IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бисер Петков: След 2040 г. ще има криза с пенсиите, ако системата не се реформира

Най-големият проблем на трудовия пазар е недостигът на квалифицирана работна ръка, каза социалният министър

10:46 | 21.08.17 г. 35
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Актюерсикте разчети сочат, че до 2040 г. пенсионната система ще е стабилна, след това ще е нужна реформа. Това обяви по bTV социалният министър Бисер Петков по повод притесненията, че може след две десетилетия осигурителната система да бъде изтощена и поколенията, родени между 1973 и 1977 г. ще са първите, които ще го изпитат.

По думите на министъра след 20 години работещите в момента няма как да останат без пенсии заради демографската криза.

"Няма вариант след 20 години да няма пари за пенсии, защото актюерският доклад, изработен миналата година, показва, че в този времеви период по-скоро имаме тенденция на финансово стабилизиране на държавната пенсионна система", заяви той. Петков напомни, че до 2037 г. постепенно ще нарастват стажът и възрастта за пенсиониране и тогава те ще се изравнят за мъжете и жените.

Достъпът до системата ще е все по-труден, каза Бисер Петков. И припомни, че пенсионните промени от 2015 година предвиждат увеличаване на годините за пенсиониране и трудовия стаж, тоест ще се забави вливането на пенсионери в осигурителната система.

Бисер Петков потвърди, че демографската криза действа неблагоприятно на пенсионната система. Възрастта, на която е над половината от българското население е 43 години и тя е третата най-висока в ЕС след Германия и Италия, посочи Петков.

Възрастовата пирамида непрекъснато се променя. Тя постепенно се обръща - основата й намалява - тези, които са в работоспособната възраст, докато населението над пенсионна възраст нараства относително, обясни министърът.

Социалният министър каза, че все повече на пазара на труда ще навлизат роми, тъй като такива са реалностите. Затова усилията на правителството са насочени към образованието – за да може да се намали процентът на непосещаващите училище, на отпадащите от училище. Затова са и усилията в посока на различни мерки и схеми за квалификация на работната сила - за да отговаря тя на критериите на търсенето на работна сила. Най-големият проблем на трудовия пазар е недостигът на квалифицирана работна ръка, каза социалният министър.

Относно ниската безработица в България - през юли безработицата е 6,7%, Петков коментира, че основният проблем на пазара на труда е липсата на квалифицирани работници.

До голяма степен е вярно твърдението на премиера, че в България всеки, който иска, може да работи. Защото сред безработните голяма част са неактивните, тези които не са мотивиран и са продължително безработни и реално не търсят работа. 

На практика, ако доскоро се търсеше работа за хора, сега се търсят хора за работа, каза министърът.

По думите му цената на труда би трябвало да балансира търсенето и предлагането на пазара.

Нарастването на средната заплата е с над 10%, което би трябвало да направи атрактивно завръщането на част от българите на българския трудов пазар. Това са хора, които работят в чужбина – над 1 млн. българи в трудоспособна възраст са напуснали през последните години, посочи още Бисер Петков.

Другият голям резерв на пазара на труда, според него, са майките. Стимулите за тяхното по-бързо връщане на работа са с оглед те да не се деквалифицират и да продължават да продължават своята професия. 

Министърът припомни, че една от мерките, която действа от 1 юни, е когато майката се върне на работа след 6 месеца, да продължава да получава 50% от обезщетението за бременност и раждане. Според него първите резултати са окуражаващи – 275 майки вече са се възползвали.

Другата мярка - по линия на ОП ”Човешки ресурси”, е схемата „Родители в заетост”. Тя ще даде възможност на родителите да се върнат по-рано на работа, като осигури грижа по отглеждане на деца от безработни лица, които ще получават възнаграждение в рамките на минималната заплата. За тази мярка се отделят 20 млн. лева и се очаква 2000 семейства да се възползват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 9 rate down comment 5
one_1980
преди 6 години
сори ама гледаш само негативно. т.е. няма аргументи, които да могат да те убедят да мислиш по-различен начин.проблемън в БГ е корупцията и кражбите.иначе за работа и пенсии в Германия ще работят до 67, така че няма как да искаме ние в БГ да работим до 60 и после хубави пенсии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 3
majnata
преди 6 години
"Но положението ще стане неудържимо чак след 20 г. така че ми е през оная работа ..." 20 години е някаква илюзия , която умишлено се пуска...гемията е пробита и потъва пич !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 4
majnata
преди 6 години
Платените клакьори нямат партия , ами който им плати на него ръкопляскат...като тоя зуек тука ...а ти не се прави на луд , много добре знаеш хала на Българията днес !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 1
bgMan
преди 6 години
Викаш само платените клакьори от вашата партия имат право да излизат и да се обаждат, другите нямат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 1
Big Stan
преди 6 години
А бе наборе, колко деца имаш ти ... ? Точно тези близо 25 000 майки годишно /от български произход / ли са ти проблема на пенсионната система? С тях ли ще оправиш икономиката ...? Като си толкова на ти със ситуацията по света, защо не кажеш в колко страни държавата е организирала така нещата, че майката има възможност да си гледа детето, за което И СЕ ПЛАЩА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 0
Гари
преди 6 години
Ей това е управленска визия. Има проблем и той е ясен, така че трябват реформи. Но положението ще стане неудържимо чак след 20 г. така че ми е през оная работа - като му дойде времето, който е тогава да му мисли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 4
majnata
преди 6 години
ти платен клакьор ли си ...я се скрий бе !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 1
majnata
преди 6 години
"...какъв е смисъла на родените през 75г. да плащат за нещо което не се знае дали ще го има и какво ще е? "Много добър въпрос ! При всички случаи ще гризнат дървото , дори и в Германия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 15
one_1980
преди 6 години
До Императора:изразяваш се като на улицата в някой краен квартал. Може би си мислиш, че така се много оригинален, не знам.Накратко: в БГ майчинството е най-дълго заедно с Украйна и някоя друга бивша соц много соц държава.второ никъде ама никъде само с държавна пенсия не чогат да си осигурят кой знае какви добри старини- имат анюитети, работодателски пенсионни схеми плюс спестени пари от банки взаимни фондове и прочие
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 1
ert
преди 6 години
Добре де, а какъв е смисъла на родените през 75г. да плащат за нещо което не се знае дали ще го има и какво ще е? Защото все пак осигуровките не са данъци, по белия свят де ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още