IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ефективен капиталов пазар в България – мисията невъзможна

Регулаторните промени целят съсипване на едно от оръжията за постигане на устойчив икономически растеж – пазарът, пише в анализ Никола Филипов

17:00 | 01.08.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ефективен капиталов пазар в България – мисията невъзможна

Всички може би ще се съгласим с тезата, че работещият капиталов пазар е от фундаментално значение за една развита пазарна икономика. Редица икономически изследвания ясно разкриват силната корелацията между пазарната капитализация и нивото БВП на глава от населението в една икономика. Позитивите – както на фирмено, така и на макроикономическо ниво – от един ефективен капиталов пазар са наистина много. От това да се осигури достъп до финансиране на икономически ефективни инвестиционни проекти, които да създават заетост и брутен вътрешен продукт, до това домакинствата да спестяват и инвестират повече, пише в анализ за Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) Никола Филипов.

Капиталовият пазар в България – бумът и рецесията

На теория Българска фондова борса (БФБ) би трябвало да бъде този гръбнак на пазарната икономиката и може би за периода 2004-2009 г. като че ли наистина беше. Именно тогава станахме свидетели на един от първите ясно изразени цикли на бум, последван от рецесия (Графика 1). В този период много публични компании успяха да наберат капитал от борсата. Други път придобиха публичен статут с цел да оптимизират капиталовата си структура, за да могат да финансират инвестиционните си проекти по един по-ефективен начин. Трети пък бяха отписани от борсата, поради тяхното придобиване от стратегически инвеститори.

Въобще към средата на бума (2005-2006 г.) на капиталовия пазар БФБ успя да привлече интереса на много чуждестранни и български инвеститори. Паралелно с това през последното десетилетие станахме свидетели и на редица странни от юридическа гледна точка събития, които увредиха интереса на миноритарните инвеститори в публични компании. Повечето от тези нарушения някак си останаха под радара на Комисията за финансов надзор (КФН). Вследствие на натрупването на подобни грешки както физическите, така и институционалните инвеститори в някаква степен загубиха доверие в българския капиталов пазар и насочиха ресурсите си към по-развитите капиталови пазари.

Графика 1: Индекс SOFIX на Българската фондова борса в периода 2003-2015 г.

Източник: БФБ

Новите регулации на БФБ

На 6 юли 2015 г. КФН излезе с предложение да отпадне задължението на емитентите на ценни книжа да публикуват междинни финансови отчети за всяко тримесечие, като остана задължението само да публикуват финансови отчети на годишна и шестмесечна база. Прете?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 23 rate down comment 1
prectical
преди 8 години
И тук забелязвам дългата ръка на ДСмафиотската партия ДПС която се е вкопчила във всички институции като КФН и други. Сега парите на хората са в някакви фондове който ще инвестират парите в компании с неясни отчети на ДСмафиотската партия на Доган и Пеевски. Вие му мислете, че като нищо 97 година ще се повтори и разни дебеланковци ще духнат с вашите спестяваня я към Дубай я към Малдивите,а вие пак ще сте си гладни и нае..ни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още