Централната банка на Русия заяви, че ще започне да купува злато отново по-малко от две години, след като приключи дългогодишния си период на покупки, предава Bloomberg.
Централната банка ще започне отново да купува злато на вътрешния пазар на благородни метали, посочва се в изявление на банката, цитирано от агенцията.
Решението на институцията се взима, след като тя и още няколко търговски банки в Русия попаднаха под действието на санкциите срещу страната заради нахлуването в Украйна.
Централната банка на Русия в продължение на шест години натрупва злато, с което се превърна в най-големия суверенен купувач на благородния метал. Институцията спря с масираните покупки през март 2020 г., тъй като цените скочиха в началото на пандемията. Оттогава тя до голяма степен поддържа стабилни запаси.
Руските покупки осигуриха ключов стълб в подкрепа на пазара в момент, когато търсенето от инвеститорите беше заглушено, посочва Bloomberg.
злато
Цените на златото първоначално се повишиха през миналата седмица, след като инвеститорите се обърнаха към активите убежище заради атаката на Русия срещу Украйна. Те обаче бързо паднаха след въвеждането на първите санкции срещу Русия.
В петък (25 февруари) цените на златото приключиха на ниво от 1 889,34 долара за тройунция, което е с около 5% повече от началото на месеца.
През 2021 г. централните банки са добавили 463 тона злато към резервите си, което е увеличение с повече от 80% спрямо 2020 г., показват данни на Световния съвет за злато.
Данни на Международния валутен фонд (МВФ) показват, че Русия е притежавала над 2000 тона злато в края на декември, което представлява малко над 20% от нейните резерви. Институцията е петият по големина суверенен собственик на злато в световен мащаб.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
преди 4 години Чувствам се длъжен да обясня. Руската Централна банка изкупува злато, защото производителите са длъжни да и го продават по закон. Тя го изкупува на цена каквато сама определя в рубли и продава на борсови за долари. Това е един много добър бизнес. Заради санкциите купувачи вече трудно се намират, но може да се открият такива. Според мен това е начин да се скрият временно инфлиралите рубли, а не натрупване на запаси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Може би се надяват тази нощ да превземат Украйна или нещо друго .... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дано имат много хартия и мастило на склад, за да печатат рубли, за да могат да го купуват това злато.Утре погрома на валутните и фондови пазари, ще е впечетляващ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар