IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нова "хеликоптерна" идея: Не пари, а ваучери

При хеликоптерните ваучери няма риск те да бъдат скрити под дюшека, смята Катрин Ман, главният икономист на ОИСР

13:08 | 28.07.16 г. 53
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Хеликоптерните пари няма да стимулират икономическия растеж, но безплатните ваучери могат и да успеят, смята Катрин Ман, главният икономист на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Bloomberg.

„Хеликоптерните пари сами по себе си няма да са по-ефективни за насърчаване на икономическия ръст отколкото мерките, които централните банки вече прилагат“, казва Ман в интервю за телевизията. „Като спестители вие просто ще вземете тези хеликоптерни пари и ще ги сложите под дюшека, както сте правили и с останалите си средства. Но пък за хеликоптерни ваучери може да се говори, тъй като на практика вие трябва да похарчите тези пари“, допълва тя.

Централните банки са напът да изчерпат съществуващите неконвенционални инструменти и идеята за хеликоптерните пари вече се споменава от редица икономисти. Мнозина представителите на регулаторите обаче я отричат. Управителят на Японската централна банка Харухико Курода например заяви, че това не е нито необходима, нито възможна мярка.

Bloomberg посочва, че идеята представлява сливане на фискална и парична политика. Финансово затруднените правителства продават краткосрочни облигации директно на централната банка в замяна на прясно напечатани пари, които се инжектират директно в икономиката под формата на данъчни облекчения или разходни програми. Обичайните посредници – банките – се прескачат.

Осем година след глобалната финансова криза икономическият ръст остава потиснат в редица части на света, като МВФ прогнозира глобален растеж от едва 3,1% тази година. Бавното възстановяване не успява да вдъхне достатъчно увереност на потребителите и бизнеса и това кара и двете страни да се въздържат при разходите си.

„Не можем да продължаваме с този нисък номинален растеж на БВП“, казва Катрин Ман. „В качеството ни на вземащи решения и на политици трябва да признаем, че имаме инструментите и че е наша отговорността, защото в противен случай младите хора няма да имат работа и по-добро бъдеще, а що се отнася до възрастните – няма да можем да плащаме техните пенсии“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:34 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

32
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 7 години
??? .... това което в пост #32 е маскирано с : *** , е : "peдakция"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 7 години
Ако пълната редакция на въпроса ти е : Защо коментираната идея се проваля?, отговора ми е : защото , ако съществуват два паралелни инструмента за обмен, при което единия изпълнява функция и по съхраняване на стойност (т.е. да служи за спестяване), а другия не предлага такава възможност, напълно естествено е предпочитанията на всеки агент в икономическата системата да са на страната на първия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 9 rate down comment 0
Hahoto
преди 7 години
Хахаха! Това е моя идея! Ето моят коментар под статия на Бойчо от 24 април тази година със заглавие "Чек за всеки""Hahoto преди 3 месецаНяма гаранция че тези пари няма да се спестят от потребителите и да не влязат в употреба. Ако се прави такова нещо трябва да е с вид ваучери, които да са с няколко месечен срок и задължително да могат с тях да се купуват само европейски стоки."-------------------Кака Катрин, явно чете и коментарите под материалите в Инвестеро ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 1
abdul
преди 7 години
"И така ще измислим парите за бедни и парите за богати"0pk, нямаш представа колко си прав :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 1
abdul
преди 7 години
Проблема е чисто търговски с останалата част на света. Останалата, която не е част от т.нар. "свободна икономическа зона" (TTIP).Подобен търговски проблем всъщност обаче е и причината за ВСВ2 :-(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 1
abdul
преди 7 години
"Или ако искам да ям безопасна да си купувам такава с нормалните пари?"Мда, добре се ориентираш :-)Само, че надали ще ти е по джоба. Т.е. ще си богат на купони (в кофти смисъла на думата) и беден на истинските пари (долар? може би след като пуснат хеликоптерните пари, за разочарование на всички *** ще вдигнат лихвата и ще си спасят глупавата хартишка "официално").Този принцип всъщност масово го приложиха при "фалирането" на банките след кризата в Европа:Тогавашните фалирали банки ги разделиха на 2: ДОБРИ банки и ЛОШИ банки.Е в случая с парите ще разделят фалиралият долар/евро на 2: ДОБРИ долари и ЛОШИ хеликоптерни пари (с всичките им кофти ваучерни характеристики + срок на годност..)Всъщност това доста добре им решава проблема :-) Резултат:- Няма фалит на долара/евро. Официално.- Има пари за бедните колкото искат - хеликоптерните пари ще ги дават почти "безплатно", със съответните ограничения къде да се харчат, срок на годност и проследимост разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 1
abdul
преди 7 години
Защото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 1
deant
преди 7 години
Катрин Ман, главният икономист на ОИСР. И ох:В качеството ни на вземащи решения " за коя се има тя и кой точно я е упълномощил да взема решения? Не си спомням да съм гласувал за подобни неща? Тея хора нямат елементарни познания по икономика, а са ГЛАВНИ ИКОНОМИСТИ? Кви ваучери бе?! Спускате ми от горе с каква храна да се храня ли? А ще се ангажирате ли тая храна да не е опасна за здравето ми? Или ако искам да ям безопасна да си купувам такава с нормалните пари? Изобщо стана такъв тюрлюгювеч от *** идеи, че не ми се мисли какви неща ни чакат следващите 10 години. Хора събудете се бе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 0
vstoykov
преди 7 години
Аз прочетох само заглавието и подзаглавието и веднага поставих диагноза на главният икономист...За *** икономисти пояснявам с пример: На Джон работещия беден му дават ваучер за 1000 долара. Взима 1000 долара от заплатата си (социални помощи или каквото там получава) и слага тези пари под дюшека, а ваучерите ползва за покупки, каквито щеше да направи с доларите (които сега са под дюшека).Не трябва много акъл, нали? Даже и работещите бедни ще се сетят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 2
deant
преди 7 години
Катрин Ман, главният икономист на ОИСР. И ох:В качеството ни на вземащи решения " за коя се има тя и кой
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още