IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Париж охлажда европейските надежди на Западните Балкани

Според Франция европейската общност не е готова да приеме нови страни членки

10:52 | 14.10.19 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Надеждите на страните от Западните Балкани за започване на преговори за присъединяване в Европейския съюз (ЕС) зависят от баланса. Франция изразява категорична позиция, че европейската общност не е готова да приеме нови страни членки, съобщава Bloomberg TV Bulgaria, като се позовава на кореспонденция между дипломати в Брюксел.

Преди дни Северна Македония и Албания получиха зелена светлина за присъединяването към най-големия съюз за търговия в света. Франция и Холандия настояват за пълно преразглеждане на процеса за разширяване на ЕС, преди да започнат преговорите с двете балкански страни.

Париж иска предстоящите преговори да са постепенни, да има повече конкретика за ползите за страните от потенциалното членство и за устойчивото прилагане на необходимите реформи, показва комюнике от среща на министрите в Люксембург от 10-ти октомври. „Не трябва да има конкретна дата за започване на преговорите с Албания и Северна Македония преди ЕС да е извършил обстоен преглед на методологията“, пише в документа.

Привържениците на разширяването на ЕС се аргументират, че възможността за членство в ЕС ще спомогне за стабилизирането на Западните Балкани, докато липса на дата за начало на преговорите може да отслаби реформистките сили в Албания и Северна Македония. Но западните страни пазят спомена от неуспеха в борбата с корупцията и прилагането на върховенство на закона от източноевропейските държави, които се присъединиха през 2004 г. и 2007 г.

Страни като Полша, Унгария и Румъния, които са сред най-големите реципиенти на финансиране от ЕС и земеделски субсидии, са в противоречие с Европейската комисия (ЕК) относно ценностите на демокрацията. Към момента ЕК се проваля в опитите си да накара тези страни да изпълнят определени норми.

По изискване на Франция ЕС обяви през юни, че приемането на нови страни членки в блока зависи от капацитета за интеграцията им.

Франция и Холандия не са сами в своите критики. Гърция и България първо трябва да уточнят двустранните си отношения със Северна Македония.

Днес някои европейски политици ще направят последен опит да се стигне до компромис преди срещата на министрите във вторник в Люксембург. Там ще бъде взето ключово решение за процеса.

„Последното решение дава зелена светлина за започването на преговорите за присъединяване през първата половина на 2020 г., но засега никой не се радва предаврително“, твърди запознат с процесите дипломат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 1
scott
преди 4 години
безплатни?Доколкото знам, безплатни са само в България. Те, американците, искаха да си платят, но Първанов им каза: БЪДЕТЕ НАШИ ГОСТИ, НИЕ СЪЮЗНИЦИ ЛИ СМЕ ИЛИ ЛУКОВИ ГЛАВИ. И СИ ОСТАНАХА БЕЗПЛАТНИ. СДега, за бондстиил, незнам, ама по принцип си плащат за бази на САЩ по светъ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 4 години
Хехе... Западните Балкани ше бъдат приети спешно у НАТО, щото така е решил Шефът. На никого не му пука за ЕС и дали и кого ше приема, или както хубаво го каза Викито Нюланд - фъкдъИЮ.... :lol:Нас навремето ни приеха с румънците, щото Шефът така нареди, ама тогава той беше Шеф и на НАТО и на ИЮ-то, а сега шефовете си умешаха капите и си правят сечено, та макетата могат да си останат само с безплатните американски бази... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
scott
преди 4 години
Упс, дан забравим.В началото на така наречиа "преход", жельо беше на франкофонска закуска при митеран във НДК. Планираха да...........ама САЩ им издърпаха килимчето изпод краката. не са го забравили това, вервайте ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
scott
преди 4 години
Точно това е играта!ФРАНЦИЯ КАЗВА: СТИГА С ТОВА АМЕРИКАНСКО ВЛИЯНИЕ В ЕС. Македония, албания, сърбия, черна гора в ЕС и под командването на бондстиил? Но пасаран! Може в ЕС тез, ама като руско-сръбско-френски протекторат. Изолирен на американцен, свободна икономическа зона, малко реформи, франкофоните ткрайно във властта тами чак тогава - ЕС преговорен. ИНАЧЕ НЕТ! Нещо като това - България да не е в Шенген заради Холандия. Германия го иска и го нарежда, но марионетката и Холандия го манифестира, провежда, налага вето. Абе, ние у Шенген ли сме? Еврозоната задава ли се...........муахахахахаха. ОЧАКВАЙ АМЕРИЧКАТА КОНТРААТАКА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Те всички от старите така смята, ама е важно какво ще им нареди Чичо Сам! Ти ако беше холандец, французин или австриец, щеше да изпадаш в умиление, че албанците вече са равнопоставен член на ЕС. Те от нас им се повръща, а те им сипват още балканско немито!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 3
Бидонойл
преди 4 години
Този Макарон все повече ме нервира. Извъдил се един реформатор, всичките му предложения са в полза на старите членове, всичките му критики са към Източна Европа. Явно не смята, че мястото ни е в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още