До края на годината България трябва да въведе изискванията на директивата на ЕС за адекватните минимални работни заплати, коментира президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пред БТА. Правилата бяха одобрени от Европейския парламент през 2022 година и предвиждат, че минималното заплащане на работниците във всички страни от ЕС трябва да осигурява достойни стандарти на живот и труд, а държавите членки - да насърчават колективното договаряне за заплащането.
Манолов обясни, че у нас вече е направена първата стъпка за определянето на минималната работна заплата като 50 на сто от средната брутна работна заплата за страната. Решението беше прието февруари. Минималната работна заплата е тази, която "бута" всички заплати нагоре както добре знаем и ние ще се борим за нея, каза още той.
КТ "Подкрепа" организира празнично шествие и рок концерт по повод 1 май – Международния ден на труда и работническата солидарност. Димитър Манолов и Илия Хрисимов от Синдикалната федерация на служителите на МВР участваха в шествието под надслов: "Работни места, заплати и сигурност". Сред основните теми, които стоят на дневен ред пред синдиката, освен заплащането, са условията на труд, въпросите, свързани със здравеопазването, образованието, енергетиката.
Очакванията на президента на КТ "Подкрепа" към служебната власт е "да не направи някоя голяма глупост".
Илия Хрисимов заяви, че най-важната задача пред федерацията е изпълнението на постигнатите договорености в бюджета за 2025 г., а именно - обвързването на заплатите в МВР със средната работна заплата за страната.
Това следва да бъде заложено в бюджета за 2025 г., тоест трябва да се проследи и да се вземе отношение от новия парламент, който ще бъде сформиран след изборите в началото на юни, отчете той. Синдикалистът обясни, че недокомплектоването в системата на МВР е голямо. По думите му още от преди две-три години служителите, които не достигат в системата, са били към пет хиляди души. Ние предупредихме, че ще са необходими поне пет години, за да се запълни.
Незаетите места в много части от системата е над 15 процента, особено в големите дирекции – СДВР, областна дирекция Пловдив, Варна, Бургас.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас
Жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърлиха 1700 души
Иван Христанов: 7 млн. българи не знаят какво ядат
Заради Украйна: Русия ликвидира кариерата на големия руски актьор от "Кухня" Дмитрий Нагиев
Българин е обвинен, че пребил и заплашил с убийство приятелката си във Виена