IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ОПЕК превърна цената на петрола в оръжие срещу американския добив

През 1986 г. Саудитска Арабия отвори кранчето и петролът стигна към 10 долара за барел, което срина американската добивна индустрия и вдигна цените за 25 години

17:01 | 18.01.15 г. 23
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ако имаше някакви съмнения каква е стратегията на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), най-богатите ѝ членове се постараха да ги разсеят, пише Bloomberg.

Представители на Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Кувейт подчертаха десетина пъти през изминалите шест седмици, че организацията няма да намали производството, за да спре най-големия спад в цената на суровия петрол от 2008 г. Прогнозата на Катар за пренасищане на световното предлагане е сред най-големите на страните производителки. Тези страни всъщност искат и постигат допълнителен спад в цената на петрола. Целта им е да увеличат съкращенията при американския шистов добив, твърдят Barclays Plc и Commerzbank.

Суровият петрол поевтиня с 48% през миналата година и с 34% откакто ОПЕК потвърди целите си за добив на 27 ноември. Решението намалява приходите за страните от ОПЕК през 2015 г., но цели да запази пазарния им дял в идващите години.

„Колкото по-бързо свалиш цената, толкова по-бързо ще има отговор от американския добив – това е очакването и надеждата“, заявява Джейми Уебстър, анализатор в консултантската фирма IHS. „Не мога да си спомня време, в което няколко членове активно се борят цената да падне на думи и дела“.

Американският добив на суров петрол достигна 9,13 млн. барела дневно миналата седмица, с около 1 млн. повече спрямо година по-рано. Хоризонталните сондажи и хидравличният фракинг в шистови скали увеличи добива със 66% през последните 5 години. Износът, все още ограничен чрез закон, достигна рекордните 502 000 барела на ден през ноември, показват данни на Администрацията за енергийна информация.

Четирите членки на ОПЕК от Близкия изток разчитат на общо 826,4 млрд. долара резерви в чуждестранна валута, показват данни на Международния валутен фонд. Те се надяват тази сума да им помогне да издържат на спада на цените. Петролът отговаря за 63% от техния износ.

ОПЕК няма да променят курса си дори и ако цените на петрола достигнат 20 долара за барел или страни извън ОПЕК предложат да помогнат с намаления на добива, заяви на 21 декември в интервю за Middle East Economic Survey министърът на петрола на Саудитска Арабия Али ал-Найми. Кралството може дори да увеличи добива, ако страни извън ОПЕК решат да направят това, добави той. Катар изчислява, че световното предлагане надминава търсенето с около 2 млн. барела на ден, или 6,7% от добива на ОПЕК.

Организацията ще стои на тази позиция да не намалява добива, дори ако ценита паднат. Страните в нея ще изчакат поне три месеца преди да обмислят извънредна среща, заяви на 14 декември енергийният министър на О.А.Е. Сухаил ал-Мазруей. Той заяви, че изчистването на излишъка може да отнеме години.

ОПЕК няма планове да се срещне преди следващата насрочена конференция през юни, заяви на 16 декември кувейтският министър на петрола Али ал-Омаир. Цените ще се възстановят през втората половина на годината, когато производителите с най-високи цени на добива са принудени да намалят производството, заяви той.

Това няма да е първия път, при който производителите на петрол в САЩ водят битка с ОПЕК за пазарен дял. През 1986 г. Саудитска Арабия отвори кранчето и започна четиримесечен, 67% спад, който доведе петрола до малко над 10 долара за барел. Американската добивна индустрия се срина, което доведе до почти четвърт век на спад в добива, а саудитците запазиха водещата си роля в световния пазар на петрол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 10 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
Във вчерашната статия стана въпрос, че никой не можел без US Treasuries е да ама явно има бесни разпродажби .... :)))"De-Dollarization" Deepens: Russia Buys Most Gold In Six Months, Continues Selling US Treasurieshttp://***.zerohedge.com/news/2015-01-18/de-dollarization-deepens-russia-buys-most-gold-six-months-continues-selling-us-treasСАЩа нек си печата и ше ги огрее, скоро и в други държави .... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 4
Стефчо
преди 9 години
Бъди сигурен, че когато китайците станат първа икономика /2021 г/ ще се погрижат да имат СПТ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 5
Nikola666
преди 9 години
И срещу какво продаваха газта и петрола руснаците през 1986? Само да ти припомня че точно тогава дойде и кризата в България и започнаха да оцветяват "държавния" бензин в опит да спрат кражбите. Защото бензина стана дефицит.Когато 1988 г. Горбачов дойде в България, хората казваха че похвалил Тодор Живков: "България е нашият най-верен съюзник. България е комунистическия юмрук на Балканите." В отговор Тато отвърнал: Ами тогава защо ни забранявате реекспорта на петрол и искате да ви плащаме в долари? Резултатът от посещението беше че режима на тока от 3:1 мина за известно време на 2:2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 14
supertrader
преди 9 години
Разпада няма нищо общо с ниската цена на петрола, те този петрол не го изнасяха да го продават за долари. Напротив руснаците свършиха петрола тогава и сега се добива шистов петрол с американски и канадски компании.На руснаците добива им е шистов с изцеждане - оцеждане в дретажни сондажи , а иначе са против шистовия добив от ДРУГИ. Затова цената им за добива е висока и новите цени ги провалят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 6
Българофил
преди 9 години
Тия кой се опитват да лъжат?Всички играят заедно със САЩ.Имали 826,4 млрд. долара резерви.Звучи ми много далавера като гледам курса на долара.Впрочем през 1986-та не започнали края на СССР? :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 22 rate down comment 17
Nikola666
преди 9 години
Страничен ефект от падането на цените през 1986 г. беше кризата в Съветския съюз и разпадането на социалистическия блок. Сега е на ред Русия. Нищо лично от страна на арабеските. Просто Путин не уцели момента да се прави на мъж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 16
supertrader
преди 9 години
Янките след няколко години ще пуснат в магазините реактори за студен синтез. Прилича на ел.лампа, която харчи много малко ток и топли много. Един българин е направил голям пробив за констурукцията на тези реактори...естественно този българин е роден в САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 8
MZ/X
преди 9 години
Няма нужда да го вярваш, защото то от части взе да става факт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 26 rate down comment 12
MZ/X
преди 9 години
Какво общо има това, че САЩ развиват технологи с печатането на долари? Много елементарно си представяш света! Абсолютно нищо не пречи на ОПЕК да продават нефта срещу юани, но те самите не го искат. За какво им е някаква валута, която извън Китай не могат да я ползват за плащане и дори е трудно да я обменят. За какво им е да държат валута, която през последните 100 години е преживявала периоди на хиперинфлация, раволюции, часстична конвертируемост и резки смени на икономическата политика, а държавата зад нея е със съмнителна правова система, съмнителна статистика и с голям риск един ден в нея да избухне революция?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 9 години
"Целта им е да увеличат съкращенията при американския шистов добив, твърдят Barclays Plc и Commerzbank."Дали има наистина ***, дето да повярват на това? Май да..... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още