IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Военен договор между Москва и Вашингтон е безсмислен без Пекин, смята експерт

New Start изтича през февруари 2021 г., но вероятно няма да се предоговаря удължаване, прогнозира проф. Румен Кънчев, експерт по геополитика

10:52 | 08.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

Снимка: Архив Ройтерс

 

Русия окончателно избра да излезе от двустранния договор със САЩ, който засяга ликвидирането на ракети със среден обсег, тъй като 30 години по-късно той е неадекватен с оглед факта, че на голямата сцена вече има утвърдена трета глобална военна сила в лицето на Китай. Това прави подобен биполярен договор безсмислен без подписа на Пекин. Такова мнение изрази експертът по геополитика и международни отношения и бивш зам.-министър на отбраната проф. д. н. Румен Кънчев в студиото на „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Излизането на Русия от договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие можем да кажем, че не е крачка назад. Този договор беше подписан и трябваше да действа при съвършено други специфични технически, технологични и политически обстоятелства“, каза той.

Професорът напомни, че когато договорът беше подписан, съществуваха само балистични ракети. По-късно се появяви клас модерни крилати ракети, който не попада в ограниченията от споразумението.

“Политическата и геополитическата ситуация беше различна, тъй като имаше договор между САЩ и Съветския съюз, посочи експертът. – Тогава имахме биполярен модел на международни отношения, докато днес моделът е триполярен.”

Според Румен Кънчев Китай по никакъв начин не би искал да подписва договор за контрол върху въоръженията, защото, ако САЩ и Русия се съгласят да съкратят арсенала си с по 300 крилати ракети, това би оставило Пекин без ядрено въоръжение. В анализа си професорът информира, че Китай разполага само с толкова на брой, докато Вашингтон и Москва имат 1500.

Договорът New Start има повече смисъл да бъде преподписван, макар да изключва Китай от сметката, смята проф. Кънчев. – Редица руски и американски експерти изразиха увереност, че с него доверието между двете страни ще се подобри значително с оглед клаузата за годишни инспекции на място. Но, след като New Start изтича през февруари 2021 г., по всичко личи, че няма да се предоговаря удължение, защото вече трябваше да има сформирани работни групи за преговори.”

По какъв начин Китай увеличава военната си мощ на световната сцена, може да научите от коментара на експерта по геополитика във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още