IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ДКЕВР подаде жалби до ЕК срещу дългосрочните договори на "американските централи"

ЕК трябва да се произнесе дали има нерегламентирана държавна помощ спрямо ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ и ТЕЦ "AES Марица Изток 1“

11:50 | 25.06.14 г. 35
ДКЕВР подаде жалби до ЕК срещу дългосрочните договори на "американските централи"

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) подаде жалби до Европейската комисия срещу дългосрочните договори на ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ и ТЕЦ "AES Марица Изток 1“, съобщи председателят на комисията Боян Боев на брифинг.

В писмата си до Брюксел от ДКЕВР искат да бъде направен анализ на ситуацията и Европейската комисия, която е регулаторът на търговските отношения в рамките на ЕС, да се произнесе дали има нерегламентирана държавна помощ спрямо тези две централи. Боев уточни, че проверката на ДКЕВР показва, че това действително е така и ситуацията е несъвместима с европейското и българското законодателство.

Боев обясни, че е поискал от ЕК да позволи спирането на договорите и изваждането на тези мощности от регулирания пазар, докато не бъдат предоговорени условията в контрактите на централите.

„Ако не получим подобно разрешение, цената, на която продава НЕК, ще бъде преразглеждана на всеки три месеца, спрямо направените разходи по тези договори", посочи Боев.

Цената на тока се определя по закон на регулаторни периоди, които траят по една година - от 1 юли до 30 юни на следващата година. Преразглеждането на всяко тримесечие ще бъде необходимо, защото по-ниските цени от двата ТЕЦ-а вече са заложени в ценовото решение от новия регулаторен период (1юли 2014 - 30 юни 2015 година). 

В края на май енергийният регулатор изиска договорите с двете т.нар. "американски централи" да бъдат предоговорени. "Нямам информация това да се случва", коментира пред Investor.bg Боев и допълни, че това е основанието да бъдат подадени жалбите.

На 27 май от ДКЕВР поискаха от Националната електрическа компания да влезе в преговори с ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ и ТЕЦ "AES Марица Изток 1“ с цел да намали цената на изкупуваната енергия съответно с 30% и 20%, както и да договори част от мощностите на тези две централи да излязат на свободния пазар.

Освен жалбата за двете централи Боев съобщи, че регулаторът е подал жалба до ЕК и заради прекомерното подпомагане на сектора за производство на енергия от възобновяеми източници. Според него страната ни е постигнала параметрите за дял на зелената енергия от общопотребяваната, "преференциалните цени не отразяват трайната тенденция за бързо намаляване на инвестиционните разходи", допълни той.

ДКЕВР е изготвила и методиката за изкупуването на зелената енергия. Тя вече е изпратена за съгласуване в Министерството на икономиката и енергетиката. Текстовете предвиждат за всеки ценови период енергийният регулатор да определя какви количества енергия от ВЕИ са нужни за регулирания пазар, а останалите да се изкупуват по цена на остатъчна енергия за балансиращ пазар. В момента тя е около 30 лева за мегаватчас, уточни Боев.

Производителите ще имат право да излязат на свободния пазар, където да договорят цената си.

От началото на юли ДКЕВР ще направи регулаторен одит в НЕК, а самата електрическа компания вече е представила данните за размера на дефицита в системата. Когато данните бъдат анализирани, ще бъдат представени публично.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 7 rate down comment 3
Joro762
преди 9 години
То народ остана ли Тони ?Народа избяга да живее там където тока е по -скъп но може да си позволи да го плаща и на почивка да ходи ,чаткаш ли -))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 4
Joro762
преди 9 години
Те ще се изметат, защото много държави ги искат и за зелени картончета хората се редят за да са там но като си отидат всички те кой от къде е и ние трябва да ги последваме ,както направиха до тук 2.5 милиона българи -)За съжаление ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 4
Tony
преди 9 години
ДКЕВР няма какво да се оплаква. Задължението на комисията е да определи цената на тока, НОООООООО ....Ако повиши тока, народа ще отвее всеки един управник, а парите бяха раздадени на Мафията! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 5
Joro762
преди 9 години
Брат недей да говориш за пазар ,защото го няма, с коя пазарна цена да го сравнявам бе човек ?С тази на козлудуй която е изплащаха две поколения българи и ти си трето "подаръка"от братушките с любезното съдействие на бригадирското движение ,което 45 години изплащаме ,че даже ако го помниш и на режим 3 към 1 бяхме за да се наплатим .А да те питам колко часа твой бригадирски безплатен труд ще дадеш на Белене или на 7 на козлудуй ти ,пак да се търси ниската цена :-)Отговорих ли ти кое е пазарно и кое не сега ?:-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 4
Joro762
преди 9 години
А така,кажи им го защото някои не го разбират или се правят ,че не разбират-))Ще се сетят бе когато стигнем пак дъното 1990 година и започнем па на ново (ако го помнят разбира се )-)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 4
Joro762
преди 9 години
Според мен за да си отговориш сам на въпросите ,тръгни от този ,защо сме толкова бедни та не можем дори и сметките да си плащаме и сам ще си отговориш приятел .Но първо отново прочети какво съм написал -))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 0
deant
преди 9 години
Аз като си купя нова машина, да не би да казвам на моите клиенти - виж, сега цената е такава, ама сега ще я вдигна малко, защото съм купил нова машина и трябва да си избия инвестицията бързо. Много американско звучи нали? Все пак те са пионерите на капитализъма и пазарната икономика и фактически, могат да си променят правилата както им скимне. А такива, като повечето, които пишете тука им се възхищавате за това, бъркате, плащате и после пак им се възхищавате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 1
deant
преди 9 години
Пазара ще им покаже кога ще си върнат инвестицията не държавата! Така и баба може а си върне инвестицията!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 1
deant
преди 9 години
Ето затова всички договори от държавата трябва да бъдат публикувани и да може всеки грамотен гражданин да ги прочете. Иначе политиците ни казват: Ние може да правим и подписваме всяко нещо, защото народа ще го изпълни ще неще и не му трябва информация. Не ми пука, че някоя американска фирма искала търговска тайна. Като иска, да върви в друга държава. Условието при нас трябва да е "всичко да е публично". Защото институциите към институциите няма НИКАКВО доверие. И с право.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 3
Jimmy
преди 9 години
Ами няма проблем - като искаш да стои това нещо и да продава на пазарни цени - плащаш пазарната цена на новата централа, плащаш извършените ремонти и сероочистката и почва да продава на пазарин цени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още