IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Демокрациите трябва да се обединят срещу агресивната търговска политика на Китай

Ако те искат Пекин да престане, трябва да направят така, че цената на тази му политика да надвишава ползата

15:31 | 26.09.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Китайският дракон може да бъде обуздан чрез съвместни услилия. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Китайският дракон може да бъде обуздан чрез съвместни услилия. Снимка: Bloomberg

Непочиващите на правото, допустимо оспорими мерки са замислени да избегнат завеждането на дела в Световната търговска организация и да позволят на Пекин да калибрира действията си без официална промяна в политиката или законите си. Китай значително разшири тази практика, като повече от половината подобни примери от 2010 г. насам се случиха през последните три години. Това е така, защото тактиката работи.

Ранен успех беше постигнат с Норвегия. Пекин игнорира Осло и блокира вноса на сьомга по здравни причини, след като през 2010 г. Нобеловата награда за мир беше присъдена на държания в затвора китайски дисидент Лю Сяобо (починал през 2017 г. - бел. прев.) След няколкогодишно наказание начинът на гласуване на Норвегия в ООН се измести в посока на Китай, страната подкрепи статута на Пекин на наблюдател в Арктическия съвет, а нейните лидери обещаха да не се срещат с Далай Лама и се ангажираха да не предприемат нищо, с което да подкопаят политиката на Пекин за „единен Китай“.

Днес Китай претендира, че е най-големият търговски партньор на 130 държави и региони, като демонстрацията на сила - „убиване на пилето, за да се сплашат маймуните“, както е известна в Китай - често е достатъчна, за да се усмирят останалите.

Принудата е оптимизирана, за да навреди на важни отрасли, които нямат нищо общо със спора. Това обикновено убеждава компаниите да лобират срещу своите правителства от името на Пекин. Потенциалните щети за китайските индустрии са сведени до минимум. В случая на Австралия, ечемик, вино и говеждо месо могат да се доставят от много други страни, но тя осигурява 60% от желязната руда, от която Китай се нуждае, за да произведе стоманата за своя инфраструктурен модел на растеж. Наказването на австралийските добивни компании би било деструктивно.

Това очертава границите на такава принуда. Използването на търговията и пазарния достъп като политическо оръжие може да навреди на собствените компании и икономика. То унищожава доверието и тласка страните към диверсификация извън Китай, за да станат по-малко уязвими на насилствени методи. Това вече се случва с Южна Корея, Япония и Тайван. И трите сега имат официални политики за намаляване на икономическата си зависимост от Китай. Но отбиването от Китай е постепенно, като много държави предпочитат да капитулират пред исканията на Пекин за възобновяване на търговията и достъп до пазарите им.

Това, което е необходимо сега, е международен механизъм за страните с цел идентифициране на тези принудителни практики. Следващата стъпка е ЕС, САЩ и други демокрации да образуват единен фронт и официално да се договорят, че няма да допуснат да бъдат противопоставяни една на друга, когато отделни държави биват „наказвани“ от Пекин.

Досега ползата от агресивната търговска дипломация на Китай надвишаваше цената. Ако другите страни искат Пекин да престане, те трябва да променят това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Съдейки по снимките ти, на определението "нищожно човече" отговаря с пълна сила, 165 сантиметрово никога несъбличало се за физическо същество с 2 пръста рамене и неуспешно опитващо да прикрие настъпилата плешивост.Познавам добре такива, изпълнени с комплекси същества, като теб - в живота се умилкват и подмазват на висшестоящите си, но в нета се изявяват като клавиатурни нинджи.Разбира се, това е само в нета, но в реалността пълниш гащите, ако някой се изкашля по-рязко до теб.:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
nobel
преди 3 години
Много ти благодаря, че така внимателно следиш всичките ми публикации. Ще си позволя едно малко уточнение. Даннните в сайтовете, които гледате са по цена, а не по количество. Всички китайски стоки са евтини, както всички знаем. Потърси някъде класация за количествата и ще видиш една доста по-различна картинка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 3 години
не е истина просто... пак да ти кажем, и ние имаме интернет... китай даже не е в топ 5 по експорт! всичкото прасе дето го гледат е за тях!отне ми 2 минути да го намеря в три различни сайта!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 7
Императорът
преди 3 години
Хахахах - нищoжно човече, много ме забавляваш, когато напираш да слагаш някого на мястото му. Все едно някое чехълченце да се заканва на синия кит - нямаш на представа колко си комичен.Интересно кой ще постави на мястото и държава, която произвежда всичко, хем защото решава самостоятелно от кого да купува нещо? Защо не определиха като "агресивна" търговската политика на Китай, когато се оказа, че само те произвеждат дори медицински маски? Кой е забранил на останалите държави да произвеждат сами разни работи, вместо за по-лесно да ги внасят от Китай?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 6
Императорът
преди 3 години
Ного забавно е как една АМЕРИКАНСКА медия говори за "агресивна търговска политика". А това - да опитваш да заповядваш на една суверенна държава да купува газ от тебе на двойна цена, а не от когото тя си поиска това какво е? Забравих - това било ГРИЖА за сигурността на рекетирания, дето никой не го заплашва, освен тебе !!! Нито Financial Times, нито който и да е сащански наглец няма право да си товаря муцуната на тема търговска политика !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 6
nobel
преди 3 години
Знаеш ли каква е приликата между времето преди 10-и ноември 89-а и сега. Приликата е, че и тогава и сега добрите новини неизменно започват с думата "ще" и вечно са в бъдеще време. За 30 години ние ни най малко не успяхме да се освободим от икономическата си зависимост от Русия. Някои неща станаха дори по-зле. Едно време петролната рафинерия беше наша - сега е тяхна. И въоръжението на армията ни е 98% руско. Газът всичкия е руски, както и горивото за ядрената централа. И кое от тези неща ще се промени следващите 3 или 4 години?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 8
zelka007
преди 3 години
я кажи "слава"-та на колко часа е спряла ... веднъж ми донесоха 10 такива , 10 не работеха ... днес дъждовно , не става да се каляш и гледам раничко си седнал да ръсиш сентенции ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 9
zelka007
преди 3 години
за руската газ си прав , скоро няма да купуваме , молекулите на свободата ще дойдат през интерконекторът ... :)))като зависиш много от един голям купувач така се получава обикновенно , затова се диверсифицира износът ... и чайниците аут ... нещо като диверсификация на вносът на газ ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 5
ing5rov
преди 3 години
"Комунистчетата си повярваха ... "Хаха... лапник , ти живееш още в 80те на миналия век ... е затуй не те взимат за платен *** , щото никога не знаеш колко е часа ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 6
Боян
преди 3 години
Печетарите на хартия се изправят срещу производителя на всичко останало, кой ще победи???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още