IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предизвикателството на руския упадък

Държавите в упадък са склонни да рискуват повече, а с това стават и много по-опасни, пише проф. Джоузеф Най

18:30 | 18.04.15 г. 58
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Предизвикателството на руския упадък

Докато Европа дебатира дали да запази санкциите срещу Русия, политиката на агресия от страна на Кремъл към Украйна продължава с неотслабваща сила. Русия е в дългосрочен упадък, но тя все още представлява реална заплаха за международния ред в Европа и извън нея. Всъщност упадъкът на Русия може да я направи още по-опасна.

Това пише за сайта project-syndicate.org професорът от Харвардския университет Джоузеф Най, бивш помощник на военния министър на САЩ и бивш председател на Националния съвет за разузнаване. Той е член на Съвета за глобален дневен ред към Световния икономически форум. Последната му книга е „Свърши ли американският век“.

Не се заблуждавайте: това, което се случва в Украйна си е руска агресия. Твърденията на президента Владимир Путин, че руските войски не са участвали в сраженията бяха почти разбити наскоро, когато руски боец в Донецк потвърди пред руската служба на BBC, че те играят решаваща роля в офанзивата на про-руските бунтовници. Руски офицери ръководят директно големи военни операции в източната част на Украйна, включително обсадата и превземането на важен транспортен център като Дебалцево през февруари, съобщи той.

Но заплахата от Русия се простира далеч отвъд Украйна. В края на краищата Русия е страна с достатъчно ракети и ядрени бойни глави, за да унищожи САЩ. С отслабването на нейното икономическо и геополитическо влияние намаля и желанието й да обмисли отказване от ядрения си статут. Всъщност Русия не само съживи тактика от студената война чрез изпращане на военни самолети във въздушното пространство над балтийските страни и Северно море. Тя също така отправи завоалирани ядрени заплахи срещу държави като Дания.

Оръжията не са единствената сила на Русия. Страната също така се възползва от огромните си размери, неизчерпаеми природни ресурси, както и образованото население, включително множество квалифицирани учени и инженери.

Но Русия е изправена пред сериозни предизвикателства. Тя остава еднотипна икономика, в която енергията отговаря за две трети от износа. Населението й пък се свива, не на последно място, защото средната продължителност на живота е 65 години - цяло десетилетие по-малко, отколкото в други развити страни.

Въпреки, че либералните реформи може да решат проблемите на Русия, такъв дневен ред е малко вероятно да бъде приет в една страна, разяждана от корупция и с категорично нелиберално ръководство. Путин в края на краищата се стреми да насърчава нео-славянската идентичност, изразена преди всичко чрез подозрение към западното културно и интелектуално влияние.

Вместо да разработи стратегия за дългосрочно възстановяване на Русия, Путин прие реактивен и опортюнистичен подход, за да се справи с вътрешната несигурност, възприеманите външни заплахи и слабостта на съседите. Този подход понякога може да успее, но само в краткосрочен план. Путин поведе неконвенционална война със Запада, докато преследва по-тесни връзки с Изтока, което повишава вероятността Русия да се превърне в по-малък партньор на Китай без достъп до западните капитали, технологии и контакти, от които се нуждае, за да спре своя упадък.

Но проблемът на Русия не е само Путин. Въпреки, че Путин култивира национализма в страната, той намира благоприятна почва да го направи. Като се има предвид, че други ръководни фигури - например Дмитрий Рогозин, който през октомври миналата година изрази одобрението си за връщането на Аляска - също са силно националистически настроени, то наследникът на Путин вероятно няма да е либерален. Неотдавнашното убийство на бившия вицепремиер и опозиционен лидер Борис Немцов подкрепя това предположение.

Така Русия изглежда обречена да продължи упадъка си - резултат, който обаче не трябва да бъде повод за празнуване на Запад. Държави в упадък - спомнете си за Австро-Унгарската империя през 1914 г. - са склонни да рискуват повече, а с това стават и много по-опасни. При всички положения една процъфтяваща Русия може да предложи повече на международната общност в дългосрочен план.

Междувременно САЩ и Европа са изправени пред политическа дилема. От една страна е важно да се противопоставят на погазения от Путин основен принцип, че държавите не трябва да използват сила, за да нарушават териториалната си цялост. Въпреки, че е малко вероятно санкциите да променят статута на Крим или да доведат до оттегляне на руските войници от Украйна, те подкрепиха този принцип, като показаха, че той не може да бъде нарушаван безнаказано.

От друга страна е важно да не се изолира Русия напълно, имайки предвид общите интереси със САЩ и Европа, свързани с ядрената сигурност и неразпространението, тероризма, космоса, Арктика, Иран и Афганистан. Никой няма да спечели от нова Студена война.

