IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Пенсионните промени или как отново се пропуска слонът в стаята

Всички обсъждани мерки се фокусират върху детайлите и пропускат нуждата от фундаментална промяна на сегашния модел, пише Десислава Николова

09:02 | 25.01.15 г. 17
Автор - снимка
Създател
ИПИ: Пенсионните промени или как отново се пропуска слонът в стаята

През изминалата седмица отново се завъртя темата за пенсионната система и нейната крайно належаща реформа. Съдейки от обсъждания документ обаче това, което и настоящото правителство разбира под „реформа”, по-скоро прилича на наливане на вода в продънена каца или опити за съживяване на отдавна починал човек, пише в свой анализ икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Междувременно обаче в петък Министерството на финансите предложи промени, според които вноските за втора пенсия ще могат да се прехвърлят от частните универсални пенсионни фондове (УПФ) в Сребърния фонд, но ще могат и да бъдат връщани обратно.

Защото тъжната изстина е, че сегашната разходопокривна система (т.нар. Държавно обществено осигуряване в НОИ) е отдавна банкрутирала. И няма как да е иначе, при положение, че дефицитът в ДОО е около 59% от разходите, ако не се брои 12%-тната вноска на държавата като трети осигурител. 

Всъщност идеите, които започнаха да се обсъждат, а именно – за постепенно вдигане на пенсионно-осигурителните вноски и вноските във фонд „Безработица” и за обвързване на максималния осигурителен доход с минималната заплата – не са нещо ново. Те бяха залегнали в проекта за промени в пенсионната система, изготвен от работна група начело със служебния министър на труда Йордан Христосков, която беше създадена по време на последното служебно правителство.

Според този проект вноската за пенсия трябва да расте с по 0,5 процентни пункта в четните години до 2026 г. и с още 0,5 пр.п. през 2027 г., като по този начин нарасне от 17,8% сега (за най-масовата 3-та категория труд, родени след 1959 г.) до 21,3% през 2027 г., т.е. с 3,5 пр.п. за следващите 11 години. Паралелно с това се предлага нарастването и на осигурителната вноска във фонд „Безработица” с по 0,2 пр. п. на година в нечетните години между 2017 и 2025 г., като по този начин вноската нарасне от 1% сега до 2% през 2025 г.

По сметките на работната група повишаването на двете вноски от 17,8 на 21,3% и от 1 на 2% ще донесе 1,1 млрд. лева повече приходи в НОИ. Макар и да не се уточнява кога ще стане това, най-вероятно това се отнася за приходите през 2027 г. спрямо тези през 2014 или 2015 г.

Видно е, че сметката е направена абсолютно статично, т.е. предполага се, че въпреки по-високите вноски, всички ще продължат да плащат по-големи осигуровки, без да им минава каквато и да е мисъл за преминаване в сивия сектор или за съкращаване на работни часове/работни места. Дори и за неикономисти е ясно, че едно такова допускане е крайно нереалистично, предвид значителния дял на сивата икономика у нас в трудовоправните отношения  и високата „еластичност” на платените вноски към осигурителната тежест.

В същото време разходите за пенсии ще продължат да нарастват, ако отчитаме стабилния ръст на заплатите на сегашните работещи (и бъдещи пенсионери), увеличаващия се брой на пенсионерите (заради увеличаващата се продължителност на живота) и постоянния ръст на пенсиите (дори и само по швейцарското правило).

С две думи, много е вероятно няколкостотинте милиона повече приходи в системата от вдигането на осигуровките (в най-добрия случай) да бъдат погълнати от нарасналите разходи до 2027 г. Дори не е изключено дотогава дефицитът в ДОО да надхвърля 60% от разходите, т.е. балансът да се е влошил още повече.

В посока увеличаване на сивата икономика е и другата мярка за закърпване на системата, а именно – вдигане на максималния осигурителен доход чрез изравняването му с 8 или 10 минимални работни заплати. При сегашното ниво на МРЗ от 360, това означава 2880 или 3600 лева максимален осигурителен доход спрямо 2600 сега. Това би представлявало значителен ръст от 11 или 38%, което неизбежно ще изтласка голяма част от високодоходните граждани в сивия сектор.

Между другото, вече се наблюдават различни варианти за избягване на покачването на осигурителната тежест от последните години за осигуряващите се на максимален доход. Един такъв вариант, например, е напускане на работодателя, регистриране на фирма (и осигуряване като самонает) и предоставяне на услуги от новата фирма на бившия работодател. Много е вероятно този процес да обхване още хора при по-нататъшно вдигане на максималния доход. Т.е. на тази мярка също не може да се разчита да спаси системата, като може дори да доведе и до обратния ефект – загуба на приход от осигуровки.

