IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти предлагат държавата да финансира реиндустриализацията

Българската индустрия е в кризисно състояние, смятат автори на анализ за перспективите пред промишлеността

12:13 | 10.04.14 г. 14
Икономисти предлагат държавата да финансира реиндустриализацията

Държавата да финансира реиндустриализацията, като за целта държавните субсидии да достигнат 1,2% от БВП.  Това предлага екип от икономисти, които са публикували обширен анализ, наречен Бяла книга за реиндустриализацията.

Те смятат, че перспективна е най-вече високотехнологичната индустриализация, чрез създаването на нови високотехнологични предприятия, както и ревитализацията на бивши индустриални предприятия и индустриални зони чрез рекапитализация и технологическо обновление.

Въпреки процеса на деиндустриализация, индустрията е гръбнакът на световната икономика. Тя формира един световен пазар с годишен стокооборот от около 10 трилиона USD. Заедно със строителството и енергетиката този стокооборот възлиза на 13 трилиона USD. В развитите страни индустрията създава добавена стойност от 5200 USD на човек от населението, аргументират се икономистите.

Според техните данни индустрията е фундамент и на икономиката на страните-членки на ЕС. Нейният относителен дял в обема на експорта на стоки е 75,6%, в общия обем на експорта 57%, в създаването на нова стойност 15,2%, в общия броя на заетите 14,4%, в разходите за научни изследвания и развойна дейност 65,3% и в разходите за иновации 49,3%.

Последните три десетилетия се характеризират с преместване на производствените мощности от развитите страни в страните от Азия и Тихоокеанския регион, което на практика доведе до силна деиндустриализация в САЩ и Европа. В страните от Югоизточна Азия относителният дял на индустрията в създаването на БВП е над 25%, докато в страните-членки на ЕС този дял е само 15,2%. Китай се превърна във водещата индустриална държава в света, създаваща добавена стойност от 2,45 трилиона USD, което е повече от добавената стойност на индустрията в целия ЕС – 2,25 трилиона USD, се казва в анализа.

Българската индустрия е в кризисно състояние, смятат експертите. Те припомнят, че българската икономика е отворена, със сравнително висока експортна ориентация, с висока зависимост от чуждестранни инвестиции и помощи от ЕС, а доминираща роля играят дъщерни компании на транснационални концерни в основните стопански отрасли, и особено в сферата на финансите. 

"В ЕС няма друга страна, в която банковият, застрахователен и пенсионно осигурителен сектор да бъдат доминирани в такава висока степен от чуждестранни компании, какъвто е случаят с България. Една значителна част от производителния капитал е чужда собственост. Около 90% от националния финансов капитал се управлява от чужбина", се посочва в анализа.

Последна актуализация: 00:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 14 rate down comment 1
hellwitch
преди 10 години
Начертаното е ок, но конкретните предложения са на принципа дайте лапнем едни пари - няма връзка с казаното 2 реда по горе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 1
edimi
преди 10 години
+ , за поста, Да, такава е посоката. НО!Някой има желание, но да открадне, а не да създаде! Много вярно е едно сравнение - едни първо създават и АКО остане - крадат. При нас - Първо крадЪт и ако остане/а то не остава/ правят.Не е хейтърство, а факти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
Идеята - добра. Предложението за реализация ЪПСУРТ!Всичко това се прави навсякъде по света много интеУегентно, без гръмки фрази като реиндустриализация и високи технологии, а именно, хората гледат парите, които излизат от държавата, да остават в страната колкото може. Имаме например пенсионни фондове, които могат да инвестират значителен ресурс в български индустриални идеи и предприятия. Има например обществени поръчки, много от които се печелят от чужди компании. Сега.. ясно е че не може в прав текст да се каже, че ще печелят български такива НО не е много трудно на практика да се направи. Имаме най-сетне разходи за отбрана, които колкото и да са малко, не са за подценяване. Нищо не пречи Фазан Русе да прави чорапи за БГ армията. Трябвало да се развива ИКТ а що пара се даде за ИКТ на немски, австрийски, индийски и щатски компании... ако беше дадено на български компании да сме къде къде.Няма нужда от специални фондове с крадливи бюрократи. Достатъчно е държавата да има желание
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още