Съчетаването на тези цели няма да е лесно, особено като се има предвид продължаваща криза в Украйна. По време на конференция по сигурността в Мюнхен през февруари много американски сенатори защитиха въоръжаването на Украйна - подход, който може да изостри ситуацията предвид доминацията на Путин в конвенционално въоръжение там. Предвид че германските лидери, включително канцлер Ангела Меркел, са против този подход, преследването му също така ще раздели Запада, укрепвайки допълнително управлението на Путин.

Други участници в конференцията заявиха, че Западът трябва да изключи Русия от SWIFT - международната система за банкови разплащания. Критиците обаче посочват, че това ще навреди на SWIFT и Запада, чиито банки ще загубят стотиците милиарди долари, които Русия в момента им дължи. От своя страна руснаците предупредиха неофициално, че това би било "реалната ядрена опция".

Проектирането и изпълнението на стратегия, която ограничава ревизионисткото поведение на Путин, като същевременно гарантира дългосрочния международен ангажимент на Русия, е едно от най-важните предизвикателства пред САЩ и техните съюзници днес. Засега консенсусната политика изглежда е да се поддържат санкциите, да се подкрепя икономиката на Украйна, както и да се укрепва НАТО (резултат, който Путин несъмнено не е целял). Всичко друго което се случва ще зависи до голяма степен от Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

25
rate up comment 14 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
Ами винаги печелят добрите, защото победителят определя кой е от добрите и кой не !!! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 14 rate down comment 4
Сините камъни
преди 9 години
А с една дума, Америка ще го духа, ако не успее да подпише договора за да си пласира в Европа стоките!Китай, Русия, обърнаха гръб на долара и единственото им спасение е Европа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 15 rate down comment 4
Сините камъни
преди 9 години
И кой им дава правото, да определят, кой е терорист и кой не!При положение, че САЩ сътвориха по света десетки войни, и нямат спечелени!Да, грабят богатствата на окупираните от тях страни, но и това време ще свърши!Плюс това, аз лично предпочитам нев демокрацията а Републиката!Но, много хитро никой не говори за огромната разлика Демокрация/ Охлюкрация в нашия случай и Републиката!САЩ са били Република само седем години след създаването си!После нанай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 12 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Занимават ни, защото ги е бъз!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
като кои страни например ?? Нали виждаш Демокрацията какво ни казва.. "или сме с тях или сме с терористите - няма междинен път" .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 20 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
ей го най-големия ..... :)))Bush - With Us or Against Us https://***.youtube.com/watch?v=-23kmhc3P8U"Или сте с нас, с нация която е миролюбива или сте с врага, няма междинен път .. !!!! "cnn - george w bush "either you are with us, or you are with the terrorists"https://***.youtube.com/watch?v=3sfNROmn7bc"Всяка нация, всеки регион сега трябва да вземе решение : - Или сте с нас или сте с терористите !!! " Глей ги тея изказвания на демокрацията бе Нейков, да ви го плесна у супата у тоя инвестор .....:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 10
ACA
преди 9 години
Защо ни занимават толкова с тази страна? Имам чуството че за да могат да се изявяват хората с антагонистично поведение и да "разбиват западната пропаганда". Мисля че е редно да обърнем поглед към други по-стойностни страни по света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 30
Стоян Петров
преди 9 години
С две думи, Русия е ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 44 rate down comment 7
pepe
преди 9 години
Само като прочетеш подобна сенетенция-" с отслабването на нейното икономическо и геополитическо влияние намаля и желанието й да обмисли отказване от ядрения си статут" и ти иде да умреш от смях. Кога изобщо е ставало въпрос Русия да се отказва от ядрения си статут ? Тия хора за *** ли ни имат. Един Пакистан дето 20% от територията му не е под пряко управление на централната власт е ядрена държава, и никой не пави и най-плахи стъпки да промени този статут - било с добро или лошо. Но видиш ли намалявал шанса Русия да се откаже от ядрения си статут - ам защо не предложат напаво конституционни промени и всеки руснак като навърши пълнолетие да извършва ритуално самоубийство, за да са спокойни хипертониците оттатък голямата вода?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 45 rate down comment 14
aldy
преди 9 години
Тоя що не се гръмне? Прищяла му се Елцинова Русия, ама НЕМА. Някой ще настъпи мотиката, ама да видим кой ще е. Чичо Сам с голямата тояга вече не преде. С тия простотии хамерикосите зорлен тикат Русия към Евразийския съюз, от който после здраво ще си изпатят, най-вече икономически. Русия плюс Китай, тия дават ли си сметка какво означава това? *** нещастни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още