Като цяло, и двете мерки, които към момента се обсъждат, ще доведат до сериозно покачване на осигурителната тежест и по-нататъшно бягство от осигуровки в сивия сектор. Може да се окаже, че в крайна сметка тези мерки ще направят „мечешка услуга” на системата (т.е. ще доведат до по-малко приходи на фона на покачващи се разходи), като принудят много хора да се откажат от нея или да намерят вариант да се осигуряват на по-ниски суми.

Всъщност никоя от мерките, които се предлагат до момента, не решава фундаменталния проблем с пенсионната система, а именно наличието на отрицателни стимули за внасяне в нея (заради ниските пенсии) и паралелно наличие на положителни стимули да се източва от нея чрез ранно пенсиониране и инвалидни пенсии (дори ако „пенсионерът” продължава да работи).

Тези стимули много лесно биха се поправили, ако делът на личните осигуровки за пенсии постепенно се увеличи за сметка на дела на ДОО. В личните сметки всеки може да провери във всеки един момент каква сума има спестена до момента, каква е получената доходност и какъв би бил очакваният пенсионния доход, ако се пенсионира сега или след, примерно, X години. Между другото тези лични сметки не е задължително да са в частни пенсионни фондове – може, примерно, и да са в банки или други финансови институции (стига това да е уредено законово).

Такъв плавен преход към по-голям дял на капиталовия стълб (личните сметки) беше заложен още с пенсионната реформа, започната през 1999 г. с помощта на експерти от Световната банка. Само няколко години по-късно обаче прехвърлянето на вноски от ДОО към личните партиди беше замразено с политическо решение.

И ето, че отново сме в изходната позиция, а именно – фалирала пенсионна система, която тежи все повече на бюджета всяка следваща година. Всички мерки, обсъждани до момента, обаче, се фокусират върху детайлите и пропускат слона в стаята, а именно – нуждата от фундаментална промяна на сегашния модел.

Темата за пенсионната реформа може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
Резюме: Време е да се престане с търсенето на философски камък и преливането от пусто в празно - пенсиите са такива, каквито са сега и няма да станат по-големи докато и икономиката не стане по-голяма. Ако някой не е доволен, вместо да хаби енергия да иска по-висока пенсия, да бъде така добър да си заработи сам парите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
Много е вероятно хората, които са вземали големи заплати да са успели и да направят сериозни спестявания - например в имоти, апартаменти и пр. Което прави искането им още по-безочливо - ако искат пари просто да продадат каквото им е излишно и ще имат пари. При това вероятно доста. Да, ама не - човешкото око е ненаситно. Дори и с цената на затриване на следващото поколение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
...Поправка: навремето са вземали големи заплати (а не пенсии).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
Типичен пример - парите закопани в проекти като "Цанков камък", "Белене", "Южен поток" и пр. Покрай тези проекти (а такива е имало и пред) някои хора са вземали много големи заплати и сигурно заради това сега имат претенции и за големи пенсии и махане на тавана на пенсиите. Обаче от това, че навремето са вземали големи пенсии не е произлязъл никакъв резултат. Даже напротив - останали са сериозни дългове за плащане. Но липсата или дори лошия резултат не е спирачка за тези хора да искат (свръх)големи пенсии. Съответно няма други думи за това освен наглост, егоизъм, себичност и алчност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 5
Ricco
преди 9 години
Прехвърлянето на по-голяма част в капиталовия стълб също не е фундаментална промяна, а промяна на параметри. Съответно също нищо няма да реши. Поради простата причина, че високи пенсии за сегашните пенсионери, при тази икономика, са невъзможни. Тази задача просто няма решение - време е това да се осъзнае! И всъщност не разбирам откъде идва тоя постоянен вой за високи пенсии при положение, че за младите и работещите няма достатъчно пари. Вероятно идва от хора, които са свикнали да живеят с големи приходи и като пенсионери им идва стегнато. Но според мен, точно тези хора са виновни България днес да е това, което е и съответно искането им да им се дават по-високи пенсии граничи не, а е отвъд границата на наглостта, егоизма, себичността и алчността. Тези хора, които са свикнали цял живот да работят на принципа "след мен и потоп", сега продължават да действат по същия начин и да се опитват да дозакопаят държавата като изгонят всичко младо и читаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 7
Бате Пешо
преди 9 години
Инвестор какво е това ИПИ от какво се издържа кой го финансира?И докога ще ни занимавате с глупостите им?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още