IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво се случва с Deutsche Bank

Банката е подложена на двоен натиск - на пазара на акции, но и на този на облигации

16:43 | 09.02.16 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След рекордната загуба на Deutsche Bank от 6,8 млрд. евро за фискалната 2015 г. опасенията на фондовия пазар достигнаха пика си в понеделник. Премията за суапове за кредитно неизпълнение (т.нар. credit default swaps, или CDS), се повиши до 2,2 процентни пункта, най-високото ниво от три години и половина. Така хеджирането на дълг от 100 хил. евро ще струва годишна премия от 2200 евро. 

И при други банки рисковите премии отчитат повишение. За Commerzbank годишната премия възлиза на 1660 евро. Само преди седмица за Deutsche Bank сумата бе 1360 евро, а за Commerzbank - 1130 евро, изчислява Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Deutsche Bank е под натиск и на пазара на облигации, както и останалите банкови акции, които в момента изпадат в изолация от страна на инвеститорите. От март 2015 г. насам премията по CDS на най-голямата германска банка се увеличи почти четири пъти. Намиращите се в обращение CDS на Deutsche Bank в момента възлизат на почти 3,2 милиарда долара. В началото на 2010 г. те бяха два пъти повече.

За по-рисковите облигации на Deutsche Bank кредиторите трябва да плащат застрахователна премия от 4,4 процентни пункта. Инвеститорите очевидно се съмняват в трайната способност на Deutsche Bank да обслужва високодобивните хибридни облигации, които са признати от властите в Германия като допълнителен капитал. Хибридните инструменти имат както дългови характеристики, така и характеристики на акции, и нямат определена дата на матуритет. Инвеститорите в акции са първите губещи, в случай че съответната банка фалира.

Тези акции трябва да се превърнат в собствен капитал, ако банките не успеят да изпълнят определени регулаторни капиталови изисквания. Дали тези подчинени облигации трябва да се преобразуват, решават надзорните органи. В случая на Deutsche Bank това е Европейската централна банка (ЕЦБ).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 01:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 20 rate down comment 0
Bobby_bul
преди 8 години
Да и Лемън имаха и един тон *** (ипотеки) също имаха ААА. Знаете ли кой няма ААА - S&P, Moodys и Fitch, тези лъгаха като луди и са DDD като репутация по мое мнение.Атанасио, добре спомена думата "деривати" - един Господ знае само в какво са се забъркали DB, публична тайна е че този пазар е тотално извън контрол, а колко е реалната сума на тези сделки, може би и самите DB не могат да изчислят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
Mike Florida
преди 8 години
Както съм казвал и преди! Германската ракета лети,лети,лети...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 4
Mike Florida
преди 8 години
Както съм казвал и преди! Германската ракета лети,лети,лети...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 0
Jorkata
преди 8 години
Те и Леман имаха АА+ :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
888
преди 8 години
DB май имаха ААА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 0
Bobby_bul
преди 8 години
Deutsche Bank се движи по ръба от години, ливъриджа им е всеизвестно по-зле от колкото даже на британските и американските банки.Един интересен репорт от техния собствен официален сайт?, това е от 29 окт. за загубите им през Q3. - https://***.db.com/ir/en/content/ir_releases_2015_5066.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 3
Jorkata
преди 8 години
DB е на ръба... сигурно в момента трескаво се чудят как хем да я спасят, хем да не стане явно как държавата помага на частна фирма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Бамката изгоря в САЩ и сега може и да е спасят и г-н Емил Хърсев добре обяснява за 52 трилиона "търгуеми" ценни книжа и дериватите - http://***.segabg.com/article.php?id=790331Аз знаех за около 70 трилиона и няма значение Всичко идва от премахването 1999год. на закона ''Глас-Стигъл'' от 1931год. за разделяне на банкирането и т.н. събрал съм факти - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685''Чарлз Фъргюсън е удостоен с Оскар за документалния си филм Вътрешна афера (2011)........Има много доказателства, че през последните трийсет години финансовият сектор в Щатите се е превърнал в мошеническа индустрия......С напредването на дерегулацията секторът стана още по-неетичен и опасен, пораждайки още по-големи финансови кризи и още по-нагла престъпност'' - тъй като финансите са взаимосвързани повличат ЕС и света.Престъпленията на САЩ са много - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1569004520044443
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още