IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

A. Петропулос: Жилищното кредитиране расте заради слабата икономическа активност

Ниският интерес към инвестиции заради кризата кара банките да се насочват към отпускането на жилищни кредити, посочва главният изпълнителен директор на Емпорики Банк България

10:15 | 25.11.10 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>Атанасиос Петропулос, главен изпълнителен директор и председател на УС на Емпорики Банк България <i>Снимка: Личен архив</i></p>

Атанасиос Петропулос, главен изпълнителен директор и председател на УС на Емпорики Банк България Снимка: Личен архив

Атанасиос Петропулос е главен изпълнителен директор и председател на УС на Емпорики Банк България, част от Credit Agricole Group от декември 2007 година.

Той започва своята банкова кариера през 1991 г. в ABN AMRO, като заема различни длъжности в йерархията на отдел Финансиране на корабната индустрия и отдел Управление на риска.

От 1995 до 1999 г. e асистент – мениджър в отдел корпоративно и институционално банкиране в National Westminster Bank PLC, Атина.

През 1999 г. той се присъединява към екипа на EFG EUROBANK ERGASIAS S.A., Атина и през 2002 г. заема поста на изпълнителен директор и член на съвета на директорите на Пощенска банка АД , член на EFG Eurobank Ergasias S.A. (EFG Group). През 2005-2006 г. e главен консултант в Alpha Bank SA, а през 2006-2007 г. заема поста на изпълнителен директор Корпоративно и Инвестиционно банкиране в Пиреус Банк България.

- Г-н Петропулос, как се развива икономиката на България в момента според Вас?

Вярно е, че заради глобалната криза се стигна до икономически спад и замиране на икономическата активност. Това обаче е нормално за периоди на криза. Като цяло, не виждам каквато и да било макроикономическа заплаха пред страната.

Икономиката на страната вече се възстановява, макар и не с темповете, с които бяхме свикнали през предишните години. Трябва да се адаптираме към тази ситуация.

- Къде стои България на картата на Emporiki Bank и Credit Agricole, какви са целите ви на българския пазар?

България е доста важна от гледна точка на развитието и експанзията на Credit Agricole. Банката прави сериозни инвестиции в страната и навлиза все по-уверено на банковия пазар. Виждаме сериозни перспективи за развитие на пазара на банкови услуги в страната, така че сме си поставили за цел да растем с темповете, с които нараства и пазарът.

- Страната ни се намира между две страни, които в момента изпитват сериозни проблеми – Румъния и Гърция. Смятате ли, че това ни заплашва по някакъв начин и влошава перспективите?

Настроен съм изключително позитивно за развитието на България. Една от причините за това е човешкият потенциал в страната – смятам, че тук има изключителни професионалисти в много области. Всяка компания може да намери добри кадри, с които да расте.

Не бива да забравяме, че България е врата към Европа, тя стои на пътя между Европа и Азия. С развитието на инфраструктурата, с няколкото енергийни проекта и с възможността страната отново да стане сериозен износител на електроенергия, перспективите са доста добри. Всичко това дава добра основа за повишаване на бизнес активността и стабилно развитие.

Инвеститорите намират сериозна опора и във валутния борд, който на практика елиминира валутните колебания и позволява избягването на валутния риск. Той помага и за по-лесното прогнозиране и планиране на инвестициите.

- Върна ли се времето, в което банките се конкурират с оферти за жилищни кредити, а не за депозити?

Ситуацията е малко по-сложна. На първо място, икономическата активност остава доста ниска, което означава, че компаниите нямат нужда от оборотен капитал или от инвестиции. В такава ситуация на банките не им остава друго, освен да се насочат към един от основните стремежи на всички хора от Балканите – да имат собствено жилище.

Може да се каже, че поради липса на интерес и търсене на кредити от корпоративния сектор, банките се насочват към жилищното кредитиране. Това е напълно обяснимо на фона на случващото се в икономиката.

- Продължава ли тенденцията на „депозитна борба”, която бе характерна за пазара в България през последната година?

В банковата система има достатъчно ликвидност и стана ясно, че не е оправдано да се плащат толкова високи лихви по депозитите. Поради тази причина тази „война” не е така видима. Въпреки това лихвените проценти остават доста по-високи от средните в Европа.

- Какъв е подходът на Emporiki Bank в отпускането на жилищни кредити?

Като част от пазара и ние се насочваме към жилищното кредитиране, тъй като в момента там е съсредоточен основният интерес на клиентите ни. Опитваме се да сме атрактивни с предложенията си за кредит с три или пет години фиксирана лихва, като по този начин се надяваме да помогнем на потребителите да планират разходите си и да знаят колко точно ще внасят през въпросния период.

- А какво може да се очаква след изтичането на периода с фиксирана лихва?

