Японският производител на автомобили Honda Motor Co. подобри прогнозата си за оперативната печалба за тази година с 23% до 520 млрд. йени (497 млн. долара), тъй като търсенето в Китай и в други страни по света продължава да се възстановява, съобщава Ройтерс.
Ръстът на продажбите на Honda, диктуван от най-големия автомобилен пазар в света - Китай, е подкрепен от растящия интерес към новите видове автомобили, включително електромобили и автономни превозни средства. Глобалният недостиг на полупроводници обаче принуждава Honda и редица нейни конкуренти да намалят производството на превозни средства от началото на годината.
Актуализираната прогноза на японския производител за печалбата надминава предходната оценка за 420 млрд. йени и средната прогноза на анализаторите от 463,6 млрд. йени, показват данни на Refinitiv.
Според Сейджи Курайши, главен оперативен директор на Honda, продажбите на концерна през последното тримесечие на 2020 г. надминават тези от същия период на 2019 г.
Японският концерн намали производството през януари с около 4000 превозни средства, като мерките засягат предимно моделите Fit и Jazz, заради недостига на полупроводници в глобален мащаб. Компанията също така сви производството на пет от своите модели в фабриките си в САЩ и Канада.
Honda възнамерява да ограничи и производството в Япония, посочват пред Ройтерс източници, запознати с темата.
Концернът обяви, че очаква да продаде 4,5 милиона автомобила в световен мащаб през настоящата фискална година, приключваща на 31 март, в сравнение с предходната прогноза за 4,6 млн. превозни средства.
По отношение на електрификацията Honda се стреми да увеличи дела на произвежданите от нея автомобили с нулеви емисии до две трети от общата продукция към 2030 г.
Миналата 2020 г. компанията пусна своя първи масов електромобил и планира да започне продажба на превозни средства с автономно задвижване.
Производителят на кросоувъра CR-V също отчете по-добър от очакваното ръст на оперативната печалба в размер на 67% през тримесечието, приключило в края на декември. Печалбата достига 277,7 млрд. йени, което е повече от очакванията на анализаторите за 176,72 млрд. йени.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно