Годишната инфлация в България достигна 12,4% през март 2022 г., което е най-високото ниво от юли 2008 г. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
Тенденцията е видима вече 13 поредни месеца, като за февруари повишението на цените бе 10% спрямо същия период година по-рано.
Поскъпването на месечна база през март е 2,2%. Средногодишната инфлация за периода април 2021 - март 2022 г. спрямо периода април 2020 - март 2021 г. е 6%, показват още данните. В пролетната си макроикономическа прогноза Министерството на финансите очаква средногодишната инфлация в България през 2022 г. да достигне 10,4%.
Очаквано, сериозно отражение на цените дава поскъпването в транспорта с близо 8%. Цената на дизеловото горива се увеличава с 12,9%, на бензин А95Н - с 13%, на бензин А100Н - с 11,5%, а на газ пропан-бутан - с 12%.
За месец цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки са нараснали с 3,3%. През март спрямо февруари цените в ресторанти и хотели са се повишили с 2,8%.
Конкретно при хранителните продукти най-голям скок има при олиото, което поскъпва спрямо февруари с 23,3%. Само за месец брашното и картофите са поскъпнали с близо 6%. Ръстът при яйцата е 8,3%. Поевтиняване има само при някои от зеленчуците.Според НСИ хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през март спрямо февруари се повишава с 2,1% на месечна база.
Именно това е един от Маастрихтските критерии, който ще бъде взет предвид по пътя на България към влизането в еврозоната.
Хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускорява до 10,5%. За сравнение този показател през февруари бе 8,4%. Инфлацията от началото на годината (март 2022 г. спрямо декември 2021 г.) е 4,5%.


И от общината във Варна настояват да се спрат електрозахранването и водоподаването към „Баба Алино“
Нахлува студен фронт: Идват и градушки
„Подкрепа“: Да върнем правилата, дисциплината и отговорността в българското училище
Пресвета Богородица – „Хавайска“ донесе утеха и надежда на децата в онкохематологията във Варна
Фотис Такианос е новият треньор на Черно море Тича
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 4
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 3
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 2
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 1
Ще видим ново охлаждане при имотите, ръстът на цените ще се забави
Stellantis патентова врата, която превръща хечбек или седан в пикап
Производителите прехвърлят все повече функции на абонамент
По-бърза от LaFerrari, по-лека от Porsche 911... и по-евтина от Toyota Yaris Cross
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Признаци, че може би имате сънна апнея
Две нови антидрон системи вече са доставени у нас
Лавров: Украинците участват в държавен тероризъм срещу страните от Сахел
Вижте кой влиза в основната схема на SENSHI Grand Prix до 95 кг
Рецептата Dnes: Черногорската класика "Негушки стек"
преди 4 години Просто К*ро отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Петилетката - в една година :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години С тези управляващи изобщо не е изненада отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А честито ни постижение. Ето че изпълнихме и преизпълнихме проинфлационните цели поставени от ЕЦБ и ЕНП. Сега да не бъдем скромни и да ни похвалят за постижението. И ЕЦБ все ака плодотворно да си печата и раздава едни евра насам и натам, а народа да плаща масрафа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар