IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България ще добива шистов газ само при безопасност на технологията

Местен добив и интерконектори са алтернативи при спиране на газовия транзит през Украйна, смятат Мартин Димитров и Таско Ерменков

12:05 | 19.01.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
България ще добива шистов газ само при безопасност на технологията

Позицията на България по въпроса за добив на шистов газ може да бъде само една – когато технологията е безопасна, напълно нормално е да бъде приложена. Около това мнение се обединиха в студиото на БНТ депутатите Мартин Димитров (Реформаторски блок) и Таско Ерменков (БСП – Лява България), които коментираха алтернативите за страната за доставките на природен газ при евентуално спиране на транзита от Украйна

„Технологиите, знаете, колко бързо напредват, не е далеч времето, когато ще бъдем напълно убедени, че шистовият газ може да бъде безопасно използван“, заяви Димитров.

Ерменков допълни, че не само технологията трябва да е безопасна, но и географското положение и добивът да не застрашават развитието на селското стопанство на страната. Депутатът припомни още, че методът на проучване и на добив е един и същ – фракинг, който е определян като опасен за околната среда.

Мартин Димитров беше категоричен от своя страна, че не само шиствият газ, който засега е потенциал, е гаранция на страната ни за намаляване на зависимостта на енергетиката от Русия.

„Очертава се България да има сериозни находища и от конвенционален газ“, коментира той и допълни, че са раздадени няколко концесии за проучване и ако бъдат реализирани, страната ще има сериозен местен добив и ще се превърне и в износител на газ.

Ерменков обаче репликира с коментар, че засега няма никакви доказателства за сериозни находища на конвенционален газ. Той припомни и че консорциумът, който проучва блок „Хан Аспарух“, е отложил дейността с една година.

Депутатът изрази своите притеснения, че в момента се коментира само бъдещето на газовите доставки, но не и тяхното настояще.

За Димитров решението и на настоящите проблеми са интерконекторните връзки със съседните държави. Той препоръча страната ни да иска финансова подкрепа от Брюксел за изграждането на тези газови връзки. „Има вече дадени някакви обещания интерконекторът с Гърция да бъде финансиран от Европейската комисия“, допълни още той.
Ниската цена на природния газ и сигурността на доставките могат да бъдат осигурени именно чрез много източници, обясни още Димитров.

Според Ерменков обаче интерконекторните връзки са само средството, с което да се смекчи спирането на транзит през Украйна. "Хубаво е да се търсят диверсификации, но географски погледнато тези диверсфикации са много отдалечени от България“, счита той.

"Позицията на България пред ЕС трябва да бъде, че сме единствената държава, която ще остане без газ, ако бъде спрян транзитът от Украйна", обясни още Ерменков.

Димитров допълни, че страната трябва да поиска конкретни неща, като например ЕК да подпомогне довършителните работи по газовата връзка с Румъния и изграждането на компресорна станция на румънска територия, което да гарантира сигурни доставки от северната ни съседка. Припомняме, че налягането в румънската газопреносна мрежа е по-ниско от това в българската и липсата на компресорна станция в момента затруднява получаването на газ от Румъния.

ЕК трябва да финансира и връзката с Гърция, като така още до 2016 година България може да има две сериозни алтернативи, смята още депутатът от Реформаторския блок.

„По всички тези въпроси ЕК трябва да участва финансово, защото ние сме част от общността и всички проблеми на България са проблеми и на Европейския съюз“, допълни той.

За Ерменков обаче тези варианти са само за спешни случаи, защото и Гърция, и Турция, и Румъния в момента нямат голям капацитет и са вносители на природен газ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:10 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 5
bgMan
преди 9 години
Поне в едно нещо са се съгласили.В това - "Местен добив и интерконектори са алтернативите на България при спиране на газовия транзит през Украйна".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 7
0pk
преди 9 години
Tуй е ясно. Лошото е, че количеството пари които трябва да налеят за да убедят хората в т.н. безопасност на метода, е реципрочно на необходимостта от подобен добив. С две думи, ще чакат подходящия момент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 6
fortiss
преди 9 години
Вкарването на много химикали в земята никога няма да стане ЕКОЛОГИЧНО !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още