IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Борис Джонсън призова британския парламент да подкрепи сделката за Brexit

Премиерът на Кралството заяви, че точно „сега е времето тази велика Камара на общините да се обедини и да сплоти хората“

16:05 | 19.10.19 г. 1
<p>
	Британският премиер Борис Джонсън. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Британският премиер Борис Джонсън. Снимка: Ройтерс

Решаващи дебати за Brexit се водят днес в британския парламент, а министър-председателят Борис Джонсън призова депутатите да подкрепят договорената от него сделка за излизане на Великобритания от Европейския съюз, предаде ДПА.

Джонсън каза на депутатите, че британците очакват от тях да одобрят неговата сделка за Brexit.

"Сега е времето тази велика Камара на общините да се обедини и да сплоти хората", заяви той пред долната камара на парламента, която заседава в събота за първи път от 1982 г. 

По думите му всяко забавяне на Brexit след 31 октомври ще бъде "безсмислено, скъпо и дълбоко подкопаващо общественото доверие". "Наистина въпросът е тази сделка или никаква сделка", каза премиерът.

Евентуално окончателно гласуване ще бъде доста оспорвано и е трудно да се прогнозира какъв може да бъде изходът му.

Консерваторите на Джонсън нямат парламентарно мнозинство, следователно той ще се нуждае от подкрепата на някои опозиционни и независими депутати, за да спечели гласуването в Камарата на общините по своята сделка.

Лидерът на опозиционните лейбъристи Джереми Корбин заяви, че неговата партия няма да одобри споразумението, и призова британските избиратели да имат последната дума.

"Напълно разбирам разочарованието и умората в страната и в тази камара", каза той.

"Но ние просто не можем да гласуваме за сделка, която е още по-лоша от тази, която камарата отхвърли три пъти", заяви Корбин, имайки предвид споразумението, договорено от предшественичката на Джонсън Тереза Мей.

"Гласуването за сделка днес няма да сложи край на Brexit", каза лидерът на лейбъристите.

"То няма да донесе сигурност и хората би трябвало да имат последната дума", заяви той.

Много депутати на лейбъристите, Либералните демократи и Шотландската национална партия продължават да хранят надежди за нов референдум, по-добро споразумение, избори преди Brexit или дори отмяна на излизането на Великобритания от ЕС.

Джонсън получи известна подкрепа по-рано през деня, след като председателят на влиятелната Група за европейски изследвания, включваща евроскептични депутати от Консервативната партия, Стив Бейкър каза, че е посъветвал групата да гласува за одобряване на сделката.

Но бившият финансов министър Филип Хамънд, който беше един от 21 предимно проевропейски настроени консерватори, изключени от парламентарната група на партията, след като гласуваха срещу правителството миналия месец, подкрепи поправка, предложена от друг бивш консерватор - Оливър Летуин, предвиждаща да бъде временно спряно одобряването на сделката.

Поправката би означавала, че сделката на Джонсън не може да бъде одобрена, докато не бъде прието от парламента законодателството за нейното прилагане.

Това би принудило Джонсън да поиска от Брюксел отлагане на Brexit за три месеца, както предвижда нов закон, целящ да предотврати напускане без сделка.

Хамънд каза пред Би Би Си, че поправката на Летуин предоставя "залагаща на сигурно политика, която ни позволява да не трябва да гледаме този законопроект (за Brexit) под постоянната заплаха на това правителството да дръпне шалтера и да ни изкара навън с гръм и трясък на 31 октомври".

"Преди да реша да скоча в автобуса на министър-председателя, бих искал просто да съм малко по-наясно къде отивам", заяви Хамънд по-късно в парламента.

Изходът от битката за Brexit може да има значително въздействие върху икономическото и политическото бъдеще на Великобритания за поне десет години напред.

"Brexit винаги се е отнасял за нещо много повече от ЕС - той се отнася за това каква страна искаме да бъдем", заяви в Туитър депутатката от Зелената партия на Англия и Уелс Карълайн Лукас.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:14 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 2
Grosss
преди 4 години
Това е демокрацията,едно решение не може да бъде прието и осъщесвенокато хората.Колкото хора толкова акъл и всеки смята ,че е прав.....тия накраямогат и да се сбият.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още