Прототипът Starship на SpaceX експлодира при опит за кацане в сряда след иначе успешно тестово изстрелване от ракетното съоръжение на компанията в Бока Чика, Тексас, показа видео на живо на полета.
Ракетата Starship, унищожена при инцидента, е 16-етажен прототип на ракета-носител, разработена от частната космическа компания на милиардера предприемач Илон Мъск, за да превозва хора и 100 тона товар при бъдещи мисии до Луната и Марс.
Самоуправляващата се ракета се взриви, когато се докосна до площадката за кацане след контролирано спускане. Тестовият полет беше предвиден да достигне височина от 41 хил. фута (близо 12,5 хил. м), задвижван за първи път от три от новоразработените двигатели Raptor на SpaceX. Но компанията не уточни дали ракетата е достигнала тази височина, предаде Ройтерс.
Мъск заяви в Twitter непосредствено след злополуката при кацането, че „налягането в резервоара за гориво е било ниско“ по време на спускането, „причинявайки висока скорост на допир".
Той добави, че SpaceX е получил "всички данни, от които се нуждаем" от теста и приветства фазата на изкачване на ракетата като успех.
Starship landing flip maneuver pic.twitter.com/QuD9HwZ9CX
— SpaceX (@SpaceX) December 10, 2020
SpaceX направи първи опит да изстреля Starship във вторник, но проблем с двигателите му Raptor доведе до автоматично прекъсване само една секунда преди излитането.
Starship е ракета носител за многократни мисии от следващо поколение - център на амбициите на Мъск да направи космическите пътувания на хората по-достъпни и рутинни.
НАСА отпусна на SpaceX 135 млн. долара, за да помогне за разработването на Starship, Космическата компания Blue Origin, собственост на милиардера основател на Amazon Джеф Безос, и Dynetcis на Leidos също разработват конкурентни превозни средства.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
преди 5 години че оди, а ти на село неманли да одиш? бегай да се скриеш от хем-трейлс и от чиповете! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години а на луната нема ли да оди ... пак ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Е явно на някои се отдава. Space X е с голяма преднина вече пред всички ПРАВИТЕЛСТВЕНИ и частни космически агенции технологично, ценово и ресурсно (разбирай инженери). Практически най-добрите инженери в областта работят или искат да работят за Е.М. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Работата е там, че хората с големи успехи привличат, както възхищение, така и отрицание и отхвърляне. Втората група хора обикновено разсъждават ограничено с хипотезата, че няма начин да няма нещо гнило. Как е възможно един човек да е толкова успешен в почти всичко с което се захване?!?. И като резултат търсят негативи с предварителната нагласа какъв измамник е Мъск. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години хаха... тури му снимката/ гледай да е цветна/ над леглото си и бий чело всяка вечер ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Защо да не може? Тесла е най-скъпият автомобилен производител а Спейс Х отдавна задмина гиганти като Роскосмос. Определено Мъск е гений на който му се получават нещата. Не е лесно с толкова малко ресурси са задминеш сам държава като Русия с нейният опит в космоса и ресурсите и. Мъск заслужава уважение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години бате то не мое да прайш, микровълнови печки, коли, бисквити за Марс и ракети в свободното си време ..... или тва или онова ако тва не мое прайш както се види, то зaaeби го и хои при колите ама то и там не мое както и там видехме, за тва хои при влакчетата с вакуума ако и там не стане - йебига ше си харчиш парите от глyпaцитe дет са ти купили акциите дреме ти на салама .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар