IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мито или ембарго: Може ли Европа да накара Путин да плаща за вноса на руски петрол?

Тарифите могат да се въведат по-бързо и ЕС да продължи да внася, но ще съкрати печалбите за руската държава, посочи Бен МакУилямс, анализатор в "Брюгел"

17:14 | 11.05.22 г. 25
Мито или ембарго: Може ли Европа да накара Путин да плаща за вноса на руски петрол?

„Въвеждането на тарифи за вноса, а не забрана, ще предпази европейската икономика и ще пренасочи приходите към Европа, а не към руската държава, като така ще отслаби способностите на Кремъл да поддържа военната си машина и ще намали притока на чужда валута към Москва“, прогнозира той.

Бен МакУилямс напомни, че идеята на Европейската комисия в момента е за плавно ембарго през следващите седем месеца и до края на годината Евросъюзът да не ползва руски петрол. „Това дава време на производителите да намерят алтернатива и да се намали рискът от смущаване на доставките – но ще даваме повече пари на Путин и Кремъл“, пресметна финансовият анализатор.

Той смята, че тарифите могат да се въведат по-бързо – след като ЕС въведе мито върху вноса, ще продължи да внася големи количества, но ще съкрати печалбите за руската държава. „Не е известно каква ще бъде реакцията на Москва и при двата сценария, предупреди МакУилямс, но предположи, че Путин би приел да плаща тарифи.

На въпрос къде ще отиват приходите от подобни тарифа – в националните бюджети или в общия бюджет на ЕС – МакУилямс отговори, че това ще зависи от модела.

"Би трябвало да има координирано въвеждане на мито на 27-те страни от ЕС – Европа трябва да покаже единен фронт и това ще попречи на несъгласия и спорове между страните. Така няма да има и разделение между националните бюджети и общия бюджет", заяви той.

По думите му, ЕС има три основни начина на действие, за да намали зависимостта си от руски петрол, като най-вероятно ще се възприеме комбинация от трите и други мерки. „Блокът може да засили вноса от вече затегнатите световни пазари и страни като Саудитска Арабия и САЩ, може да засили употребата на количества от стратегическите резерви и да предприеме мерки да намали употребата на петрол на континента, като стимулира ползването на обществен транспорт“, отбеляза анализаторът.

Според него обаче, САЩ не могат да увеличат добива си достатъчно бързо, а Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), която има договорка с Русия за регулиране на добива от периода на пандемията, не е реагирала до момента на кризата по политически и технически причини.

Пред какви инфраструктурни предизвикателства се изправя Русия в търсенето на нови пазари? Могат ли Китай и Индия да компенсират на Русия изчезналото европейско търсене? Какво влияние ще има решението на страните от Г-7 да спрат руския внос? Какви трикове може да използва Русия, за да преодолее петролното ембарго?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

5
rate up comment 7 rate down comment 2
Борката
преди 1 година
Може ли Европа да заеме стойка партер и да плаща за кефа на нас наглосаксите. Може, може.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
supertrader
преди 1 година
Как ще стане това ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 1 година
Актуализирай си портрета. С напредването на възрастта шизофренията се е изписала явно върху лицето на путин. Особенно изразителни са хищните му очи. Нямам надежди че ще се лекува. Единственият изход от войната е смъртта му, колкото по-скоро толкова по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 6
v_tin
преди 1 година
Мито или ембарго: Може ли Европа да накара Путин да плаща за вноса на руски петрол?Ne не може да го накара по никакъв начин да плаща за вноса- всъщност това ще бъде платено пак от европейските потребители. Просто русия има ресурсите а европа има компютрите в които да си пише цифрички
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
melon
преди 1 година
Време е да се намали харченето на луди пари за петрол и наливането им в Арабия и Северна Азия..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още