IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп обвини социалните мрежи в намеса на изборите през 2016 и 2018 г.

Американският президент предупреди технологичните компании да не продължават с пристрастията срещу консерваторите

20:45 | 05.09.18 г.
<p>
	Американският президент Доналд Тръмп.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Американският президент Доналд Тръмп. Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп обвини социалните мрежи в намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. и в предстоящите тази година избори в средата на мандата, съобщава CNBC.

Американският президент каза пред консервативното онлайн издание The Daily Caller, че според него големите технологични компании вече са се намесили в предстоящите избори в средата на мандата. Според него гиганти като Facebook и Google са се намесили и в президентските избори през 2016 г. в полза на бившия кандидат на Демократическата партия Хилари Клинтън.

„Истинската намеса на последните избори се състоеше в това, че ако погледнете всички, на практика всички тези компании са супер либерални и подкрепящи Хилари Клинтън“, каза Тръмп, цитиран от изданието.

„Може би се справих по-добре, защото съм добър с Twitter и със социалните медии, но истината е, че всички те бяха на страната на Хилари Клинтън и ако погледнете какво се случва с Facebook и Google и с всички тези компании, те бяха много на нейна страна“, допълва американският президент.

Той също така предупреждава технологичните компании да не продължават с предполагаемите пристрастия срещу консерваторите.

Миналата седмица Тръмп обвини Google, че подправя резултати при търсенето, за да даде приоритет на негативното отразяване и на левите новинарски издания. Той предупреди, че проблемът ще бъде разрешен, като предложи регулаторни последици за социалните мрежи.

Тръмп спомена конкретно Facebook и Twitter, като заяви, че и трите компании „стъпват на много, много проблемна територия и трябва да бъдат внимателни“. Google, Facebook и Twitter отрекоха да имат политически пристрастия при алгоритмите за новинарското съдържание.

Представители на гиганти като Twitter и Facebook трябва да се явят пред американските конгресмени в сряда. Те ще свидетелстват в Конгреса включително по въпроси като намеса на чуждестранни играчи и фалшиви новини.

Google може да не бъде представена по време на изслушването, тъй като главният изпълнителен директор на компанията майка Alphabet Лари Пейдж и главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай отклониха поканите на Комисията по разузнаването в Сената. Google предложи вместо това да изпрати главния си адвокат Кент Уолкър, но комисията отхвърли предложението, тъй като не е достатъчно високопоставен.

Сенатор Марк Уорнър, заместник-председател на Комисията по разузнаването, съобщи в туит във вторник, че Пейдж „също трябва да е там“. „Не е твърде късно за Google да изпрати представител“, допълни конгресменът от Демократическата партия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още