Цените на петрола рязко тръгнаха нагоре, като по време на азиатската сесия ръстът им достигна около 2%, след като американски военен кораб унищожи ирански дрон в Ормузкия проток, повишавайки за пореден път напрежението в Близкия изток.
С напредването на деня повишенията бяха ограничение до 0,9% за американския суров петрол WTI до 55,80 долара за барел и до 1,36% за сорта Брент до 62,77 долара за барел. Въпреки това WTI и Брент са напът да изпратят седмицата със спад в цената си съответно от 6% и 5%.
„Индикациите, че Федералният резерв на САЩ ще намали лихвените проценти, за да подкрепи икономиката, също стоят донякъде зад петъчните ръстове в цените на петрола“, коментира Стивън Инес, управляващ партньор във Vanguard Markets.
Като цяло обаче нарастват мечите настроения около петрола в дългосрочен план.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) намали прогнозата си за търсенето на петрол за 2019 г. поради забавящата се световна икономика на фона на търговската война между САЩ и Китай. Това съобщи изпълнителният директор на агенцията Фатих Бирол.
МАЕ преразгледа прогнозата си за глобалното търсене на петрол за 2019 г. до 1,1 млн. барела на ден и може да я намали отново, ако световната икономика и по-специално Китай покажат продължаваща слабост, каза още Бирол.
Миналата година агенцията прогнозира, че търсенето на петрол през 2019 г. ще нарасне с 1,5 млн. барела на ден, но още през миналия месец последва преразглеждане на оценката до 1,2 млн. барела на ден.
На стоковите пазари златото поскъпва с 0,95% до 1441,70 долара за тройунция, като по-рано в сесията дори премина ключовото ниво от 1450 долара за първи път от май 2013 г. Среброто, медта и платината отчетоха ръстове в цената си съответно с 1,59%, 2,14% и 0,44%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,09% до 96,89 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,34% до 107,67 долара. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,17% до 0,7063 долара.
*Информацията е актуална към 9:36 часа


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
преди 6 години Цените на петрола са между 60 и 65 долара за барел от не знам колко време. Качват се рязко до 65 и след рова падат рязко до 60, отново до 65 ............ отговор Сигнализирай за неуместен коментар