IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия и Саудитска Арабия с "полусъгласие" за замразяване на добива на петрол

Венецуела и Катар също ще участват в схемата, която ще влезе в сила само ако и останалите производителки се присъединят към решението

12:35 | 16.02.16 г. 103
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Русия и Саудитска Арабия с "полусъгласие" за замразяване на добива на петрол

Русия, Саудитска Арабия, Катар и Венецуела са се договорили за замразяване на добива на петрол на нивото от 11 януари, съобщи Bloomberg, позовавайки се на саудитския министър на петрола Али ал Наими. Информацията е потвърдена и от министерството на енергетиката на Русия, съобщи бизнес порталът РБК.

Последният път, когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) координирано понижи добива на нефт, беше преди 15 години, посочва онлайн изданието.

Руското министерство на енергетиката уточнява, че страните, участващи в срещата, са готови да замразят добива в случай, че и другите държави се съгласят. 

Министеството на икономиката на Катар обяви, че ще следи за изпълнение на постигнатото споразумение. Представители на страната посочват още, че за дългосрочни мерки ще се мисли в близките месеци.

Според Саудитска Арабия замразяването на добива на януарското ниво е „адекватно“.

По данни на Международната агенция по енергетиката (МАЕ) през януари Саудитска Арабия е произвела 10,2 милиона барела дневно, а Русия – 10,9 милиона барела дневно.

Непосредствено след новината цената на американския лек суров петрол WTI скочи до 31,13 долара за барел, но след това се върна надолу и към 12:30 часа българско време е 28,98 долара за барел.

Русия, за разлика от Венецуела, Катар и Саудитска Арабия, не е член на ОПЕК. Заради високите си резерви от природен газ и петрол Русия, заедно със Саудитска Арабия и Венецуела, е сред най-важните производители на петрол. 

За последните 12 месеца цените на петрола се понижиха двойно. Бързият срив на цените засяга различно богатите на суровини държави. Най-сериозно засегнати са онези икономики, които през последните години пропуснаха да се освободят от едностранната ориентация към суровините. В някои страни приходите в бюджета се финансират в голямата си част от приходите от износа на петрол. Ако тези приходи внезапно се сринат, планирането на целия бюджет е застрашено.   

Средният добив на страните от ОПЕК през януари възлиза на 32,23 млн. барела на ден (ръст със 131 000 барела на ден спрямо декември), показа месечният доклад на организацията. При това средният добив на Саудитска Арабия през януари е 10,091 млн. барела на ден, на Катар – 655 000 барела на ден, на Нигерия – 1,896 млн. барела на ден, а на Венецуела – 2,324 млн. барела на ден. Според Международната енергийна агенция средният добив в Русия през януари възлиза на 10,9 млн. барела. 

Споразумението коментира Мартин Владимирот от Центъра за изследване на демокрацията в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:56 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

38
rate up comment 2 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 8 години
За теб пари, валута и законно платежно средство е едно и също - а те са различни неща.Стига го дава чукча писател ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 8 години
Много добре знам как се прави домашен шоколад - ако искаш може ти дам и на теб рецепта, белкем разбереш ...Когато отидеш в магазина и видиш примерно шоколад Своге 65% какао това какво е ?В един млечен шоколад - какаовата маса/масло е над 35% до 50%.Когато цената на захарта е около 1,5-2 лв за кило, а за какаото е в пъти повече, после прибави и процентите и сам ще разбереш, кое се гледа в един шоколад ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 4 rate down comment 5
michaelis12
преди 8 години
Еми именно бе мой къде видя долара твойто store of value че на Бразилия и Индия им се губи на мене също ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 5 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 8 години
А самият факт, че СА разби картела и след това решение се срина нефта? Щом има предлагане повече от търсенето и цената се срива, ако не е пазарно, то тогава не знам кое е пазарно.Върни се и внимателно прочети какво съм писал, ако не можеш да хванеш елементарната ирония, значи си май наистина за лево - като те гледам с какви разбирания си, направо сигурно от някой комсомолски кражок си излязал ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 5
michaelis12
преди 8 години
Извиняяй ти ката го ядеш шоколада да не би да е с дъх на Мастика ?!? Я се разходи до магазина и вземи един шоколад и прочети кво има вътре ?? Да не казвам, че в САЩа във почти всичко слагат захар..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 8 години
Чудно ми е човек, който твърди нямало пазарна икономика, щото от ниските цени се удрят някой производители, и дай затова цената да е висока, чрез монополно определние и това било пазарно ... та много ми е чудно, ти какво правиш в инвестиционен сайт?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 7 rate down comment 5
needtoknowmore
преди 8 години
Ти обаче яко си се чалнал.Шоколад се правил от захар - браво на теб ... освен че и за икономически/финансови теми, май и по кулинарията си бос.За напред да знаеш основната съставка на шоколад е какаова маса и масло. Това, че дадена суровина расте/пада само по себе си не е задължително да води до същото ценово изменение. Щом пари и валути за теб са едно и също, щом едното няма вътрешна стойност и не е store of value, а законно платежно средство принципно може да бъде всичко, каквото реши закона - допълнително затвърждаваш мнението, че освен за ватна инфо агенция за друго не ставаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 7
michaelis12
преди 8 години
да бе незнам са със захарта са най-много засегнати Бразилия и Индия е те кво велики като руския диктатор ли се праат или нещо се надуват или ко ?!? И те тряя да приемат за търговия Сашовския долар където Сашови понеже Бразилия играе с Брикс и не им ходи по свирката и те оп бъзикат цените или света прелива от захар ли ?!? Начи Бразилия и Индия изнасяли за толкова количество захар получават такова количество чаркове за нещо си и за благодарение на Сашови внасят - 60% от същите чаркове за същото количество захар ееееми ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 5 rate down comment 7
michaelis12
преди 8 години
валута, пари и законно платежно средство са различни .... тц тц тц .... иначе с всяко едно от тях целта е една и съща ама иначе "били различни" ..... Цената на шоколада тряя да пада щото цената на захарта е паднала. Ето що шоколада Милка ти е 2лв. не 0.50ст. като цената на захарта е паднала х3 ?!? http://***.nasdaq.com/markets/sugar.aspx?timeframe=10yНезнам цената на петрола ама през 2000дната г. златото беше 300$ една кола беше 30К DM т.е. 15К евра а са е 45К евра, златото е 1250$ обувките ти не са 50$ ами са 150$ е еее каква оферта имат тея с петрола преди да са си купували Х кг. злато а за -50% от същата луксозна стока за същото количество суровина ?!? Начи аз съп производител на Захар и цената ми я бъзикат, защото аз незнам сега да им "състезание" на Захарния ОПЕК и тряя да приема, че са такива нещата тъй ли ?!? Ми за тебе ако е ок за мене не е ок ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 8 години
Явно не схвана иронията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още