IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германските социалдемократи искат ускорение на реформите в еврозоната

С наближаването на посещението на Еманюел Макрон отново се изостря конфликтът между коалиционните партньори за реформирането на валутния блок

20:28 | 17.04.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Германската социалдемократическа партия (ГСДП) увеличи натиска върху консервативния блок на канцлера Ангела Меркел за подкрепа на предложеното реформиране на еврозоната, както бе договорено в коалиционното споразумение на двете политически сили, съобщава Ройтерс.

Консерваторите искат да ограничат възможността за маневриране на канцлера по отношение на реформите, стана ясно вчера. Противопоставянето между коалиционните партньори в Берлин идва само дни преди официалната визита в Берлин на един от основните поддръжници на реформите – френския президент Еманюел Макрон.

„Европа чака Германия повече от година“, заяви високопоставеният член на ГСДП Карстен Шнайдер, имайки предвид необичайно дългия срок, който отне на страната съставянето на ново правителство след изборите през септември. „Време е да осъзнаем своите отговорности“, допълни той. 

Консервативният блок – Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел и баварската партия Християнсоциален съюз (ХСС), ще обсъди във вторник реформите в еврозоната преди канцлерът да се срещне с Макрон в четвъртък.

В неофициален документ, изготвен от водещи членове на консервативния блок, се отхвърлят плановете на Европейската комисия (ЕК) за прилагането на специален европейски закон за създаването на Европейски валутен фонд (ЕВФ).

Според консерваторите учредяването му в рамките на европейското законодателство ще изисква промени в европейския договор, за което от своя страна ще е необходимо да се проведат „консултации с националните парламенти“. Те също така настояват евентуалният ЕВФ да бъде независим орган, който не е под европейски контрол.

По този начин блокът на Меркел искат също така да гарантират възможността на Бундестага да налага вето върху спасителни помощи за страни от еврозоната, както и да ограничи реформирането на блока.

Според Шнайдер създаването на ЕВФ няма да означава автоматично, че Германия трябва да плаща повече пари за другите европейски страни. По думите му е „напълно ясно“, че всяка стъпка за превръщането на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) във валутен фонд няма да промени възможността за налагане на вето на националните парламенти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още