IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Централните банки трябва да свият балансите си по-агресивно

Поставянето на по-голям акцент върху количественото затягане би било знак за тяхната независимост

10:59 | 25.01.22 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Някои домакинства няма да са готови за по-скъпото обслужване на дълга по кредитните си карти, а някои малки компании, които все още се борят с въздействието на пандемията, няма да са готови за по-високата цена на банковите заеми. Затягането чрез баланса има по-малко въздействие върху лихвите по краткосрочните заеми, което дава на тези уязвими сектори повече време за подготовка.

Трето, затягането чрез баланса би имало по-голям ефект върху средния и далечния край на кривата на доходността и по този начин по-голямо въздействие върху жилищния пазар. Тъй като цените на жилищата в САЩ са на рекордно високи нива, намаляването на стимулите за този сектор може не само да бъде управляемо, но и да намали риска от по-болезнена корекция по-късно. Фед би могъл също така да даде приоритет на разтоварването на баланса си от ипотечните книжа на стойност 2,6 трилиона долара, отколкото от притежаваните от него държавни ценни книжа.

И накрая, поставянето на по-голям акцент върху свиването на баланса би било важен сигнал за независимостта на централната банка. Това би потвърдило, че количественото облекчаване не е постоянно финансиране на фискалните дефицити и че покупките на активи за подпомагане на пазарната ликвидност (ключово оправдание в началото на 2020 г.) не са постоянна подкрепа за пазарите.

Това послание е особено важно днес след мащабните интервенции и разширения обхват на централните банки през последните две години. Освен това по-малкият баланс ще намали бъдещите им загуби, когато лихвените проценти се повишат - загуби, които могат да подкопаят политическата подкрепа.

Въпреки че това са сериозни причини централните банки да превърнат в свой приоритет свиването на балансите си, съществуват и рискове. Това би било важна промяна в практиките на централните банки и следователно трябва да бъде съобщена предварително на обществеността, за да се избегне предизвикването на рязка пазарна корекция, която би могла да подкопае възстановяването. Освен това, въпреки че последните изследвания подобриха разбирането ни за това как работи количественото облекчаване, ние нямаме съответните измерители за въздействието на количественото затягане. Всяко свиване на баланса трябва първоначално да става постепенно, за да можем да видим силата на ефектите.

След като години наред централните банки се тревожеха, че са свършили инструментите си, в момента те имат на разположение повече регулаторни лостове, отколкото когато и да било в историята. Сега е подходящ момент да използват балансите си за борба с инфлацията, като същевременно подкрепят балансираното и устойчиво възстановяване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 0
Gocho
преди 2 години
Нещо банките да не са решили да броят пилците
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 5
mick
преди 2 години
Що да свиват балансите? Ааа да, колкото пак да ограбят развиващите се държави взели някакви мизерни кредити на малки лихви, които изведнъж ще станат на порядък по-високи поне. После пак ще пуснат печатницата даже по-бързо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 0
Mirilai-lai
преди 2 години
когато започне затягането и вдигането на лихвите, ще се види кой е плувал без бански...все пак, не е хубаво да се плува без бански, нали ?!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 6
khao
преди 2 години
кефите пичове... за няма и 5 коментара изместихте темата. От очевидния факт как финансовите институции грабят хората, вие го извъртехте... на вие сте си виновни, че не живеете според чергата си! :):):) ... ама те всеки ден режат от тая черга бе, мейн !... стана малка като салфетка, на пръстите на единия крак стоиме! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
Категорично не .Всеки си прави сметката ,има много хора които нямат дългове ,живота им е минал без дългове и така са го устроили че нямат такива или те са незначителни като обем и тежест .Това кой ,какво има си е негова работа .Да поемаш кредити като гъба без да си правиш сметките не е признак на финансова култура ,а е признак на липса на всякаква такава и огромни дози невежество .Ако някой е свикнал да живее без сметка в живота си ,останалите около него не са длъжни да му я поемат ,така както и той не поема разходите и сметките на хората които спестяват и живеят спрямо възможностите си ,с по -малки дългове или липса на такива .Многократно през последните години имаше предупреждения да не се взимат кредити над възможностите ,така че това ясно беше комуникирано към населението .Да искаш някой да ти плаща масрафите на жаргон казано е нагло и граничещо с безумие в случай ,имаше и мораториуми и отсрочки заради ковид ситуацията така че дойде време да си платите и са глупостта и за това че с кредитите си вдигнахте до небето цените на жилищата .Сега просто ще си плащате ,и ще плащате ,да сте си правили сметките навреме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
mrynmryn
преди 2 години
A защо са теглили кредити на първо място? Защо не живеят "според чергата" си? Аз съм против опростяването на кредити. Какъв е урокът от това? Че като се ocepеш, държавата ще ти изтрие зaдникa? Това, че живееш от заплата, до заплата, защото изплащаш и ипотечен, говори най-вероятно, че не би трябвало да имаш собствено жилище, не и на тоя етап.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 11
qwer
преди 2 години
Отговорността за дълговете и погасяването им трябва да бъде разпределена между всички, да има социална отговорност. Истина е, че много народ има по няколко кредита, после ги консолидира, после взема още странични кредити, после пак ги консолидира, и така. Което говори за повишаване на финансовата култура на населението у нас. Затова е редно държавата да се намеси и да опрости част от кредитите, за да може народа да си поее въздух и да може да обслужва и погасява остатъка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Да са мислили, когато са взимали кредитите. Аз НЕ желая с моите пари / покупателна способност да се финансират кредитите на някой си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 6
khao
преди 2 години
нали това е целта на задачата ... активите да се концентрират, като ви се вземе това което имате и да бачкате! ... че иначе изглеждате немотивирани!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
nkavrakov1982
преди 2 години
Вечен рай за длъжника не съществува .Лихвите трябва да бъдат вдигнати,а отговорността за обема на дълговете е на длъжниците ,не на нас които сме потърпевши от тези ниски лихви.От ниските лихви страда цялата икономика ,за да бъдем точни все пак ,нали така ?Тоя народ дето го цитираш защо ходи да тегли като обезумял ипотеки и по два три кредита ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още