IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бен Елдър: България трябва да увеличи прозрачността на пазара на имоти

Има възможности на други места, които инвеститорите считат за по-добри, коментира глобалният директор „Оценки" в RICS

08:10 | 09.04.14 г. 100
<p>
	<em>Бен Елдър. Снимка: личен архив</em></p>

Бен Елдър. Снимка: личен архив

Кога българският пазар на имоти ще стане достатъчно прозрачен за чуждестранните инвеститори, какви сгради търсят те и какво искат от оценителите на имоти – отговорите на тези въпроси потърсихме от Бен Елдър, глобален директор „Оценки" в RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors - Кралския институт на лицензираните консултанти по недвижими имоти).

Бен Елдър е практикуващ оценител и преподавател, заемал ключови позиции в Nottingham Trent University и The College of Estate Management. Той е член на The Global Advisory Forum for The Appraisal Foundation в САЩ, както и в Advisory Forum Executive на Международния съвет по стандартите за оценяване и е един от ръководителите на United Nations ECE Real Estate Management Advisory Group.

- Г-н Елдър, пазарът на имоти в България е сред полупрозрачните пазари на имоти в света. Какви са Вашите наблюдения – подобрява ли или влошава позициите си българският пазар на фона на развитието на глобалните пазари след кризата?

Има промяна. Събития като конференцията от миналата седмица показват, че има промяна. Привличането на над 100 души на подобно събитие разкрива, че има хора от пазара, не само оценители на имоти, но и банкери, инвеститори, адвокати и други участници в процеса по сключване на сделки, които искат да научат за международните перспективи и как те започват да влияят на начина, по който се сключват сделки в България. Прозрачността е ключова.

Помня края на 90-те години, после 2007-2008 г., точно преди кризата - колко активен беше пазарът, хората не мислеха, че могат да загубят пари. Политическите промени в България и Източна Европа внезапно отвориха всякакви възможности за много бързо развитие и някои от тези промени не бяха достатъчно зрели, за да успеят. Не казвам, че са били погрешни, просто всичко се случи много бързо и по време, когато имаше бум на пазара в Западна Европа и САЩ. Това създаде много фондове, които търсеха нови пазари за инвестиции. Източна Европа изглеждаше като панацея и ново предложение, страхотна възможност за ръст... Хората бяха яхнали вълната и мислеха, че от инвестиции в имоти не може да се загуби. Ами може и това се случи.

- Какъв е пътят за преодоляването на предизвикателствата с прозрачността на пазара на имоти в България?

Прозрачността е свързана с доверието. И отново да се върнем на събитието – обсъждаха се методите за оценяване на имоти. Една от ключовите препоръки в Червената книга на RICS е, че окончателният доклад не трябва да бъдат подвеждащ за клиента. Може да се посочи „спот цена“, т.е. пазарна цена, на която очаквате да продадете конкретния имот в определен момент, но ако оценителят настина вярва, че пазарът е в подем или на дъното, или някъде по средата, той е длъжен да обясни това в доклада си.

Оценката е приблизително изчисление на пазарната цена в определен момент, но това не пречи на оценителя да направи коментар на тази оценка. Оценката е число, но наистина интересната и полезна част е допълнителната информация, която се предоставя в доклада към нея. Не всички инвеститори и финансови институции винаги искат да чуят тази допълнителна информация, защото тя прави решенията им по-трудни. Ако получат само едно число, което да използват при изчисляването на съотношението заем–стойност (loan-to-value ratio), въпросът е много по-лесен. Недвижимите имоти обаче не са лесен въпрос, те са много сложна тема.

На конференцията ми се стори на няколко пъти, че възниква объркване относно ролята на оценителя и на другите страни в процеса. Трябва да е напълно ясно за лицензирания оценител каква е целта на оценяването, за какво е нужна тази оценка, както и да получи инструкции в писмен вид.

Трябва да има ясно разбиране между оценител и клиент за какво е нужна оценката и какъв тип доклад ще се изготви. Защото твърде често, особено в миналото, докладът се изготвя и предава, но клиентът не го харесва и променя или опитва да променя инструкциите, така че да отговорят на очакванията му.

Чух коментари, че няма много чуждестранни инвеститори в България. Това означава, че хората, които искат да инвестират, не виждат България като привлекателна опция. Това не значи, че системата е грешна, просто те не смятат, че възвръщаемостта ще компенсира поетите рискове. Има възможности на други места, които считат за по-добри.

