IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Варуфакис: Не искам да си лягаме в едно легло с Ердоган

Срамната сделка на ЕС с Турция трябва да бъде прекратена, твърди бившият гръцки финансов министър

08:38 | 16.08.16 г. 16
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис е познат с острия си език. В интервю за германския вестник „Welt am Sonntag“ сега той критикува бежанския пакт между Европейския съюз и Турция, от който, изглежда, и двете страни не искат да се откажат (поне не и като средство за натиск).

„Тази сделка с Турция е скандална", казва икономистът пред вестника. „Ние имаме ангажимент към Организацията на обединените нации за приемане на бежанци. Вместо това ние подкупваме все по-диктаторски изглеждащия президент на Турция, за да ни позволи с тази сделка да нарушаваме международното право", допълва той.

Варуфакис смята, че осмината турски войници и офицери, избягали след неуспешния опит за преврат срещу Ердоган в Гърция, трябва да получат право на убежище. Турското правителство призовава за незабавно екстрадиране на предполагаемите превратаджии.  

„Вярвам в правото на убежище. Ако някой почука на вратата ви и вие знаете, че той ще е измъчван, ако го изпратите обратно, тогава не го отпращате", казва Варуфакис пред вестника. „Нямам представа кои са тези войници, какви биха могли да бъдат техните мотиви. Но дори и ако те са най-гадните типове на света, не бива да се изпращат на място, където са заплашвани от измъчване или по-лошо нещо", казва той.

Евентуалната им екстрадация в момента се разглежда от гръцкото правителство. Гръцкият кабинет обаче не може да вземе решение толкова лесно. Твърде големи са опасенията, че Реджеп Тайип Ердоган може да провали спорната сделка за бежанците, ако войниците останат в Гърция.

Средство за натиск ли е сделката? Не и според Варуфакис. „Искам този пакт да колабира. Не искам да си лягаме с Ердоган в едно легло“, казва той пред Welt am Sonntag.

„На фона на обхвата на финансовата криза няколко десетки бежанци няма да бъдат кой знае какво натоварване за икономическата ни система“, пояснява той.

Все по-често турският президент заплашва с прекратяване на сделката за бежанците с ЕС. Преди няколко дни в интервю за германския канал  RTL Ердоган заяви, че „Европа за съжаление не спази обещанието си“, имайки предвид безвизовото пътуване на турските граждани в рамките на съюза. 

Варуфакис признава, че вече не се среща с гръцкия премиер Алексис Ципрас, защото „нямаме какво да си кажем“. Бившият гръцки финансов министър обаче не би го назовал „личен противник“. „Не е в моята природа. Аз съм противник на непоносимите условия. Не на хората. Аз съм, например, срещу програмата за приватизация в Гърция, срещу начина, по който тя се извършва. Мисля, че това е загуба на ресурси“, подчертава той.

Варуфакис пояснява, че има предвид приватизацията на летищата и други обществени съоръжения. Самият германски финансов министър Волфганг Шойбле е признал в частен разговор, че и той не би организирал приватизация на германските регионални летища без в тях да участват регионалните правителства. 

Гръцкият икономист е убеден, че Шойбле е изпитвал симпатии към неговата позиция, както и обратното. „И двамата обаче бяхме само финансови министри, не канцлери“, посочва той.

И ако Гърция трябваше днес да взема решение дали да влиза в еврозоната и то би зависело от Варуфакис, то той би бил против. „Не съм срещу всяка обща валута, а срещу еврото, защото то е лошо измислено“, констатира бившият гръцки министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 0
misanthrope
преди 7 години
Ако щеш и за турците. Верно е, че Ердоган може да ги измъчва и тормози и при това не бива да се връщат, но от друга страна, по тая логика, всеки военнопрестъпник може да поиска убежище и да си живее безметежно.Този Гюлен, дето и нашите тук го изкараха борец за демокрация и мъченик едва ли не.. от това, което прочетох са всъщност тамошното ДПС - със всяка власт и разпределя порциите в държавата а и е бивша дружка на Ердоган, с който май са се скарали за пари и власт а не за/против светското бъдеще на Турция та....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 6
unsworth
преди 7 години
Може ли един пример за нещо, за което не е прав Варуфакис?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
unsworth
преди 7 години
Варуфакис успя да оцелее като име въпреки могъщата пропаганда из цяла Европа. Той само до преди няколко години беше най-сериозният държавник в ЕС. Нормално е да иска реванш срещу Меркел и да се надява споразумението да падне. Меркел трябва най-накрая да бъде наказана за издевателствата над цяла Европа, включително и над Гърция. Сега съседите елини пак са между *** и наковалнята - Ердоган всеки момент може да отвори шлюзовете с бежанци (още повече, че и от самата Турция вече има достатъчно хора, които искат да избягат), а ЕС бута от другата страна и на практика политиката и икономиката се управляват от Брюксел, а не от Атина. В цялата тази обстановка само Варуфакис имаше капацитета да води Гърция според гръцките интереси, но... да се оправят, не са малки :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 4
misanthrope
преди 7 години
Е не за всичко, но като цяло е прав да. Фалиракис е умен,типичен популист. Вижда и назовава точно проблемите, с което се харесва на електората НО НЕ ДАВА РЕШЕНИЯ, а само показва проблемите. Като цяло, проблемите са много добре видими за всеки, но когато си на власт, от теб се очаква да ги решаваш, а това не е толкова очевидно и както се видя и Фалиракис не направи нищо, освен цирк - ОХI Ахи....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още