи. Повечето от тези авторитетни компании са вложили по 1-1.5 млрд. долара в проекта. Често подобни инвестиции се застраховат от всякакви рискове, включително и политически. За този проект и инвестираните средства в него не знам, но най-вероятно риска е споделен. Понеже обясняваш как инвестираш в акции / пожелавам ти да спечелиш от тези вложения /, навярно и сам съзнаваш пред какъв избор ще бъдат изправени тези компании? Или продължават със своята инвестиция от милиард - милиард и половина ..... или я осчетоводяват като загуба и остават на пазара в САЩ. Защото ако си мислиш, че Тед Круз и компания са фигуранти във Вашингтон, мисля, че преценката ти е крайно неправилна. Такъв shit storm ще им се заформи на тези компании в САЩ, че акционерите им ще разпънат на кръст техните CEO.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 1
Oбичам България
преди 3 години
Пич, в Москва живеят повече от 10 млн души - средна заплата от 1800 евро ще имаш като се преместят всички олигарси в столицата и им се отчита печалбата там. Няма спор, че има квартали с много висок стандарт по нищо не отстъпващ на този на богатите в ЕС или САЩ, обаче Москва е осеяна с гета, а в мазите на много сгради живеят по 10-15 *станци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 5
Императорът
преди 3 години
Остави го. Това жалко подобие на човек има толкова малко разум, че би умрял веднага, ако дишането не бе неволева инстинктивна дейност, но си въобразява, че е по-умен от цели мозъчни тръстове, и че дори целият свят трябва да му се подчинява на безумията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
Чудя се как го търпят такъв неграмотен *** ... от простотия работи за чужда кауза ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 4
Rogen
преди 3 години
В Русия заплатите не са никак смешни. За Москва средната работна заплата е 1800 евро,би това на фона на следните цени: бензин под 1 лев, отопление и готвене за един средно голям апартамент е около 100 лева, но не на месец, А НА СЕЗОН. Пенсионерите са освободени от плащане на режими, да, малките пенсии са 200-300 евро, но са само за храна. Та не знам кой е смешен!? Сънувашия небивалици, (ти) или реалните факти!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 3
Rogen
преди 3 години
И според теб в управлението на Шел, Енджи, Омв и тн. компании участващи в проекта, както и управлението на поне 10 от най - големите европейски икономики работят само ***, като дават милиарди за нещо, което не им трябва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 7
Императорът
преди 3 години
Някакви смислени доводи имаш ли, теле?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 5
Zlato
преди 3 години
Май, май, нещо такова ще стане :) Новатек ще го втечняват накрая на тръбата и американците ще осигуряват транспорта за последните 50 километра :))) И вълкът сит и агнето цяло. Германците да му мислят :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още