Последна актуализация: 21:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

88
rate up comment 1 rate down comment 0
1111@
преди 10 години
Такива покупки/продажби се извършиха безброй пъти през последните 5год.,но те бяха направени от купувачи/продавачи на едро на имоти...т.е. инвеститори.Всички тези имоти вероятно са имали и снимки,и изрядни документи за собственост(ипотеки и др.) и въпреки това сделките се ,,влачеха,, с мес. или години.Това е техническото време необходимо на екипите да изгладят сделката и техния труд се заплаща допълнително!Искам да кажа,че предварителни разходи по продажбата на един имот има винаги(независимо кой ги плаща) Чак тогава идва ред на копчето за което говориш....но и то е свързано с % от сумата обикновенно.Или както се казва: Имотите са много повече от тухли...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
А и снимките не са като едно време - вече са 3D филми. Така че кой знае, един ден може и само по снимки да купя... :)) Ето:http://targ.bg/download/panorama/pan105/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Що се отнася до купуването на имот по снимки - не, няма да купя само по снимки, но със сигурност снимките и точната информация ще ми спестят времето и огледа на много такива, които не бих купил. Защото съм ходил на огледи, на които спалнята се оказа 8 кв. м., а обявената голяма площ се оказа голяма тераса и ако знаех предварително, че е така, изобщо нямаше да ходя да гледам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Да, казах, че ще е само за избрани имоти - такива, за които собствеността е изчистена - те се вкарват в специален регистър (имотния) и след това с тях може да се оперира само с едно натискане на бутон. Като под опериране имам предвид не само да се продават, а и да се ипотекират (а може би и друго). И не че това е важното, но в случая нотариусите стават напълно излишни. Така ще се помогне и по-често да се сменят имотите в рамките на един живот - това вече няма да е някаква драматична процедура граничеща едва ли не със свръхестественото. Стига вече с тая логика, че един имот е за цял живот - технологиите правят строителството на жилища много по-достъпно и няма нужда да спъваме това с безумни и архаични правно-административни процедури.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
отговарям с осем, щото за разлика от теб аз разбирам от материята, *** и има какво да кажа. Трудно мога да се отпусна като ми се налага да си падам под нивото. Да ми обясняваш сега от какво има нужда, след като в началото учтиво помолих да не ме нареждате и бях глас в пустиня е най-малкото лицемерно. Възпитание можеш да показваш с възпитани хора-каруцаря разбира само от грубо тоягата. Аз не агитирам за забрана, ***-погледни къде и какво съм писал. Присмях се на идеята като нещо непрактично и безсмислено-както и сега ще се присмея-идеята е *** и безсмислена и крайно неефективна. А ти не искаш борса(ти даже не знаеш кво е борса), а искаш държавно регулиран пазар, чрез борса, което е тъпо. Ако вярно си дядо си спомни колко време се е чакало да си купиш апартамент, ако има регулация на цените. Бе кво се обяснявам с ***? Да беше се постарал да прочетеш кво ти пиша и да ми отговориш с някакъв опит за мисъл...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
83
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Това няма как да се случи-заради спецификата на проблема с наследството. Може да се получи само за избрани имоти. Но колко често в бг един имот в рамките на един живот сменя собственика си? Все пак-можем да се доближим до това, ще струва много пари, ще се реформира много системата(няма да отпаднат нотариусите, ако и да мислиш друго), но може да се случи. Да продаваш относително бързо-да оправяш документи само в частта с доказване на собствеността. Ама какво общо има с борсата това? И с бутона продавам?:) Ще си купиш ли апартамент по снимки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
82
rate up comment 2 rate down comment 1
Дядо Мечо
преди 10 години
Леле човек, почвам да се притеснявам за теб. Държиш се сякаш имаш пристъп на паника. На един мой коментар отговаряш с осем. Отпусни се малко. Както и да си се навътрил с имотки все някак ще се оправиш. Никой не ти е виновен и няма нужда от "галошовци", "зарзаватчии", "чикиджии" и др. под. Пий едно малко и пробвай да вкараш и малко възпитание в комуникацията. Но дори и да не си в състояние да превъзмогнеш простака в себе си не се притеснявай, кажи си и ще проявя разбиране.Относно идеята за борса, пак ще повторя- това ще е още една алтернатива, най- малко. Никой не те кара насила да я ползваш. Аз например никога не бих играл на БФБ, но не съм тръгнал да агитирам за забраната
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
81
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
...Затова споменах кадастъра (и съответно имотния регистър) - те трябва да са средствата, които да позволят това да се случва както съм го описал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
80
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Виж сега, по отношение на законодателните промени, аз поне, имам предвид такива промени, при които собственика, само да може да каже "Ето ме, това съм аз, искам да си продам имота" и от там нататък всичко да става автоматично. Такива отживелици като скици, данъчни оценки, тежести или дори нотариален акт, трябва да ги има в електронен вид и няма нужда някой да ги търси и набавя, а друг да ги проверява. Това е идеята - само натискам бутона "Продавам" и ако (когато) някой каже "Купувам", сделката се случва по електронен път, собствеността се прехвърля, и случаят е приключен. И идеята е не толкова да става бързо (това ще го решава пазара), колкото да е лесно и с минимални транзакционни разходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
79
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
ако е имало и капка смисъл от тая борса-именно брокерите щяха да са я направили. Те за това са брокери. И само да знаеш-силните агенции много искат допълнителна регулация в бранша, ама не могат да си прокарат идеите. Но даже и те ще се смеят от подобна титанична глупост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още