IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Westinghouse започна процедура за обявяване в несъстоятелност

Бордът на Toshiba одобри решението, което обмисляше през последните седмици

11:14 | 29.03.17 г. 110
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Бордът на японската технологична компания Toshiba одобри решението за започване на процедура по обявяване в несъстоятелност на нейното американско звено Westinghouse, след като предупреди за възможно отписване на 6,2 млрд. долара от бизнеса с ядрена енергетика, пише Bloomberg, позовавайки се на японския Nikkei.

Базираната в Пенсилвания Westinghouse, която прави реактори и чиято технология създава основата за близо половината от световните атомни единици, изпитва затруднения заради забавяне на проекти в Джорджия и Южна Калифорния, а всичко това доведе до обезценяване. Миналия месец Toshiba заяви, че може да продаде мажоритарен дял в бизнеса си за ядрена енергетика. Ю Такасе, говорителка на Toshiba, не е открита веднага за коментар.

Освен това миналия месец Toshiba заяви, че очаква да отпише 712,5 млрд. йени (6,2 млрд. долара) от своя бизнес с ядрена енергетика, позовавайки се на превишаването на разходите на Westinghouse и перспективите за свиване на операциите с атомна енергия.

Същевременно Toshiba получи одобрение да отложи обявяването на финансовите си резултати за третото фискално тримесечие до 11 април.

Придобиването на Westinghouse за 5,4 млрд. долара през 2006 г. изглеждаше обещаващо по това време. През 2005 г. американското правителството даде на ядрените разработчици пакет от данъчни кредити и гаранции. През 2008 г. Westinghouse подписа сделки за изграждането на четири реактора за Southern Co. и Scana Corp., първите американски атомни централи от аварията в Three Mile Island през 1979 г.

Но разходите за реакторите се увеличиха след въвеждането на по-строги стандарти за безопасност след аварията във Фукушима през 2011 г. Освен това спадът на цените на природния газ направиха производството на атомна енергия не толкова привлекателно.

Scana и Southern могат да се сблъскат с милиарди долари допълнителни разходи според Morgan Stanley. Scana ще трябва да плати с 5,2 млрд. долара повече, което може да понижи стойността на акциите ѝ с 5%, твърдят анализаторите от банката. 

Westinghouse беше избрана от правителството на Пламен Орешарски за реализация на плановете за седми блок в АЕЦ „Козлодуй“, макар и технологията, която предлага, да е различна от тази в работещите там реактори. Сделката с американската компания беше една от последните, подписани от Орешарски, но под условието да бъде одобрена и от следващото правителство.

Следващият премиер на страната Бойко Борисов поиска от Westinghouse да бъде и стратегически инвеститор в проекта, което американската компания отказа. Така беше прекратено сътрудничеството между двете страни за реализацията на седми блок в работещата ни ядрена централа. 

Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:01 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 7 rate down comment 4
KPetkov
преди 7 години
Разбирам твоята любознателност. Докладът на HSBC за АЕЦ Белене плува някъде из Нета. Може да си го потърсиш.Тия неща дето си ги писал нямат връзка с действителността. Всеки може да си измисли каквото иска, например колко ще е стойността на МВ при 2% цена на заема или пък + добавка, ама пък ако хеджираш лихвата, натовареност на бъглгарската системата от 8ГВ лятото и 12ГВ зимата, цената на СО2 емисиите и др. подобни, ако пазарната цена стигне 120 евро, каквато беше станала януари, ами ако е 80 евро лято и др. подобни сценарии.Има толкова вариации, а ти си избрал просто някаква дето ти е удобна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 7 rate down comment 5
needtoknowmore
преди 7 години
Абе до комсомолците и децата на пролетаря от тази тема, ще кажете ли колко трябва да бъде цената на нов АЕЦ - ако се строят 2 по 1к реактора, с цена да кажем 10 милиарда евра и цена на финансиране от 5%, колко ще е цената за се покрият само лихвите? Каква ще е цената, ако държава не поеме грам гаранции и цената е пазарна, и има да кажем 100% продажба на тока и 30% марж на печалбата? Все пак това не е сложно за вас, колко ще е цената на ток, само за изплащане на лихвите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 6 rate down comment 3
data
преди 7 години
Прав си , но поне не са с държавни гаранции , а и доста им резнаха цените и сега са под цената на нова АЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 7 години
п.п. В Турция проектите са АЕЦ да осигурява 15 % от потреблението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 9 rate down comment 0
KPetkov
преди 7 години
Лесно ти е на теб, нали перките и фотоволтаиците са на пазарен принцип.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 7 години
абе не е точно тъй , щот нито в русия нито при чайниците аец не надхвърля 20 % от производството . Само в бг искането е АЕЦ да осигурява 120 % :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 8 rate down comment 2
data
преди 7 години
е как да няма - сигурно си имат чудесни картонени макети на много готини аец
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 7 години
е супер скъп не е , но е по скъп от алтернативите си :) - поне за сега , при тази технология и регулация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 7 години
4060 мг консумация в момента , 2 000 0т АЕЦ , още 900 от 3-4 , 700 0т фец , 250 от вец , 300 от топлофикациите и място за тецовете нема между другото аец не е добре да надхвърля 20 % от потреблението но това е твърде сложно за теб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 6 rate down comment 8
bgMan
преди 7 години
Колко много защитници на една измамна руска финансова схема се представят като защитници на ядрената енергия.С такива спорът е безсмислен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още