В настоящата ситуация е доста трудно да се каже в каква посока ще се движат лихвените проценти. Това, което се опитваме да дадем на клиентите си, е предимството, което сме получили при набирането на средства за нашата дейност с осигуряването на финансов ресурс с фиксирана лихва за въпросния период.

- Каква е Вашата препоръка – жилище под наем или покупка с ипотека?

Ако погледнем цените на имотите и ги сравним с наемите може да се направи извод, че е по-изгодно да се живее под наем. Това обаче е валидно само в краткосрочен план. Ако иска да се установи някъде, да приведе жилището си във вида, в който би искал да бъде неговия дом, човек може би е редно да помисли за покупка.

- Как се промени пазарът през последните 2 години?

Наблюдават се промени по няколко основни направления. От една страна, средният размер на ипотечните кредити стана по-нисък, но пък за сметка на това като цяло стойността на кредитите стана по-стабилна и няма значителни отклонения. Това е сериозна промяна за пазара.

От друга страна, наблюдаваме и промяна в качеството на кредитирането. Докато преди кредитирането „на зелено” беше доста разпространено, сега такова не се извършва. Ние отпускаме кредити само при напълно завършени сгради.

- Започват ли жилищата отново да поскъпват, каквито твърдения се срещат все по-често?

Не мога да кажа такова нещо, дори да има минмални повишения, те се дължат основно на факта, че се тръгва от много ниска база. Няма някаква трайна тенденция, но може да се каже, че продавачите и купувачите вече имат доста по-близки очаквания, което улеснява разговорите и позволява сключването на сделки.

Като цяло пазарът се стабилизира, всеки знае своята позиция – и купувачът, и продавачът. Това показва, че не може да се очаква някакво драстично понижаване на цените. При всички случаи, според мен, моментът е подходящ за търсене на недвижим имот, в случай че имаме нужда от него.

- Какви са средносрочните и дългосрочните ви прогнози за цените на жилищата?

На първо място очаквам, че цените на жилищата ще останат стабилни през следващите шест-девет месеца. След това може да последва леко и бавно повишение, но то наистина би трябвало да бъде доста слабо и доста бавно. Всичко зависи от търсенето, но не очаквам резки движения, нито повторение на ситуацията от минали години.

- Очаквате ли значително реинтегриране на провизии в следващите години?

Не, на този етап провизиите би трябвало да се увеличават. Не виждам причина те да се понижават. Вероятността повече компании и потребители да изпитат проблеми с кредитите си, е доста голяма, тъй като икономиката се възстановява наистина с бавен темп.

- Какво мислите за случващото се с Ирландия? Има ли друг начин, освен страната да получи международна помощ чрез кредити от ЕС и МВФ?

За Ирландия няма друга алтернатива, освен да получи помощ отвън. Ситуацията в страната е доста различна от това, което се случи на Гърция, тъй като за разлика от гръцките проблеми с бюджетния дефицит и недостига на средства, ирландското правителство трябва да спасява банковия сектор.

Основна причина за нуждата от помощ е предотвратяване на ефекта на доминото, тъй като пазарите действат много бързо и може да се стигне до паника и атака срещу правителствата с по-слаби бюджетни позиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:37 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 4
stoian777
преди 13 години
Леле-леле-леле колко простотия има по света. И този другар се нарича и мисли за БАНКЕР. *** мрасен на нас в Балгария ни трябва работа и пари, но това може да стане само и единствено тогава когато ни се развие икономиката. Ние спешно се нуждаем от ИНВЕСТИЦИЙ В ИКОНОМИКАТА НИ, А НА НАС АПАРТАМЕНТИ НЕ НИ ТРЯБВАТ. Кого искаш да заблудиш, за банките най-добре са жилищата защото са по ликвидни, но ние ниамаме пари и работа разбира се и това е основното. 20 години и сега Б.Борисов отново и отново не правиат нищо, ама абсолютно нищо за това и ние затова сме ги заклеймили като ЕНИЧАРИ. Колко си жалак другарю грък, но ти само затвърждаваш нашето мнение за Вас гарците, а то е много, много лошо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
no-credit
преди 13 години
Е, какво друго може да се очаква да каже един лихвар - нямало проекти затова дайте да излеем парите в жилища и да надуем нов балон. Или да не позволяваме спихването на последния... Ами ако няма проекти, а пък банките имат толкова излишни пари, би трябвало лихвите да паднат и така може и да се появят и повече проекти. Но не, друго си е да хванеш за гушата потребителя с доживотен кредит. Не е като да рискуваш да дадеш заем на ООД - там трябват доста повече проверки и треперенето е доста по-голямо. Затова, дайте по по-лесния начин...--------------------------------Кредитът - модерното робство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още