IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ вижда напредък в преговорите с Атина

Който смята, че другите страни ще оцелеят, ако се отсече едно парче от еврозоната, си играе с огъня, предупреждава Янис Варуфакис

11:12 | 20.04.15 г. 20
Автор - снимка
Създател
МВФ вижда напредък в преговорите с Атина

След седмици на безизходица и никакъв прогрес през последните дни е отчетен първият напредък в преговорите между Гърция и нейните международни кредитори.

„От няколко дни има малко повече инерция в преговорите между трите институции и гръцкото правителство“, казва европейският ръководител на Международния валутен фонд (МВФ) Пол Томсън пред германския икономически всекидневник Handelsblatt. Това е "добро развитие" и "причина за надежда", счита той.

Въпреки напредъка обаче преговорите на МВФ, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейския съюз с Атина все още са "далеч от целта", казва Томсън. Те трябва да бъдат много по-ускорени, за да може да се стигне до навременно споразумение.

Финансовите средства на гръцкото правителство може би биха били достатъчни до юни, заяви ръководителят на европейския департамент на МВФ.

Разходите за погасяванията, които след това ще трябва да поеме Гърция, биха били твърде високи. „Ние се нуждаем от споразумение, така че кредитите да успеят да отпуснат допълнителна помощ", предупреждава Томсън.

Освен това той предупреди да не се подценяват рисковете, които биха произтекли от едно излизане на страната от еврозоната. „Никой не бива да си мисли, че един евентуален Grexit би бил безпроблемен“, предупреди той. Наистина Европа днес била в по-силна позиция благодарение на спасителната програма ESM, на банковия съюз и на новите инструменти на Европейската централна банка. „Но, разбира се, и Европа би била подложена на рискове“.

Те биха зависили от „икономическо-политическия отговор, който европейските правителства ще дадат след един Grexit“. Ръководителят на Европейския департамент на МВФ заявява пред Handelsblatt още, че е особено важно да се намалят дългосрочните рискове, като например "рискът, че еврозоната се счита за един клуб, в който всеки може да влиза и излиза, когато му е угодно". С това в бъдеще "би могло да възникнат съмнения относно оставането на други държави“.

Гърция е заплашена без допълнителна финансова подкрепа да изпадне в несъстоятелност и евентуално да напусне еврозоната. Преговорите с кредиторите за програмата за реформа, които са изискването за отпускането на следващия транш, стигнаха до момент, в който няма никакъв напредък. Преговарящите от страна на кредиторите се оплакаха, че гръцкото правителство предоставя само неясни предложения.

По мнението на члена на управителния съвет на ЕЦБ Кристиан Ноайе гръцките банки може скоро да изчерпят обезпеченията, които трябва да предоставят за получаване на спешните кредити ELA. Следователно гръцкото правителство трябва спешно да предостави договорена с Международния валутен фонд и европартньорите програма, за да си възвърне доверието, заяви Ноайе пред вестник Le Figaro.

Подобно на Томсън и Ноайе се опасява от тежки последствия в случай на Grexit, които ще се усетят от цялата световна икономика. Най-трудно би било обаче, разбира се, за самата Гърция. Страната ще претърпи сериозна икономическа криза, ако не направи нищо за решаване на основните проблеми и безработицата.

И гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис предупреждава за Grexit: „Всеки, който се обзалага, че другите страни ще оцелеят, ако се отсече едно парче от еврозоната, си играе с огъня", предупреди той в интервю за предаване в неделя на испанския TV канал La Sexta. Разговорът обаче е бил на запис отпреди десет дни.

„Някои хора вярват, че останалата част от Европа е отцепена от Гърция и Европейската централна банка има инструменти, които да отделят Гърция“, казва Варуфакис. Но той се съмнявал силно, че това е така наистина. След като хората разберат, че валутния съюз не е приключил, ще започнат и спекулациите кой ще е следващият кандидат за напускане, смята той.

Междувременно германският влиятелен всекидневник Frankfurter Allgemeine Zeitung пише за сформирането на нова преговорна група, наречена „франкфуртска група за работни вечери", появила се преди четири седмици във Франкфурт на една среднощна вечеря.

На нея присъствали сътрудници на Марио Драги, Жан-Клод Юнкер, Кристин Лагард и Алексис Ципрас. Срещата е довела до минисрещата на върха в Брюксел в средата на март, чиято цел била да координира действията на техническите екипи, така че преговорният процес за Гърция да можел да продължи.

От тогава "Франкфуртската група" била свиквана три до четири пъти седмично, като комуникацията ставала по телефона или по телеконферентна връзка и в рамките на лични срещи.

Новата преговорна група е установила контакт и миналата седмица. Нейните консултации били тайни, но влиянието й било усетено още миналата седмица, когато гръцкият премиер уверил, че страната му ще спази поетите ангажименти към МВФ, а няколко дни по-късно гръцкото финансово министерство превело парите по транша на МВФ.

Темата за Гърция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 18 rate down comment 10
Sakamano
преди 9 години
Европа има желание да помогне на Гърция, но не иска да продължава да изсипва стотици милиарди в бездънна яма. Когато България беше в криза получи помощ, но прие условията и ги изпълни - години наред имахме бюджетен излишък. Гърция не е в по-лошо положение отколкото бяхме ние тогава, тъй че може да стегне малко колана още малко. Ако не иска - да си търси друг спонсор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 12
blz
преди 9 години
Гърците можеше да играят тази карта през 2010г. когато немски, испански, италиански и британски банки имаха големи позиции в гръцки дълг. Сега, тези връзки вече ги няма, никой не купува гръцки дълг, а пазарите отдавна са включили вероятността Гърция да я напуснат. В такъв случай ще има трус в Европа, но не мисля, че ще е силен, още по-малко мисля, че гърците сериозно мислят, че Италия или Испания или Португалия дори обмислят да напускат еврозоната някога. 2/3 от гърците обаче искат да останат в нея и Варуфакис много добре знае какво ще стане с Гърция ако тя напусне. Така че, колкото и да чупят стойки, Гърция остава в Еврозоната безспорно. В момента просто се опитват да извлечат максимално ползи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 5
Eon
преди 9 години
evtimvz, и аз казвам същото като теб. Тебе те одобряват 5-*** (засега) мене само 1. Явно много хора, изобщо не знаят какво означава тая дума... Еххх.. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 7
Eon
преди 9 години
evtimvz, и аз казвам същото като теб. Тебе те одобряват 5-*** (засега) мене само 1. Явно много хора, изобщо не знаят какво означава тая дума... Еххх.. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 9
draifuss
преди 9 години
Гърция ще остане и в ЕЗ и в ЕС нямам никакви съмнения в това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 38
ert
преди 9 години
Добре е, че има напредък с преговорите. Обаче нека ЕС не само да извива ръцете на Гърция, а да помисли да се помогне на Гърция. Защото днес може да е Гърция, утре обаче може и да е България и нищо чудно няма с тези мултимилиардни външни държавни заеми които теглим напоследък скоро ще настигнем съседите ни и ние ще трябва да питаме за помощ. Затова нека и ние да искаме помощ за Гърция, защото след някоя година и на нас ще ни трябва помощ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 11
evtimvz
преди 9 години
Аз мисля че ....факис въобще не е огън. Той е един изнудвач и ако мисли, че другите не го знаят е гола вода. ЕС си правят сметките много добре и гледат как да минимизират загубите. Чакат спокойно, кога на Насириза гърците ще и духнат под опашката, ако не искат да духат на друго място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 10
Eon
преди 9 години
Янис, стига warmongery... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 10
Eon
преди 9 години
Янис, стига warmongery... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още