IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Време е Западът и Украйна да предложат сделка на Путин

Киев трябва да направи така, че търговските му сделки с ЕС да не развалят отношенията му с Русия, пише FT

21:18 | 24.11.14 г. 37
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Време е Западът и Украйна да предложат сделка на Путин

Една военна мъдрост гласи, че армиите трябва да водят войните, които могат, а не тези, които искат. Добре ще е западните лидери да вземат предвид тази максима при конфронтацията си с Русия, пише Financial Times.

Тормозенето на Владимир Путин на неотдавнашната среща на върха на Г20 в Бризбейн може и да ги е изпълнило с топъл морален блясък, но това не направи кой знае какво за постигането на мир в Украйна. Политиката на жестикулирането не може да замени една смислена стратегия, която да подходи към най-тревожната заплаха за европейската сигурност от края на Съветския съюз.

Западните лидери с право санкционираха Русия за едностранното ѝ прекрояване на международните граници. Руското анексиране на Крим и намесата в Източна Украйна върнаха анархията в Европа. Подобна агресия нямаше как да бъде оставена без отговор.

Mакар и oбаче санкциите да бяха необходимо наказание, те се оказаха неефикасни като възпиращо действие. Те не промениха поведението на Русия, всъщност може само да са го влошили.

Въздействието им бе да повишат популярността на режима и да укрепят хардлайнерите в Кремъл, които се наслаждават на изолацията.

А сега накъде? Реализмът сочи, че е време Западът и Украйна да се опитат да сключат сделка с Русия. Налагането на санкции и заплахата за бъдещи такива осигури необходимите средства за влияние. В името на стабилността на Украйна Западът трябва да използва това влияние, за да постигне дипломатическото решение, което може, вместо идеалното решение, което иска.

Главният приоритет на Запада трябва да е да помогне на една процъфтяваща и безопасна Украйна да се измъкне от сътресенията. Това е огромно предизвикателство. Украйна обаче никога няма да успее с една враждебна Русия до границите ѝ (и вътре в границите ѝ), която е решена да я скопи като политическа и икономическа същност.

Един възможен отговор би бил Русия да бъде накарана да се изтегли. Това обаче няма да стане без започване на Трета световна война. Западът не е готов да разположи войски в защита на Украйна, нито, поне засега, е склонен дори да доставя тежко въоръжение на Киев.

Нещо по-лошо, Западът не осигурява необходимата финансова подкрепа, за да се избегне изчезването на украинската икономика в черна дупка. Прогнозите са тя да се свие с над 7 на сто тази година и надвисва заплахата от изпадане в неплатежоспособност.

Протоколът от Минск, споразумението за примирие, подписано през септември от Русия и Украйна под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, дава основата за всеобхватна политическа сделка.

В икономическата област Киев трябва да направи така, че търговските му сделки с ЕС да не развалят отношенията му с Русия. Преди конфликта Русия поемаше една четвърт от украинския износ. Русия също има съществен интерес от икономическото съживяване на Украйна: нейните банки и износители понасят тежки загуби в един от най-важните за нея пазари.

Западът трябва също да отговори на желанието на Путин да се обсъди структурата на сигурността в Европа. На Путин трябва да се припомни, че колективната самоотбрана на НАТО означава именно това, особено в балтийските страни. Западът обаче трябва също да приеме, че НАТО няма да обхване Украйна. Би било неразумно алиансът да настоява за приемането на толкова разделена страна.

Разбира се, няма гаранция, че Путин би приел и изпълнил такава сделка. Целта му може да е фактическото разцепване на Украйна. Москва скъса подписания от нея Будапещенски меморандум от 1994 г., в който се гарантира независимостта на Украйна и до момента не спазва Протокола от Минск.

Но както писа Джордж Ф. Кенан в прочутата си статия "Х" във "Форин афеърс" през 1947 г. за сдържането на съветския експанзионизъм, "исканията (на Запада) за руската политика трябва да се изразяват по такъв начин, че да се остави възможност на Русия да отстъпи без това да навреди на руския престиж." Като се имат предвид настоятелните твърдения на президента на Русия, че в Източна Украйна няма руски войски, би трябвало да е достатъчно лесно те да изчезнат като по магия.

Ако Москва отхвърли предложена сделка, вече ще е време за препрочитане и прилагане на останалите препоръки на Кенан. Тогава ще се завърнем към света на противопоставящите се сили и политиката на сдържане.   

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:48 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 53 rate down comment 11
bgMan
преди 9 години
Kurta... споко бе пич! Файненшъл таймс най-авторитетно в прав текст си позволява да командва че било вече време за сделка а аз пък смея да се съмнявам.Ако Путин приеме сделка ще излезе победител от цялата ситуация досега. Как може да му дават на тепсия още една победа?И по-важното е, че ако наистина искат да му предложат сделка значи цялата управляваща върхушка в ЕС и САЩ са едни комедианти и то от най-бездарните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 53 rate down comment 15
bgMan
преди 9 години
Щом видя подобни приказки от устата на западняци (FT) веднага им задавам директни въпроси от рода на: "Умаляхте ли вече? Толкова ли ви беше силата? А пък се правите на най-големите пазители на мира и реда в света."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 45 rate down comment 31
kurta007
преди 9 години
КОй праай на смешни не мога да разбера ? русия е изолирана от Белия свят и е в рецесия от едни смешни санкциики.Петрола пада като нож по подобие на рублата.Храните са от +8 до +60% и това е само началото.Кой кого прай на смешен ?? че сега джеджето ще ходи да праи *** на арабските шейхове само и само малко да намалят добива ,ама няма да го огрее. Та кой праи смешен кой ? ЕУ икономиката е -0.02% от санкциите пък Америка са и на кяр ;Д
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 46 rate down comment 17
michaelis
преди 9 години
само като презаредя страницата и като видя първите минуси на коментарите и просто очаквам някой като MZ/X, kurta007 или юриста .... :)) и техните последователи ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 66 rate down comment 18
Mavi Goz
преди 9 години
Бла-бла-бла...! Поредната *** на англосаксонските ***! Кризата не започна с Крим, а в Киев, където се изредина де що имаше евроатлантически лемури да насъскват *** на мейдана, как Европа и НАТО не могат и ден без Украйна! Май всички удобно забравиха едно споразумение, подписано на 23.02.2014 в Киев от външните министри на Германия, Франция, Полша и законния президент на Украйна за условията за регулиране на кризата, което само Янукович изпълни и това му коства властта, но и бъдещето на Украйна - все по-мрачно, според повечето наблюдатели!Много е удобен Путин за плашило, но в Баба Яга вярват само ***, а това не променя нищо! Даже и не знаят как да предложат една сделка като хората, защото тъпакът е винаги с право черво, а не с мозък в главата, а правото черво винаги иска всичко и веднага! Украйна веднага в ЕС и НАТО, а "москали на ножи"! ... Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 56 rate down comment 19
michaelis
преди 9 години
тоя трудно ше го притиснат не ги ли виждаш при санкци манкции без кредити и пак разтеж 0.8% Българията има всички достапи на два пъти взе заем и ръст 1.2% пародия ... :)) Упорити са руснаците няма падане там народ който с жива сила е спирал куршумите смятай ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 44 rate down comment 18
bgMan
преди 9 години
Време било значи за сделка...???Въпросът обаче е към каква сделка Путин ще прояви интерес, защото ако не е здраво притиснат в ъгъла ще продължава да ги прави на смешни каквото и да му предлагат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още