IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп може да сложи край на ерата на ниски лихви

Въпреки недобрата връзка между Тръмп и Джанет Йелън именно новият президент може да намери изхода за Фед от капана на кризисния модел

14:23 | 23.01.17 г. 25
Автор - снимка
Създател
<p>
	Джанет Йелън. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Джанет Йелън. Снимка: Ройтерс

След последната сериозна финансова криза през 2008/2009 г. големите централни банки в света са в режим на криза. Те държат лихвите на ниски нива и наводняват финансовите пазари с пари, за да насърчат икономическия растеж и инфлацията - дълго време без успех. Но сега новият президент на САЩ Доналд Тръмп може да помогне на централните банкери с икономическата си програма и по този начин да насърчи спестяването дори на места като Германия, пише в свой анализ DPA. 

Дали той ще удържи на обещанието си обаче не е сигурно. А централните банкери се страхуват от несигурността повече от всичко друго. За ръководителя на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън е известно, че винаги намира слабости, що се отнася до икономиката на САЩ. Дали става дума за сътресенията на пазара, за световната икономическа слабост, за предложения референдум за членството на Великобритания в ЕС, или за президентските избори - тя почти винаги намира причина да запази основната лихва близо до нулата. От началото на финансовата криза досега имаше само две малки увеличения.

Но сега дори и Йелън няма с какво повече да се противопостави. „Тъй като икономиката се доближава до нашите цели, вече има смисъл постепенно да се намали нивото на паричната подкрепа", каза тя през миналата седмица. Тя очаква „няколко увеличения" през тази година. Нищо чудно: безработицата е ниска, а инфлацията за първи път от 2014 г. е малко над два процента – целта, която преследват централните банкери. Но този успех монетарните власти едва ли могат да си припишат.

Защото експертите са единодушни: причината за завръщането на инфлацията не са ниските лихвени проценти, а две неща, над които централните банкери не могат да влияят. Първо, цените на петрола започнаха да се повишават отново от началото на 2016 г., след като преди това паднаха драстично.

А това се отразява почти автоматично в данните за инфлацията, като цените се повишават. На второ място - това е Тръмп, който също сега насърчава цените. Противно на всички прогнози той насърчи курсовете на акциите и на държавните облигации. Вместо да потърсят убежище в сигурни убежища, инвеститорите залагат все повече на риска.

Веднага след избирането си Тръмп намери необичайно мирни думи и обяви инвестиции за милиарди долари в инфраструктурата. Това ще стимулира икономиката, а по този начин - инфлацията. Единственият проблем е: дотук всичко е несигурно. Спорно е дори дали Тръмп ще може да прокара подобна икономическа програма дори в рамките на своята партия.

В допълнение, републиканците сега са заети с други въпроси: Тръмп се настройва срещу корпорации, застрашава с наказателни такси и мита. А в своя мрачна реч веднага след полагането на клетва Тръмп повтори кредото си от кампанията „Америка на първо място". Но засега остава неясно дали и до каква степен той иска да ограничи достъпа до пазара в САЩ.

Несигурността веднага се отрази на финансовите пазари. „Може би ще трябва да се тревожим за това, че тази отровена политическа среда ще продължи да съществува," каза наскоро Денис Локхарт, един от водещите американски централни банкери.

Въпреки това инфлацията се засилва, дори и в еврозоната и Германия. Тук равнището на инфлацията е 1,7% - отново на нивото отпреди повече от три години. За потребителите и спестителите това не означава задължително нещо хубаво, защото пазаруването става по-скъпо, а спестяванията губят стойност. От друга страна, по-високата инфлация би могла да върне на спестителите в по-късен етап и по-високите лихвени проценти. Тъй като централните банки биха могли да реагират и да увеличат лихвените си проценти. В еврозоната обаче това вероятно ще отнеме време.

По време на последното заседание, когато трябваше да се вземе решение за лихвите, президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че не вижда причина да се отклонява от хлабавата парична политика.

„По-високата инфлация се дължи главно на неотдавнашния скок на цените на енергията“, каза той.

„Драги вероятно ще продължи да печели време", казва Кристоф Кут, експерт в DZ Bank. В САЩ обаче Тръмп може да принуди властите да действат и да повишат лихвените проценти по-бързо заради рязко покачващите се цени. Това от своя страна ще има сдържащ ефект върху икономиката. Потенциалът за конфликт изглежда неизбежен.

