IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Радев пред ООН: В последно време многостранната дипломация е изложена на натиск

Постоянното увеличаване на бюджетите за отбрана е индикатор за влошаваща се среда на сигурност и увеличаващо се недоверие, каза президентът

10:06 | 25.09.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Президентство на Р България</em></p>

Снимка: Президентство на Р България

Устойчиво развитие може да бъде постигнато само чрез ефективен механизъм за глобална сигурност, насърчаващ диалога и многостранната дипломация, които в последно време са изложени на натиск. Това заяви президентът Румен Радев в изказването си на политическия форум на високо равнище, посветен на изпълнението на Целите на устойчивото развитие, който се провежда под егидата на Общото събрание на ООН, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Държавният глава подчерта, че постоянното увеличаване на бюджетите за отбрана е индикатор за влошаваща се среда на сигурност и увеличаващо се недоверие.
 
Стремежът към технологично превъзходство, целящ политическа доминация, води до капсулиране на науката в тесни географски граници и същевременно насърчава научната емиграция, създавайки технологична пропаст между държавите, заяви още президентът. Това налага по думите му съхраняване на подкрепата за т. нар. подход към „отворена наука“ и научно сближаване между отделните държави. 


 
Според Радев устойчивото развитие изисква глобален консенсус срещу трансграничната корупция, прането на пари и укриването на данъци.
 
Икономическото развитие, социалното сближаване и борбата с климатичните изменения логично са в центъра на дебата за устойчивото развитие. За неговия успех обаче също толкова важно е следването на всеобхватен подход, който да използва разнообразни инструменти - от политически до културни, посочи още президентът. Ако културните различия не са правилно разчетени, разбрани и възприети като естествени права, те биха довели до редица заплахи като религиозен екстремизъм и тероризъм, заяви още в изказването си Румен Радев.

На политическия форум взе участие и външният министър Екатерина Захариева. Тя, заедно с външните министри от Гърция, Румъния и Хърватия се обединиха около важността на европейската перспектива за всички страни от Западните Балкани и начало на преговорите с Албания и Северна Македония не по късно от октомври месец.

„Считаме, че трябва на всяка цена да започнат преговори и двете държави даже подготвяме декларация от името на четирите министри. България счита, аз считам, че разделянето на двете държави би било грешка и считам, че и Албания трябва да започне преговори тази година октомври месец“, каза тя, цитирана от БНТ.

Четиримата министри обсъдиха и необходимостта от спешни мерки за възобновяване на диалога Белград-Прищина, чиято липса в момента според тях спира европерспективата на всички страни от региона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още