IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Булгартрансгаз" планира 2,5 млрд. лв. инвестиции до 2022 г.

Водородът влиза в приоритетите на газоразпределителното дружество, става ясно от плана за развитие до 2030 г.

11:22 | 17.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В периода 2021 - 2022 година "Булгартрансгаз" ще инвестира 2,5 млрд. лева, пише в инвестиционната програма на дружеството, която е част от проекта за Десетгодишен план за развитие. Документът е публикуван за обществено обсъждане на страницата на държавната компания.

През тази година "Булгартрансгаз" планира около 1 млрд. лева (от общо 1,48 млрд. лева инвестиции) за нови обекти на националната газопреносна мрежа. През следващата година инвестициите в трите области - изграждане на нови обекти, реконструкция и доставка на машини и съоръжения, ще достигнат малко над 1 млрд. лева.

През следващите години инвестициите в тези дейности намаляват рязко до общо 481,8 млн. лева до 2030 година. Около 262 млн. лева от тях са за нови обекти.

Като ключови проекти в плана за следващите години са разширението на националната газопреносна мрежа, междусистемните връзки с Гърция и Сърбия, разширението на газохранилището в Чирен, както и терминалът за втечнен газ край Александропулис, в който "Булгартрансгаз" участва с дял от 20 на сто.

Като цяло през следващите десет години газоразпределителното дружество ще инвестира в модернизация, рехабилитация и разширяване на своята инфраструктура, а сред приоритетите влиза и възможността за пренос на водород и нисковъглеродни горива.

Изпълнението на тези приоритети ще превърне България в регионален газоразпределителен център, ще допринесе за газификацията на страната и постепенната декарбонизация на икономиката, допълват още от "Булгартрансгаз".

Възможността за пренос на водород е част от националния План за възстановяване и устойчивост на България, който кандидатства за европейско финансиране. Документът предвижда използването на водород за спасението на въглищните централи в Маришкия басейн. За целта се предлага изграждането на 175 километра инфраструктура, чрез която да се пренася в различно съотношение водород, биогорива и природен газ. Тази инфраструктура ще влезе в активите на "Булгартрансгаз".

Сред проектите, които компанията ще проучва и които са още в ранна фаза на развитие, са още изграждане на междусистемна връзка със Северна Македония, както и проучване за нови газохранилища на територията на страната.

По отношение на транзита в момента през територията на България се доставят изцяло нужните количества от газ за Северна Македония и отчасти - за Гърция. Транзитът намалява съществено, когато в експлоатация влезе "Турски поток" и Турция вече получава газ директно от Русия.

булгартрансгаз булгартрансгаз

Източник "Булгартрансгаз"

В своя 10-годишен план от "Булгартрансгаз" са направили и преглед на пазара на природен газ у нас и в региона. Според данните природният газ има дял от под 13% от крайното потребление на енергия и горива у нас. Този малък дял обаче може да се разшири с битовата газификация през следващите години.

На базата на това допускане и на очаквания устойчив икономически растеж (в рамките на 2-3%), се очаква повишение на потреблението на газ в страната в периода 2021 - 2030 година. Нужните количества ще бъдат осигурени от внос (99%) и местен добив. В компанията се надяват на увеличение на добива на фона на дадените концесии за проучване на находищата и вероятност от залежи в Черно море.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още