Още по време на предизборната кампания Тръмп неколкократно остро атакува президента на Фед. Наблюдателите се притесняват за независимостта на централната банка. Наскоро това се прояви и на финансовите пазари - може би непредвидено. Републиканцът се оплака през миналата седмица от "силния" долар, тъй като той прави американските продукти в чужбина по-скъпи, а американските компании - неконкурентоспособни.

„Това ще ни убие", оплака се Тръмп. Веднага след това доларът се понижи с половин процент.

След това последва реч на Йелън, в която тя намекна за повишение на лихвите, а доларът нарасна с повече, отколкото се сви по-рано.

„В битката Йелън срещу Тръмп резултатът е 1:0“, казва Луц Карповиц от Commerzbank.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 9 rate down comment 26
Radoslava
преди 7 години
Остави ги, те не разбират евроатлантическата идея и идеали. Като изберат комунист за президент, както имаме и все още премиер комунист в оставка, съвсем я втасваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 5
ratten
преди 7 години
пица, тука ли хвърляш светлина по невежите?що не се земете с радославчето бе?на един акъл сте си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 28 rate down comment 6
stanislavr
преди 7 години
Ами и те си имат "умни и красиви", с по-добър надник от нашите. Да не мислите, че ние сме го измислили. Тук го пробваха преди 2-3 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 55
Radoslava
преди 7 години
Не виждаш ли че мнозинството американци не искат Тръмп? Протестите са масови: цветнокожи, жени, емигранти, латиноси и кой ли още не, всички протестират. И в щатите, и в ЕС, всички са заедно и не искат Тръмп. Затова може би е редно Тръмп да помисли и да подададе оставка, за да може американския народа да гласува и да избере Хилъри, както искат всички. Нали това е същността на демокрацията, народа сам да избира какво иска?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 33 rate down comment 8
многодобре
преди 7 години
...нали мнозинството от американците избраха именно Тръм за президент. Не е ли редно всички останали да се съобразят с волята на мнозинството?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 10
Gold Zombie
преди 7 години
Точно вчера четох един анализ, че именно ФЕД ще е the weapon of choice за естаблишмънта, след като Тръмп им обърка сметките.Мисля, на всеки що годе интелигентен и финансово "културен" индивид му е ясно, какво представлява ФЕД и защо Тръмп е идеалния кандидат да му се случи The Greater Depression.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 28 rate down comment 13
comet
преди 7 години
Ето, подготвят ни! Западната финансова система е пред колапс и отлагането във времето чрез разширяване с нови територии и ресурси е единственото спасение срещу нейния срив. Докато не покори целия свят тя е в опасност от вътрешни възстания като сегашното предвождано от Тръмп, защото веднъж покорила целият свят, робите по-лесно ще бъдат манипулирани, и тогава ще има чипове и други га до рии. Затова и за последните 30години САЩ изхарчват 30трилиона за конфликти, оръжия и войни, това е тактиката на банкво-картелните стратези на Империята.Докато Русия, Китай, Иран, ... успяват да си пазят ресурсите предимно за себе си и развиват конкуриращи оръжия (военни, пропагандни, финансови, ...), то вътрешните конфликти в САЩ ще зачестяват, нищо чудно дори да има частичено спукване на финансовият им балон, с цел падането на Тръмп.Симпатизирам на Тръмп (въпреки че ми напомня на Горбачов), но все пак знанията в инвестиционно-строителния бизнес са различни от тези на финансово-корпоративните глобалисти (определено по-големите фашисти = ционисти). Не случайно в Давос 2017 се споделя мнение, че Тръмп все още не знае всичките факти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 54
Radoslava
преди 7 години
Нека да не позволяваме да изгубим постижението на ниските лихви, което ни коства много труд и време. Лихвите следва да бъдат ниски, да може хората да живеят по-добре и да теглят заеми на ниски лихви. А Тръмп следва да се вслуша в демократичните протести срещу него и да подаде оставка, за да може американците да направят демократични избори и да изберат президента който искат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 4
Tyrista
преди 7 години
sure rate hike this Year, / no less than three times/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още