IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американските земеделски данни предупреждават за влошаваща се световна криза

Цените на храните по света може да нараснат още, което ще направи здравословното хранене още по-скъпо при положение, че милиони хора са без работа

17:41 | 10.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

В същия ден, в който Световната продоволствена програма беше наградена с Нобелова награда за мир за борбата си с глада, нови данни от САЩ показаха, че намаленият добив на земеделски култури може да влоши кризата с неравенството при разпределението на храна по света.

В своя очакван с интерес месечен доклад за добива американското министерство на земеделието съобщи в петък, че световните запаси от соя се очаква да бъдат по-малки от очакваното. Това на свой ред е сигнал за нарастваща конкуренция при доставките на пшеница и подчертава риска, който сухото време носи за реколтата в части от Южна Америка и Европа, съобщава Bloomberg.

Разгледан цялостно, докладът е сигнал, че цените на храните по света може да нараснат още, което ще направи здравословното хранене още по-скъпо при положение, че милиони хора са без работа заради влошаващата се икономическа обстановка.

Тази седмица ООН публикува своя индекс за цените на храните, според който разходите са се вдигнали с 2,1% през септември, а основен двигател са били по-скъпите житни култури и растителното олио. Индексът се доближава до няколкогодишния си връх, който достигна през януари. Данните на американското земеделско министерство показват, че поскъпването може и да продължи, тъй като Китай внася повече соя и пшеница, което свива баланса в глобален план.

Цените нарастват на фона на очакван рязък скок в несигурността по отношение на доставките на храна заради ефектите от коронавирусната пандемия. Още 132 млн. души по света може да се окажат жертва на глада тази година – включително и на места, които са били относително стабилни досега.

И макар световните доставки на житни култури и маслодайни семена да са относително силни, то климатичните промени – включително бурите в Айова, САЩ, означават, че реколтите ще бъдат по-малки от очакваното. Средният добив в САЩ на царевица и соя все още е рекордно висок, но акрите за обработка стават все по-малко.

Междувременно в Русия – водещ износител на пшеница, производството бе увеличено с 5 млн. тона до 83 млн. тона, което е второто по големина някога, показва докладът на американското земеделско министерство. За сметка на това обаче производството на пшеница се свива в страни като Аржентина, Канада, Украйна и САЩ.

Цените на суровината поскъпват на борсата в Чикаго, където инвеститорите наблюдават водено от търсенето рали.  Соята с доставка през ноември поскъпна с 2,8% до 10,7975 долара за бушел в петък – най-високата цена от март 2018 г. По-рано през седмицата цената на пшеницата пък достигна петгодишен връх.

Прогнозите за добива и повишаването на цените стават факт, след като Световната продоволствена програма предупреди за задаването на криза с „немислими размери“, освен ако тя и други организации със същия фокус не получат финансовата подкрепа, от която се нуждаят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:15 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още